R E K L A M A
R E K L A M A

IKONOWICZ: Bieda i głód mieszkaniowy

Kancelaria Sprawiedliwości Społecznej rozpoczęła swoją działalność w 2004 roku. Początkowo zajmowaliśmy się obroną przed utratą dachu nad głową przez osoby, które nie radziły sobie w nowej rzeczywistości ekonomicznej.

Fot. YouTube

Niskie płace, słaba dostępność do leczenia, brak liczącej się pomocy społecznej powodowały, że ludzie nie byli w stanie utrzymać się w lokalach komunalnych z relatywnie niskim, regulowanym czynszem. Byli to często ludzie pogrążeni w depresji, załamani, którzy nie zjawiali się na rozprawach o eksmisję i dostawali wyroki bez uprawnienia do lokalu socjalnego, choć większości z nich sąd by takie uprawnienie przyznał, gdyby się tylko pojawili na rozprawie. Były to czasy, kiedy przeważał pogląd, że biedni ludzie to patologia, że sami są winni swojej trudnej sytuacji.

Jednak po przyjrzeniu się przyczynom, dla których ludzie trafiali na bruk, okazywało się, że osoby pozbawiane dachu nad głową to ofiary systemu, w którym ubóstwo, niewypłacalność wynikały z patologicznych form zatrudnienia na tzw. śmieciówkach, zalegania z wynagrodzeniami czy wręcz ich niewypłacania. Żeby być pozwanym o eksmisję, wystarczy nie zapłacić przez trzy miesiące czynszu. To były czasy dwucyfrowego bezrobocia, a prawo do głodowego zresztą zasiłku miało zaledwie kilkanaście procent bezrobotnych. Istniała kategoria ludzi praktycznie bez żadnego dochodu, którzy żyli z pracy na czarno, którą pomoc społeczna elegancko nazywała dorywczą. Ludzie nie płacili czynszu, bo nie mieli środków na podstawowe utrzymanie. Do dziś co piąta polska rodzina pożycza u lichwiarzy (chwilówki), by dotrwać do pierwszego. Wystarczyło, że człowiek pracujący w oparciu o umowę- -zlecenie zachorował, a już był pozbawiony dochodu, bo nie należało mu się żadne chorobowe. A długi czynszowe rosły.

Mimo starań nie zawsze udawało się obronić naszych podopiecznych przed eksmisją na bruk. Wtedy podejmowaliśmy działania zmierzające do wyrwania tych osób z kryzysu bezdomności. Im szybciej, tym lepiej. Bo po kilku latach życia w przytułku dużo trudniej wrócić do normalności.

Dziś głód mieszkaniowy wynika z nadmiernego zagęszczenia. Absurdalnie wysokie ceny mieszkań i najmu sprawiły, że młodego pokolenia nie stać na wyprowadzenie się od rodziców.

Trudno założyć rodzinę i mieć dzieci, jeżeli jedno mieszkanie zajmuje trzypokoleniowa rodzina. Dlatego coraz więcej par decyduje się na zajmowanie pustostanów miejskich. Jeżeli są to pary z dziećmi, policja odmawia interwencji bez wyroku sądowego. A sądy muszą przyznawać dzieciom prawo do dachu nad głową. Więc rodziny te uzyskują prawo do lokalu socjalnego, na który je stać. Problem mieszkaniowy to dziś przede wszystkim problem młodego pokolenia. 

2025-01-08

Piotr Ikonowicz


Wiadomości
Kurier wiozący śmierć [REPORTAŻ ANGORY]
Piotr Kraska
Wybory, myśliwi, aborcja. To działo się w Sejmie
4bs
Niepewna przyszłość Sejmu. Czy prezydent go rozwiąże?
Krzysztof Różycki
Kompromitacja na własne życzenie. List żelazny dla premiera Izraela
Henryk Martenka
Telewizja Republika przesadziła. Żeruje na zohydzeniu
Marek Palczewski
Społeczeństwo
Nieprawdziwe opowieści o wyjeździe do Anglii. Rodzina zabiła lokatora siekierą cz. I
Jacek Binkowski
Fajbusiewicz wraca do spraw sprzed lat. Morderstwo w 60. rocznicę ślubu
Michał Fajbusiewicz
Bezimienne dziecko umarło w oknie życia z wyziębienia
ANS na podst.: repubblica.it, rainews.it, lastampa.it, ilpost.it, barilive.it, vanityfair.it, ansa.it, culleperlavita.it
IKONOWICZ: Pomagamy, nie oceniamy
Piotr Ikonowicz
Świat/Peryskop
Nadchodzi nowa pandemia? Sytuacja w chińskich szpitalach przeraża
KK na podst.: Reuters, BBC, Global Times, The Guardian, Aboluowang News, Hindustan Times, The Independent
Lifestyle/Zdrowie
150 lat Opery Garnier. Nie brakuje tu wyjątkowych wydarzeń
MS, FRANÇOIS DELÉTRAZ © Figaro Syndication 2025
Jaś Fasola ma 70 lat. Jego miny i grymasy zna cały świat
ANS na podst.: movieplayer.it, moviemag.it, forbes.com, en.tempo.co, vanityfair.it, donnaglamour.it, oggi.it, cineuropa.org
Marian Mikuła. Pierwszy płatnerz Rzeczpospolitej
Krzysztof Tomaszewski
Ukochany zwierzak w grobie z właścicielem. Niektórzy chcą odejść razem
ANS na podst.: ansa.it, vanityfair.it, iodonna.it, repubblica.it, ilpost.it, ilsole24ore.com, milanotoday.it
Tomek Lipiński to ikona polskiego rocka. „Zawsze chciałem być muzykiem”
Tomasz Gawiński
Angorka