Zgromadzenie Narodowe zostało zwołane na 6 sierpnia w Warszawie. Tego dnia odbędzie się uroczyste zaprzysiężenie nowo wybranego prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
Na początku lipca pojawiły się pierwsze doniesienia, że Przemysław Czarnek stracił szansę na objęcie stanowiska w kancelarii prezydenta ze względu na decyzję o dołączeniu do grona wiceprezesów PiS. Karol Nawrocki miał być temu przeciwny.
Poszukiwany bezpartyjny kandydat?
Według ustaleń Newsweeka, decyzja o pominięciu Przemysława Czarnka w składzie kancelarii prezydenta była wynikiem nie tylko wyżej wspomnianej rozbieżności, ale także obaw Karola Nawrockiego przed nadmiernym wpływem polityka PiS na funkcjonowanie Pałacu Prezydenckiego. Nowy prezydent miał unikać sytuacji, w której ktoś mógłby osłabić jego niezależność lub budzić wrażenie, że realna władza leży gdzie indziej. Dodatkowo, znaczenie miały również różnice osobowościowe – obaj politycy uchodzą za silne i trudne charaktery.
Jak powiedział sam Czarnek w rozmowie z Super Expressem, prezydent elekt miał postawić warunek, że szefem Kancelarii ma być osoba bezpartyjna.
Według niektórych doniesień medialnych szansę na objęcie stanowiska szefa kancelarii ma Zbigniew Bogucki. Sam poseł PiS jednak w jednej z ostatnich rozmów z PAP nie chciał komentować tych domysłów.
Dopóki nie ma komunikatu ze strony prezydenta, to są tylko i wyłącznie spekulacje. To jest wyłączna prerogatywa prezydenta. To prezydent decyduje i to on będzie ogłaszał, kto będzie szefem i zastępcą szefa kancelarii – powiedział polityk.
Reszta nowej załogi
Na początku czerwca prezydent elekt Karol Nawrocki ogłosił, że kierownictwo jego gabinetu obejmie Paweł Szefernaker, dotychczasowy szef jego sztabu wyborczego. Funkcję zastępcy powierzono Jarosławowi Dębowskiemu, który wcześniej kierował biurem prezesa IPN. Rzecznikiem Kancelarii Prezydenta zostanie dr Rafał Leśkiewicz, z którym Nawrocki współpracował w Instytucie Pamięci Narodowej.
W lipcu Nawrocki poinformował o kolejnych nominacjach – Biurem Bezpieczeństwa Narodowego pokieruje prof. Sławomir Cenckiewicz, a jego zastępcami zostaną generałowie Andrzej Kowalski i Mirosław Bryś. Kwestie międzynarodowe w kancelarii powierzono Marcinowi Przydaczowi, który wcześniej pełnił tę funkcję za prezydentury Andrzeja Dudy. W skład Kancelarii Prezydenta RP nadal będzie wchodził również minister Wojciech Kolarski, który obecnie zajmuje to stanowisko.