R E K L A M A
R E K L A M A

Sabotażyści Putina sieją strach. Stoją za podpaleniami i innymi atakami

Służby NATO w stanie pogotowia. W krajach Zachodu grasują dywersanci Putina. Wzniecają pożary, przeprowadzają cyberataki, dokonują rożnych aktów sabotażu, powodują fałszywe alarmy, knują zamachy na bazy wojskowe. Podpalili m.in. magazyn w Londynie, domy na Łotwie, fabrykę farb w Polsce, a nawet sklep IKEA na Litwie. 

Fot. Pixabay

Zdaniem europejskich i amerykańskich urzędników ds. bezpieczeństwa akcje te są częścią skoordynowanych wysiłków Moskwy w celu opóźnienia transportów broni dla Ukrainy. Rosja chce szerzyć strach i zmusić kraje sojuszu północnoatlantyckiego do zaostrzenia środków bezpieczeństwa w łańcuchu dostaw dla Kijowa, co zwiększy ich koszty i opóźni transporty. Celem reżimu Putina jest zastraszenie Europejczyków, aby narastał wśród nich sprzeciw wobec udzielania pomocy Ukrainie. „Rosja toczy wojnę cieni przeciw Europie” – alarmuje premier Estonii Kaja Kallas. Minister obrony Niderlandów Kajsa Ollongren przyznała: „Jesteśmy wrażliwi na zamachy. Mamy kluczową infrastrukturę. Mamy infrastrukturę dna morskiego, mamy dostawy energii elektrycznej i wody. Rosja próbuje nas zdestabilizować i zastraszyć”. 

Mają czas na Europę

Operacje sabotażowe prowadzi rosyjski wywiad wojskowy GRU. Po inwazji putinowców na Ukrainę struktury GRU w NATO w znacznej części zostały rozbite, kraje Zachodu wyrzuciły wielu rosyjskich funkcjonariuszy. Kiedy Rosja ponosiła porażki w Ukrainie, zajęta była przede wszystkim sytuacją na froncie. W ostatnich miesiącach armie Moskali odnoszą jednak sukcesy, więc GRU mógł rzucić większe zasoby w celu siania zamętu w Europie. 

Moskiewscy agenci najczęściej nie podkładają ognia własnymi rękami, lecz wynajmują miejscowych kryminalistów i ludzi o rosyjskich korzeniach. Często znajdują chętnych w mediach społecznościowych, a za wzniecenie pożaru płacą kilkaset euro, niekiedy w kryptowalucie. 

Bezradność Zachodu

Seria aktów sabotażu zaczęła się 21 marca, kiedy stanął w płomieniach londyński magazyn powiązany z dostawami pomocy dla Kijowa. 15 kwietnia wielki pożar wybuchł w zmodernizowanej ostatnio fabryce amunicji w Scranton w amerykańskim stanie Pensylwania, gdzie produkuje się m.in. dostarczane armii ukraińskiej pociski artyleryjskie kalibru 155 mm. Dwa dni później nastąpiła eksplozja w produkujących na potrzeby wojska zakładach firmy BAE Systems w Glascoed w Walii. 18 kwietnia niemieckie służby poinformowały, że w Bayreuth w Bawarii aresztowani zostali dwaj domniemani sabotażyści, obywatele RFN rosyjskiego pochodzenia, którzy przygotowywali zamachy na transporty i amerykańskie bazy wojskowe. Jeden z zatrzymanych, 39-letni Dieter S., oskarżony został także o to, że w latach 2014 – 2016 służył w oddziałach prorosyjskich separatystów w Donbasie, uważanych przez Zachód za organizację terrorystyczną. Nie wszystkich sabotażystów udało się jednak wytropić. 3 maja stanęła w płomieniach fabryka firmy Diehl Metall w berlińskiej dzielnicy Lichterfelde. Lista takich wydarzeń staje się coraz dłuższa. 

W krajach Zachodu wobec działań dywersantów panuje pewna bezradność. Trudno jest udowodnić, że za ataki odpowiada Moskwa. Stolice NATO obawiają się konfliktu z Rosją i często nie chcą jej oskarżać. Max Bergmann z amerykańskiego instytutu Center for Strategic and International Studies powiedział: „Jesteśmy w bardzo delikatnej sytuacji, ponieważ sytuacja jest już na krawędzi; Kreml popadł w paranoję. Dlatego zachodni przywódcy muszą reagować bardzo ostrożnie”. 

2024-06-03

JP na podst. New York Times, The Guardian, The Telegraph, Financial Times, Wall Street Journal, The Economist, Der Spiegel


Wiadomości
Zdobyć PAST-ę, czyli nasze DNA. Rozmowa z MARKIEM MILLEREM
Tomasz Barański
Czarno na białym. Jak powinniśmy oceniać Walusia?
Krzysztof Różycki
Andrzej Duda będzie pracować w MKOI i zajmie się sportem?
Zebrał: WA
Pokojowa Nagroda Nobla i antynuklearni wojownicy uderzają w Putina
EW na podst.: The Asahi Shimbun, The Japan Times
Sprawa TVN i Polsatu. Czy na pewno chodzi o ochronę przed rosyjskimi oligarchami?
Marek Palczewski
Społeczeństwo
Sigma. Rozmowa z ANNĄ WILECZEK
Tomasz Zimoch
Poradnik na czas wojny. To powinieneś wiedzieć
Wybrała i tłum. EW Na podst. Myndigheten för samhällsskydd och beredskap – Rządowej Agencji do Spraw Sytuacji Kryzysowych
Szkoła do wynajęcia. To odpowiedź na kryzys kadrowy
E.W. na podst.: Aleksandra Pezda. „Belfer do wzięcia”. „Newsweek” nr 50/2024
„W pustyni i w puszczy” ma już 50 lat
(KGB) na podst. Radio TOK FM
Świat/Peryskop
Bożonarodzeniowy plac Świątego Piotra i 100 szopek w Watykanie
ANS na podst. vaticannews.va, ansa.it, rainews.it, sky.it, romatoday.it, ilpost.it
Rosjanie wywożą ukraińskie dzieci i przekazują rodzinom zastępczym
CEZ na podst.: 24tv.ua, newsonline.ua, currenttime.tv
Zmiany w Syrii. Obaliliśmy reżim!
(EW) Na podst.: CNN, BBC, Al Jazeera, Komsomolskaja Prawda
Francja. François Bayrou nowym premierem
(MS) LORIS BOICHOT © Figaro Syndication 2024
Wielkie otwarcie Notre-Dame de Paris. „Organy, obudźcie się!”
Magda Sawczuk
Lifestyle/Zdrowie
Godot de Mauroy. Twórczość Samuela Becketta
Leszek Turkiewicz
Angorka