R E K L A M A
R E K L A M A

Trump znów chce kupić Grenlandię. To dałoby mu globalną przewagę

Prezydent-elekt Donald Trump ponownie wyraził chęć, aby Stany Zjednoczone zakupiły i kontrolowały Grenlandię, co zapowiadał już podczas swojej pierwszej kadencji. W niedzielę ogłosił również nominację na stanowisko ambasadora USA w Danii.

Źródło: Pixabay, Flickr

W celu zapewnienia bezpieczeństwa narodowego i wolności na całym świecie Stany Zjednoczone Ameryki uważają, że posiadanie i kontrola nad Grenlandią są absolutną koniecznością – poinformował Trump na portalu Truth Social.

W tym samym oświadczeniu ogłosił nominację współzałożyciela PayPala, Kena Howery’ego, na stanowisko ambasadora USA w Danii. Ken wykona wspaniałą pracę, reprezentując interesy Stanów Zjednoczonych – oświadczył. Podczas pierwszej kadencji Trumpa, Howery pełnił funkcję ambasadora USA w Szwecji.

Trump ponownie nawiązał do kwestii z czasów swojej pierwszej kadencji, gdy próbował kupić Grenlandię, autonomiczne terytorium zależne Danii. Wówczas zarówno grenlandzkie, jak i duńskie władze zdecydowanie odrzuciły ten pomysł, uznając go za żart.

Harry Truman też chciał ją mieć

Na Grenlandii znajduje się amerykańska baza lotnicza Thule, która w 2023 roku została przemianowana na bazę Sił Kosmicznych. Według agencji AP, Trump nie był pierwszym prezydentem USA, który zaproponował zakup tej największej wyspy świata. Podobną ofertę złożył Danii w 1945 roku prezydent Harry Truman. Stany Zjednoczone rozpoczęły negocjacje z Danią na temat Grenlandii, a w pewnym momencie zaproponowały zakup wyspy za 100 milionów dolarów w złocie oraz prawa do złóż ropy na Alasce. Chociaż rozmowy toczyły się w tajemnicy, pomysł ten zarówno wtedy, jak i teraz, wywołał szok wśród Duńczyków.

Dzięki globalnej dyplomacji Waszyngton uzyskał dostęp, jakiego pragnęła administracja Trumana, bez konieczności sprzedaży gruntów, a Grenlandia pozostaje samorządnym terytorium zamorskim Danii .

Przewaga nad innymi gigantami

W ciągu ostatnich trzech lat Stany Zjednoczone znacząco zwiększyły swoje zaangażowanie w Arktyce, przechodząc od znikomego zainteresowania do uwzględnienia tego regionu w strategii globalnego powstrzymywania Chin i Rosji. Przyjęte w latach 2019–2021 strategie arktyczne Departamentu Obrony i poszczególnych rodzajów sił zbrojnych określają Arktykę jako obszar o wielkim znaczeniu geostrategicznym i dla globalnej projekcji siły oraz jako kluczowy dla bezpieczeństwa narodowego, powiązany bezpośrednio z obroną terytorium USA.

2024-12-23

Opr. AJS na podst. New York Post, AP News, npr.org, osw.waw.pl