R E K L A M A
R E K L A M A

Wiatr ze Wschodu [REPORTAŻ ANGORY]

Wojna na jednej z największych polskich uczelni medycznych ujawniła, jak bardzo zaraźliwy jest wirus niszczący demokratyczne reguły i mechanizmy. 

Fot. Piotr Kraska

Ponad 10 tys. studentów i 16 kierunków kształcenia, prawie 2 tys. osób kadry dydaktyczno-naukowej, w tym blisko 100 profesorów. Do tego kilka szpitali, w tym jeden olbrzymi, powszechnie uznawany za bardzo dobry – Centralny Szpital Kliniczny przy ul. Banacha. Słowem: Warszawski Uniwersytet Medyczny… Jak to się stało, że jedna z największych polskich uczelni medycznych z przeszło dwustuletnią historią dziś jest na ustach wszystkich z powodu banalnego i kompromitującego powodu – wojny o władzę?

Dramatis personae

Sprawa dotyczy dwojga naukowców – specjalistów z podobnego zakresu (chorób wewnętrznych i nadciśnienia), niegdyś bliskich współpracowników. 69-letni prof. Zbigniew Gaciong to uznany fachowiec z zakresu chorób wewnętrznych z bogatym dorobkiem naukowym i praktycznym, dotychczasowy rektor uczelni i – trzeba dodać – człowiek w polskim świecie medycznym bardzo wpływowy. O pokolenie młodsza, 49-letnia prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska, kierowniczka Katedry Fizjologii WUM, także może się poszczycić sporym doświadczeniem, a do niedawna była prorektorem ds. personalnych i organizacyjnych uczelni. Ich drogi rozeszły się jakieś półtora roku temu. Zdaniem stronników rektora – z powodu ambicji profesorki; według zaś jej zwolenników u podstaw „rozwodu” leżała m.in. chęć prostowania różnego rodzaju finansowych nieprawidłowości za pomocą audytów.

Czy parcie na zmiany nie owocowało zbyt mocnym naciskiem prof. Cudnoch-Jędrzejewskiej na podwładnych? Niemal przez cały ubiegły rok warszawska uczelnia żyła postępowaniem Rektorskiej Komisji Antymobbingowej badającej skargę uczelnianej kwestorki na prorektorkę. Chodziło m.in. o zlecanie pisania czasochłonnych raportów, które miało być dla podwładnych dotkliwe i poniżające. W połowie grudnia Komisja zdecydowała: mobbingu nie było, choć niektóre zachowania prorektorki miały „znamiona mobbingu”.

W sensie prawnym werdykt kończył sprawę, a było to ważne, bo WUM – podobnie jak wszystkie polskie uczelnie – szykował się do wyborów nowych władz. W marcu stało się jasne, że w szranki staną prof. Gaciong i jego dotychczasowa zastępczyni. Zgodnie z uczelnianym statutem kandydatów musi zatwierdzić Senat lub Rada Uczelni, ale do tej pory była to formalność. – Jeśli ktoś miał poparcie kilkudziesięciu poważnych naukowców, w tym dziesięciu profesorów, to znaczy, że mógł startować – mówi jeden z pracowników naukowych WUM. Tym razem jednak nastąpił pierwszy zgrzyt w trybach uczelnianej demokracji: Rada Uczelni (złośliwi dodają, że w praktyce to w większości stronnicy rektora) zamówiła zewnętrzną opinię prawną z pytaniem, czy ktoś podejrzewany o zachowania mobbingowe może kandydować na rektora. Odpowiedź była przewidywalna: formalnych przeszkód brak, ale taka sytuacja może mieć wpływ na dobro uczelni.

 

Subskrybuj angorę
Czytaj bez żadnych ograniczeń gdzie i kiedy chcesz.


Już od
22,00 zł/mies




2024-09-15

Piotr Kraska


Wiadomości
Zdobyć PAST-ę, czyli nasze DNA. Rozmowa z MARKIEM MILLEREM
Tomasz Barański
Czarno na białym. Jak powinniśmy oceniać Walusia?
Krzysztof Różycki
Andrzej Duda będzie pracować w MKOI i zajmie się sportem?
Zebrał: WA
Pokojowa Nagroda Nobla i antynuklearni wojownicy uderzają w Putina
EW na podst.: The Asahi Shimbun, The Japan Times
Sprawa TVN i Polsatu. Czy na pewno chodzi o ochronę przed rosyjskimi oligarchami?
Marek Palczewski
Społeczeństwo
Sigma. Rozmowa z ANNĄ WILECZEK
Tomasz Zimoch
Poradnik na czas wojny. To powinieneś wiedzieć
Wybrała i tłum. EW Na podst. Myndigheten för samhällsskydd och beredskap – Rządowej Agencji do Spraw Sytuacji Kryzysowych
Szkoła do wynajęcia. To odpowiedź na kryzys kadrowy
E.W. na podst.: Aleksandra Pezda. „Belfer do wzięcia”. „Newsweek” nr 50/2024
„W pustyni i w puszczy” ma już 50 lat
(KGB) na podst. Radio TOK FM
Świat/Peryskop
Bożonarodzeniowy plac Świątego Piotra i 100 szopek w Watykanie
ANS na podst. vaticannews.va, ansa.it, rainews.it, sky.it, romatoday.it, ilpost.it
Rosjanie wywożą ukraińskie dzieci i przekazują rodzinom zastępczym
CEZ na podst.: 24tv.ua, newsonline.ua, currenttime.tv
Zmiany w Syrii. Obaliliśmy reżim!
(EW) Na podst.: CNN, BBC, Al Jazeera, Komsomolskaja Prawda
Francja. François Bayrou nowym premierem
(MS) LORIS BOICHOT © Figaro Syndication 2024
Wielkie otwarcie Notre-Dame de Paris. „Organy, obudźcie się!”
Magda Sawczuk
Lifestyle/Zdrowie
Godot de Mauroy. Twórczość Samuela Becketta
Leszek Turkiewicz
Angorka