Stwierdzenie nieprawidłowości
Minister Adam Bodnar poinformował, że przekazał marszałkowi Sejmu Szymonowi Hołowni list, w którym przedstawił zastrzeżenia dotyczące procedury rozpatrywania protestów wyborczych oraz stwierdzania ważności wyborów prezydenckich.
W dokumencie zawarł 12 punktów krytycznych wobec działań Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego, której legalność – ze względu na powołanie przez tzw. neo-KRS – zakwestionował w świetle Konstytucji RP i prawa unijnego.
Dodatkowo minister ujawnił, że prowadzone są łącznie 17 postępowań dotyczących potencjalnych nieprawidłowości w przebiegu wyborów, obejmujących m.in. analizę kart i protokołów głosowania z 249 komisji obwodowych.
Ze względu na wagę wyborów prezydenckich i konstytucyjne prawo do protestu wyborczego, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, poinformowałem dziś Marszałka Sejmu RP o wszystkich nieprawidłowościach i wątpliwościach prawnych, które wystąpiły w procedurze rozpoznania protestów wyborczych i stwierdzenia ważności wyborów prezydenckich – napisał Bodnar na swoim profilu na X.
Fritz i Braun na widelcu
Tego samego dnia minister Adam Bodnar złożył wniosek do Parlamentu Europejskiego o uchylenie immunitetu Grzegorzowi Braunowi oraz do Sejmu o uchylenie immunitetu Romanowi Fritzowi. Braunowi zarzuca się cztery nowe przestępstwa, w tym zniszczenie sejmowej wystawy LGBT+, kradzież flag Unii Europejskiej i Ukrainy oraz pomówienie organizatorów akcji „Żonkile”. Fritz, związany z Konfederacją Korony Polskiej, miał brać udział w kradzieży flagi UE z siedziby Ministerstwa Przemysłu w Katowicach.
Jak przypomniała rzeczniczka Prokuratury Krajowej Anna Adamiak, to już trzeci wniosek o uchylenie immunitetu Braunowi. Prokuratura planuje postawić mu zarzuty w związku z 17 różnymi czynami, m.in. użyciem gaśnicy do zgaszenia chanukowych świec w Sejmie, zakłóceniem wykładu o Holokauście w Niemieckim Instytucie Historycznym, usunięciem choinki z sądu w Krakowie, naruszeniem nietykalności lekarki w Oleśnicy oraz rozpowszechnianiem fałszywych informacji o Auschwitz na antenie Radia Wnet.
Równolegle policja prowadzi czynności związane z udziałem Brauna i jego zwolenników w incydencie w Jedwabnem, gdzie zablokowano samochód, którym poruszał się naczelny rabin Polski, Michael Schudrich. Braun był obecny podczas tego zdarzenia.