Chodzi o informacje zamieszczone w piśmie „Advanced Science”, z których wynika, że naukowcy z Korea Advanced Institute of Science and Technology (KAIST) opracowali całkiem odmienne podejście do leczenia nowotworów. Pracując z linią komórek raka jelita grubego odkryli sposób na włączenie kilku genetycznych przełączników, aby komórki jelita powróciły do normalnego, zdrowego stanu. Było to możliwe za sprawą genetycznej manipulacji, która sprawiła, że udało się stłumić procesy prowadzące do uzłośliwienia komórek nowotworowych w jelicie grubym.
„Główne regulatory”
Wykorzystując cyfrowy model sieci genów normalnego rozwoju komórek, autorzy badania odkryli kilka cząsteczek znanych jako „główne regulatory”, które biorą udział w procesie różnicowania komórek wyściełających ściany jelit. Stłumienie działania regulatorów znanych jako MYB, HDAC2 i FOXA2 w komórkach raka jelita grubego sprawiło, że powróciły one do stanu sprzed początków procesu nowotworowego. W konsekwencji udało się odsunąć zagrożenie nowotworu i to bez potrzeby niszczenia jakichkolwiek komórek. To innowacyjne podejście jest odmienne od tradycyjnych terapii, które często prowadzą do poważnych skutków ubocznych i ryzyka nawrotów choroby.
Powiedzmy jednak od razu, że całej procedury nie przeprowadzono na żywym ludzkim organizmie. Do początkowych testów wykorzystano specjalnie opracowany model cyfrowy, później wykonano eksperymenty molekularne. Dopiero na podstawie zdobytych danych zdecydowano się na wypróbowanie metody na myszach.
– Fakt, że komórki nowotworowe mogą zostać przekształcone z powrotem w normalne komórki, jest zdumiewającym zjawiskiem – powiedział profesor KAIS Kwang-Hyun Cho, który kierował badaniami. – To badanie dowodzi, że takie odwrócenie można systematycznie wywołać – dodał.
Odwrócenie procesu
Jednocześnie naukowcy odkryli cztery główne regulatory działające w regionie hipokampa mózgu myszy. Odkrycie może zostać wykorzystane do badania i potencjalnego odwrócenia rozprzestrzeniania się raka mózgu, podczas gdy narzędzie do modelowania cyfrowego może stać się sposobem na walkę z innymi nowotworami w całym ciele.
– Te badania wprowadzają nową koncepcję odwracalnej terapii nowotworowej poprzez przekształcenie komórek nowotworowych w normalne komórki. Pozwalają opracować również podstawową technologię identyfikacji celów dla odwrócenia nowotworu poprzez systematyczną analizę trajektorii różnicowania normalnych komórek – podsumował Cho.
Trzeba jednak stwierdzić, że droga do potwierdzenia skuteczności takiego działania i możliwości zastosowania go w przyszłości w walce z różnymi rodzajami nowotworów u ludzi jest jeszcze daleka. Trudno ocenić też wszystkie możliwe implikacje wspomnianej ingerencji genetycznej.