R E K L A M A
R E K L A M A

Globalny Indeks Siły Wojskowej. Te kraje są najlepiej przygotowane na wojnę

Jakie kraje są przygotowane militarnie? Mówi o tym m.in. doroczny Power Index 2024, Globalny Indeks Siły Wojskowej. Kto – oprócz Stanów, Rosji, Chin, Indii i Korei Południowej – znajduje się w pierwszej dziesiątce o monumentalnej sile militarnej, dając obywatelom komfort ochrony, a kto jest na słabszej pozycji? 

Fot. Pixabay

Organizacja Global Firepower prześwietliła 145 państw, badając na podstawie danych dostępnych bądź szacunkowych ich wydolność pod kątem ponad 60 czynników, takich jak: liczba żołnierzy i rezerwistów, sprzęt wojskowy, stabilność finansowa, położenie geograficzne i dostępne zasoby. Splot tych czynników, wśród których nie ma potencjału nuklearnego, wskazuje, że za pięcioma gigantami – Stanami, Rosją, Chinami, Indiami i Koreą Południową – idą Wielka Brytania, Japonia, Turcja, Pakistan i Włochy. Gdyby przesiać państwa według pojedynczych kryteriów, na przykład samej floty, w ścisłej czołówce plasuje się także Szwecja. Jeśli miałoby się wzgląd tylko na siły powietrzne, to do pierwszej dziesiątki dołączyłby Egipt i Francja, jednak z zastrzeżeniem, że żadne państwo flotą myśliwców, bombowców i szturmowców nie dorównuje Stanom. Biorąc pod lupę jedynie pancerne gąsienice, zaraz po Rosji, która ma 14 777 czołgów, respekt budzi Korea Północna z 5845 maszynami. 

Pekin wyżej od Moskwy

Waszyngton przeznaczył na wydatki wojskowe 831 miliardów dolarów. Stany Zjednoczone po raz kolejny utrzymały w rankingu pierwsze miejsce, bo są liderem postępu technologicznego, a także w sektorach: medycznym, lotniczym, komputerowym i telekomunikacyjnym. Kraj posiada 13 209 samolotów wojskowych: dla porównania – druga w klasyfikacji Rosja dysponuje mniej niż jedną trzecią tej puli. Stany przewodzą w organach międzynarodowych, odgrywając doniosłą rolę w Organizacji Narodów Zjednoczonych, NATO i Banku Światowym, co ma budzić respekt w relacjach. 

Moskwa ponosi, w stosunku do USA, ułamkowe wydatki na wojsko, lecz także szczyci się zaawansowaną technologią, wyszkoloną siłą militarną i strategicznymi wpływami globalnymi, mimo że trwająca wojna rosyjsko-ukraińska uwypukliła niedociągnięcia w zakresie przywództwa i zarządzania łańcuchem dostaw w rosyjskiej armii. Moskwę przebija Pekin – budżetem obronnym na poziomie 227 miliardów dolarów. Jedna z najstarszych cywilizacji, pod rządami komunistycznymi od czasu założenia w 1949 roku Chińskiej Republiki Ludowej, zyskała globalną przewagę dzięki imponującej sile roboczej i pokaźnemu militarnemu asortymentowi, jaki ma na stanie, wliczając 5000 czołgów. Z kolei miliardowe Indie są zaliczane do hegemonów wojskowych dzięki rosnącemu zaangażowaniu w cyfryzację i modernizację, 2296 samolotom, 4614 czołgom i 294 okrętom. Pierwszą dziesiątkę dopełniają dwa kraje europejskie, Wielka Brytania i Italia, oraz trzy azjatyckie: Japonia, Turcja, Pakistan.

Polska się wyróżnia

Drugą dziesiątkę potęg tworzą Francja, Brazylia, Indonezja, Iran, Egipt, Australia, Izrael, Ukraina, Niemcy i Hiszpania, zaś trzecią otwiera Polska, i w tej lidze towarzyszą jej Wietnam, Arabia Saudyjska, Tajwan, Tajlandia, Algieria, Kanada, Argentyna, Szwecja oraz Singapur. Polska została oszacowana jako unijne mocarstwo militarne tuż po Italii, Francji, Niemczech i Hiszpanii, wyprzedzając większość państw członkowskich Unii Europejskiej, w tym Portugalię, Bułgarię, Belgię, Austrię, Irlandię i Luksemburg. Ogon listy komponują państwa, których możliwości militarne są lub wydają się najskromniejsze. To Królestwo Smoka, czyli Bhutan (nad którym parasol militarny rozpościerają Indie), Mołdawia, Surinam, Somalia i Benin, ostatnia piątka rankingu. Jeśli mają coś na wyposażeniu, to da się to policzyć na palcach. 

2024-11-13

ANS na podst.: money.it, abruzzo.cityrumors.it, globalfirepower.com, esquire.com


Wiadomości
Rozmowa z Jolantą Kwaśniewską. „Niczego w życiu ludziom nie zazdroszczę”
Tomasz Barański
Bądź jak Bóg i stań się człowiekiem. Rozmowa z ROMANEM BIELECKIM
Tomach Zimoch
Masa krytyczna została przekroczona! Ucieczka Romanowskiego to kompromitacja
Henryk Martenka
Sprawa Ziętary. Czy Były senator RP był odpowiedzialny za jego zniknięcie?
Wojciech Nomejko
Dlaczego masło jest takie drogie?
(KGB) na podst. Radio TOK FM
Społeczeństwo
Głupota w półświatku. Przestępstwa, które nie mogły się udać
Leszek Szymowski
Ostatni spacer ze Staszkiem. Pogrzeb Stanisława Tyma
Jacek Binkowski
Fajbusiewicz wraca do spraw sprzed lat. Zabójcy dwóch 18-latek wpadli po 24 latach!
Michał Fajbusiewicz
Wyglądał jak uczeń wracający ze szkoły. Dalszy ciąg sprawy napadu na kurierów
Katarzyna Binkowska
Prawnik radzi. Zwrot prezentu zamówionego przez Internet
Mecenas Jan Paragraf
Świat/Peryskop
Cudne przedwojnie. Jeśli nie użyją broni atomowej, będzie dobrze
Henryk Martenka
Bhutan zmieni się nie do poznania? Gospodarka tego potrzebuje
PKU na podst.: GMC.bt, Bhutantimes.bt, Kuenselonline.com, thebhutanese.bt
Słoweńskie miasteczko chciało zyskać dzięki… Melanii Trump
ChS na podst.: www.siol.net, www.fortune.com
Egzotyczna podróż na Antarktydę. Oferta turystyczna jest szeroka
AS na podst.: cnn.com, bbc.com
Według Mroziewicza. Wigilie w tropikach
Krzysztof Mroziewicz
Lifestyle/Zdrowie
Dla niej najważniejsze są praca i role. Nigdy nie była celebrytką
Tomasz Gawiński
Swift i powrót country. Muzyczne podsumowanie roku
Grzegorz Walenda
Święta w telewizji. Co zobaczymy w TVN i Polsacie?
Plotkara
Niebezpieczna otyłość brzuszna bezpośrednio wpływa na hormony i zdrowie
A.M.
Zmiany zwyrodnieniowe w kolanach. Przyczyną nie jest wiek
Andrzej Marciniak
Angorka