Przede wszystkim pizza to danie niezwykle elastyczne. Można ją przygotować na niezliczone sposoby, dopasowując do gustów każdego. Od klasycznej margherity z sosem pomidorowym, mozzarellą i bazylią przez bardziej wyrafinowane kompozycje z szynką parmeńską i rukolą po wariacje z ananasem czy owocami morza – możliwości są nieograniczone. Oczywiście Włosi mają zastrzeżenia co do niektórych kompozycji na pizzy, ale… nie ma się co przejmować! Dzięki nim każdy może znaleźć coś dla siebie!
Dzisiaj postanowiłam podzielić się przepisem na nieco zdrowszą wersję tej potrawy. Warto przygotować ją na mące orkiszowej. Dlaczego? Jest bogatsza w białko, błonnik, witaminy z grupy B oraz minerały, takie jak żelazo czy magnez. Co więcej, orkisz jest łatwiej przyswajalny i mniej przetworzony niż współczesna odmiana pszenicy, co może być korzystne dla osób z wrażliwym układem trawiennym. Robienie pizzy na mące orkiszowej nadaje jej wyjątkowy, lekko orzechowy smak.
Jeśli akurat nie macie mąki orkiszowej albo też chcecie wykorzystać tę pszenną – nie ma problemu! Poniżej dzielę się przepisem na pizzę z salami, bo taką właśnie uwielbiają moi domownicy. Tak naprawdę możecie jednak dodać dowolną wędlinę i ulubione dodatki.
Składniki:
300 g mąki orkiszowej jasnej
15 g drożdży
3/4 szklanki ciepłej wody
szczypta cukru
łyżeczka soli
2 łyżki oliwy
salami pokrojone w plastry
blanszowane różyczki brokułu
starty ser mozzarella
Sos:
1 szklanka passaty
1 cebula
2 ząbki czosnku
1 łyżka masła
sól
pieprz
oregano
bazylia
Dodatki:
listki szczawiku lub bazylii
Przygotowanie:
1. Drożdże z cukrem rozpuścić w ciepłej wodzie. Dodać do mąki, dolać oliwę, posolić i wyrobić ciasto. Odstawić mniej więcej na 30 minut w ciepłe miejsce do wyrośnięcia.
2. Zrobić sos. Na patelni na roztopionym maśle przesmażyć pokrojoną w kostkę cebulę. Gdy się zeszkli, dodać posiekany czosnek i już tylko chwilę podsmażać (zbyt długie smażenie spowoduje, że czosnek zrobi się gorzki). Dolać passatę, przyprawić solą i pieprzem oraz ziołami. Dusić, aż sos będzie miał konsystencję gęstej śmietany.
3. Ciasto rozciągnąć dłońmi posmarowanymi oliwą (nie będzie się wtedy kleiło do rąk) na spory placek. Placek położyć na papierze do pieczenia i posmarować sosem. Na sos plastry salami i różyczki brokułu. Na wierzch starty ser.
4. Na mocno rozgrzaną blachę piekarnikową (lub kamień do pieczenia pizzy, jeśli taki posiadacie) położyć przygotowaną pizzę. Piec w piekarniku na złoty kolor w temperaturze 230 stopni C.
5. Po upieczeniu przed podaniem przyozdobić listkami świeżego szczawiku lub bazylii.