R E K L A M A
R E K L A M A

Obywatele kategorii B. Związki partnerskie a Polska

Wśród członków Unii tylko pięć państw – Rumunia, Bułgaria, Litwa, Słowacja i Polska – nie przyjęło ustawy o związkach partnerskich.

Fot. PXFuel

Rządząca koalicja, mimo obietnic przedwyborczych, wciąż niczego nie proponuje. Ministra ds. równości Katarzyna Kotula twierdzi, że weto stawia PSL. Kosiniak- -Kamysz przed wyborami do Parlamentu Europejskiego nie chce zniechęcać swojego elektoratu. Zresztą sami ludowcy są konserwatywni do szpiku kości. I aroganccy.

Organizacja Miłość Nie Wyklucza podjęła akcję wysyłania e-maili do lidera PSL. Pisały pary z całego kraju, nie dostały żadnej odpowiedzi. Następny ludowiec, marszałek senior Marek Sawicki, o działaczach LGBT+ mówi:

Najpierw chcą paluszek, potem rękę, a potem już po całości. Ustawy nie poprze, bo przeszkadza mu w niej wszystko. Argumentuje kuriozalnie: – Jeśli ja słyszę, że taki projekt będzie ułatwiał rozwody, to dziękuję. Niech sobie żyją, tak jak żyją, i niech robią tak, jak robili do tej pory. Problem w tym, że właśnie nie mogą robić nic, choć są obywatelami tego kraju i płacą podatki, nawet większe niż inni.

Marta ma ponad pięćdziesiąt lat. Od kilkunastu lat jest w związku z Izą: – Dla nas ważne jest bezpieczeństwo. I takie sprawy jak dziedziczenie, możliwość wzięcia wolnego w przypadku choroby partnerki czy dostęp do informacji o stanie zdrowia. Fakt, że razem prowadzą gospodarstwo domowe, razem płacą rachunki, troszczą się o siebie nawzajem i są dla siebie osobami najbliższymi, nie ma w Polsce znaczenia.

Gdy jedna umrze, druga znajdzie się w bardzo trudnej sytuacji – może stracić mieszkanie, a na czas postępowania spadkowego bank zamknie dostęp do wspólnego konta. Niech spiszą testament, radzą przeciwnicy ustawy, dyskretnie pomijając fakt, że rodzina zmarłej może go podważyć lub żądać zachowku. Państwo również wyciągnie rękę po swoje – najwyższą stawkę podatku od spadku.

Rafał jest po czterdziestce, w związku z Wojtkiem od kilku lat: – Mało się u nas mówi o nieheteroseksualnych parach w wieku senioralnym. O ile w latach 60. czy 70. liczba jawnych i żyjących razem par jednopłciowych była niewielka, to w latach 90. czy 2000. wzrosła. Teraz ci ludzie są już w wieku emerytalnym albo zbliżają się do niego. I chcą mieć te same prawa co heteroseksualne małżeństwa, w których np. pobierająca niższą emeryturę żona przejmuje po śmierci męża część jego świadczeń. 

2024-06-03

E.W. na podst. Na podst.: Przemysław Wilczyński „Państwo niepartnerskie”, „Tygodnik Powszechny” nr 21/2024


Wiadomości
Zdobyć PAST-ę, czyli nasze DNA. Rozmowa z MARKIEM MILLEREM
Tomasz Barański
Czarno na białym. Jak powinniśmy oceniać Walusia?
Krzysztof Różycki
Andrzej Duda będzie pracować w MKOI i zajmie się sportem?
Zebrał: WA
Pokojowa Nagroda Nobla i antynuklearni wojownicy uderzają w Putina
EW na podst.: The Asahi Shimbun, The Japan Times
Sprawa TVN i Polsatu. Czy na pewno chodzi o ochronę przed rosyjskimi oligarchami?
Marek Palczewski
Społeczeństwo
Sigma. Rozmowa z ANNĄ WILECZEK
Tomasz Zimoch
Poradnik na czas wojny. To powinieneś wiedzieć
Wybrała i tłum. EW Na podst. Myndigheten för samhällsskydd och beredskap – Rządowej Agencji do Spraw Sytuacji Kryzysowych
Szkoła do wynajęcia. To odpowiedź na kryzys kadrowy
E.W. na podst.: Aleksandra Pezda. „Belfer do wzięcia”. „Newsweek” nr 50/2024
„W pustyni i w puszczy” ma już 50 lat
(KGB) na podst. Radio TOK FM
Świat/Peryskop
Bożonarodzeniowy plac Świątego Piotra i 100 szopek w Watykanie
ANS na podst. vaticannews.va, ansa.it, rainews.it, sky.it, romatoday.it, ilpost.it
Rosjanie wywożą ukraińskie dzieci i przekazują rodzinom zastępczym
CEZ na podst.: 24tv.ua, newsonline.ua, currenttime.tv
Zmiany w Syrii. Obaliliśmy reżim!
(EW) Na podst.: CNN, BBC, Al Jazeera, Komsomolskaja Prawda
Francja. François Bayrou nowym premierem
(MS) LORIS BOICHOT © Figaro Syndication 2024
Wielkie otwarcie Notre-Dame de Paris. „Organy, obudźcie się!”
Magda Sawczuk
Lifestyle/Zdrowie
Godot de Mauroy. Twórczość Samuela Becketta
Leszek Turkiewicz
Angorka