Von der Leyen we Wrocławiu. UE ma przekazać miliardy euro na pomoc

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ogłosiła we Wrocławiu, że kraje dotknięte powodzią będą mogły skorzystać z 10 mld euro z Funduszu Spójności. Podkreśliła, że cała kwota będzie pochodzić z budżetu UE.

Fot. YouTube

Spotkanie związane z powodzią

W czwartek wieczorem we Wrocławiu odbyło się spotkanie poświęcone powodzi, w którym uczestniczyli premier Donald Tusk, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, premierzy Czech i Słowacji Petr Fiala i Robert Fico oraz kanclerz Austrii Karl Nehammer.

Na późniejszej konferencji prasowej von der Leyen zapewniła o wsparciu Europy dla Polski i innych krajów dotkniętych powodzią. Podkreśliła potrzebę wspólnego działania w obliczu żywiołu i wyraziła smutek z powodu jego niszczycielskich skutków. Rozmowy z premierami dotyczyły szybkiej pomocy dla poszkodowanych państw.

Największa rzecz to znalezienie finasowania na odbudowę po katastrofie – powiedziała von der Leyen. – W tym celu możemy wykorzystać dwa źródła, przede wszystkim Fundusz Solidarności, który może posłużyć do odbudowy dróg, autostrad, linii kolejowych, mostów, czyli infrastruktury.

10 milionów euro

Ursula von der Leyen przyznała, że patrząc na skalę zniszczeń, dostępne środki nie będą wystarczające. W związku z tym omawiano możliwość dalszego działania w ramach Funduszu Spójności, z naciskiem na maksymalną elastyczność i szybkość. Podkreśliła, że fundusz zostanie zmobilizowany tak, aby można było go elastycznie dostosować do potrzeb poszczególnych krajów, zwłaszcza tam, gdzie są one największe.

Ursula von der Leyen poinformowała, że najpierw zostanie uruchomione prefinansowanie, co pozwoli krajom otrzymać fundusze z wyprzedzeniem, a następnie przeznaczyć je na inwestycje. Zaznaczyła, że nie będzie wymogu współfinansowania, ponieważ Fundusz Spójności zapewnia pełne, 100-procentowe wsparcie, dostosowane do wyjątkowych okoliczności.

0 miliardów euro z Funduszu Spójności będzie dostępne jako odpowiedź kryzysowa dla krajów dotkniętych powodzią. Von der Leyen zapewniła o dalszym wsparciu przy odbudowie w nadchodzących miesiącach i latach.

Plan odbudowy

Po spotkaniu Donald Tusk poinformował, że Polska przygotuje plan odbudowy terenów zniszczonych przez powódź, a podobne plany opracują Czechy, Słowacja i Austria. Premier podkreślił też, że uzyskanie pozytywnych deklaracji od Komisji Europejskiej zajęło dokładnie 45 minut.

Premier Czech Petr Fiala zaznaczył na konferencji, że mimo trwającej walki z powodzią, ważne jest już planowanie odbudowy zniszczonych obszarów. Premier Słowacji podczas konferencji podkreślił, że jego kraj miał szczęście, ponieważ nie odnotowano tam ofiar śmiertelnych w wyniku powodzi. Wyraził jednak głębokie współczucie z powodu ofiar w Austrii, Polsce i Czechach, podkreślając, że choć można odbudować infrastrukturę, życia ludzkiego nie da się przywrócić.

Fico zaznaczył, że po rozmowie z premierem Donaldem Tuskiem zrozumiał wagę spotkania, podkreślając, że obywatele Unii Europejskiej oczekują, aby UE poświęcała im tyle samo uwagi, co sprawom międzynarodowym.

Zdaniem Fico Fundusz Solidarności oraz pomoc techniczna Unii nie są wystarczające w obliczu zniszczeń, dlatego potrzebne będą nowe narzędzia i większa elastyczność. Podczas spotkania liderzy poprosili przewodniczącą Komisji Europejskiej o większą swobodę w wykorzystywaniu funduszy, na co Ursula von der Leyen zgodziła się, upraszczając warunki dostępu do środków, co ma znacząco pomóc krajom dotkniętym powodzią.

2024-09-20

Sebastian Jadowski-Szreder na podst. TVN24, Business Insider