R E K L A M A
R E K L A M A

Urszula Gacek. Od polityki do octu

Kiedy w 2016 roku PiS odwołał ją z funkcji konsula generalnego RP w Nowym Jorku, Urszula Gacek poczuła się upokorzona. Zarówno formą odwołania – za pośrednictwem faksu i bez podpisu ówczesnego szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego – jak i faktem, że pozbyto się jej, mimo iż kochała swoją pracę i dostawała nagrody.

Fot. Wikimedia

Cóż, nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. Posłuchała rady pewnej psycholożki – jeśli w dojrzałym wieku człowiek stoi na zawodowym rozdrożu, warto zerwać z myśleniem, że musisz dalej robić coś, co wykonywałaś dotychczas, i pójść w to, z czego czerpiesz radość w życiu pozazawodowym. A Urszula Gacek miała hobby. – Zawsze lubiłam gotować, robić domowe wina, przetwory i nalewki. Ze Stanów przywiozłam też masę książek kucharskich. Zorientowałam się jednak szybko, że aby odtworzyć niektóre przepisy, potrzebowałam specyficznego – niepasteryzowanego i niefiltrowanego – octu. Zaczęła robić go sama, na własne potrzeby, a nadmiary dawała znajomym w prezencie. Nadmiarów było dużo, więc znajomi krępowali się je przyjmować.

– Przekonali mnie, żebym założyła firmę (…), to będą kupować.

Tak narodził się biznes, który w zamyśle miał być mały, ale rozrósł się ponad wyobrażenia jego założycielki. Klientów zdobyła przez poznanych w Nowym Jorku polskich kucharzy, którzy skontaktowali ją z warszawskimi restauracjami. Pomogli również dziennikarze. – Gdybym była przeciętną 55-letnią kobietą, która gdzieś na małopolskiej wsi rozpoczęła produkcję octu, dżemu, soczku czy nalewek, pies z kulawą nogą nie byłby zainteresowany. Ale jak napisała o mnie jedna gazeta, że ambasadorka produkuje octy, to posypały się zaproszenia do mediów. Jednym z trudniejszych zadań na starcie była konieczność porzucenia image’u VIP-a. – Zejść z nowojorskich salonów (…) do poziomu straganu na wiejskim festynie i zachwalania octów przechodniom – to wymagało sporej pokory (…). Na początku było mi trochę trudno, ale się przełamałam. Po straganach przyszła pora na otwarcie sklepu internetowego Octovnia. Zamówienia nadeszły wielką falą. – Firma sukcesywnie, miesiąc po miesiącu, przerastała moje oczekiwania – opowiada Urszula Gacek. – To, co dwa lata temu wydawało mi się niemożliwe, już osiągnęliśmy. Po trzech latach zaczęliśmy czuć, że na koniec każdego miesiąca coś nam zostaje. To nigdy nie będzie biznes, który mnie postawi na liście najbogatszych biznesmenów, ale na liście najbardziej usatysfakcjonowanych i spełnionych już tak. 

2024-10-07

E.W. n podst. Forbes Woman nr 4/2024


Wiadomości
Zdobyć PAST-ę, czyli nasze DNA. Rozmowa z MARKIEM MILLEREM
Tomasz Barański
Czarno na białym. Jak powinniśmy oceniać Walusia?
Krzysztof Różycki
Andrzej Duda będzie pracować w MKOI i zajmie się sportem?
Zebrał: WA
Pokojowa Nagroda Nobla i antynuklearni wojownicy uderzają w Putina
EW na podst.: The Asahi Shimbun, The Japan Times
Sprawa TVN i Polsatu. Czy na pewno chodzi o ochronę przed rosyjskimi oligarchami?
Marek Palczewski
Społeczeństwo
Sigma. Rozmowa z ANNĄ WILECZEK
Tomasz Zimoch
Poradnik na czas wojny. To powinieneś wiedzieć
Wybrała i tłum. EW Na podst. Myndigheten för samhällsskydd och beredskap – Rządowej Agencji do Spraw Sytuacji Kryzysowych
Szkoła do wynajęcia. To odpowiedź na kryzys kadrowy
E.W. na podst.: Aleksandra Pezda. „Belfer do wzięcia”. „Newsweek” nr 50/2024
„W pustyni i w puszczy” ma już 50 lat
(KGB) na podst. Radio TOK FM
Świat/Peryskop
Bożonarodzeniowy plac Świątego Piotra i 100 szopek w Watykanie
ANS na podst. vaticannews.va, ansa.it, rainews.it, sky.it, romatoday.it, ilpost.it
Rosjanie wywożą ukraińskie dzieci i przekazują rodzinom zastępczym
CEZ na podst.: 24tv.ua, newsonline.ua, currenttime.tv
Zmiany w Syrii. Obaliliśmy reżim!
(EW) Na podst.: CNN, BBC, Al Jazeera, Komsomolskaja Prawda
Francja. François Bayrou nowym premierem
(MS) LORIS BOICHOT © Figaro Syndication 2024
Wielkie otwarcie Notre-Dame de Paris. „Organy, obudźcie się!”
Magda Sawczuk
Lifestyle/Zdrowie
Godot de Mauroy. Twórczość Samuela Becketta
Leszek Turkiewicz
Angorka