R E K L A M A
R E K L A M A

Antysemityzm w Hollywood? Coraz więcej gwiazd wspiera Palestynę

Wojna na Bliskim Wschodzie rozpala nastroje, w wielu krajach szerzy się nienawiść wobec Żydów. Antysemityzm ogarnął Hollywood. Tak przynajmniej twierdzą niektórzy celebryci, przeważnie żydowskiego pochodzenia. 

Fot. Peter Thomas /Pixabay

Pewne jest, że w fabryce snów doszło do ostrych podziałów. Niektórzy opowiadają się za Izraelem, inni popierają stronę palestyńską. Setki członków związku zawodowego Gildia Amerykańskich Scenarzystów (WGA) wystosowały list otwarty, potępiający organizację za to, że nie wydała żadnego komunikatu w sprawie okrutnego ataku Hamasu na Izrael 7 października. Pismo stwierdza, że WGA zabierała głos w różnych sprawach, jednak gdy „terroryści najechali Izrael, aby mordować, gwałcić i porywać, Gildia, jako jedyny wielki związek w Holly wood, zachowała milczenie”. Producentka i scenarzystka Ilana Wernick powiedziała: „Jest jasne, że WGA ma problem nienawiści wobec Żydów i musimy o tym powiedzieć głośno”. Po tak druzgoczącej krytyce Gildia złożyła przeprosiny. 

Potępiła antysemityzm

Pochodząca z rodziny żydowskiej aktorka Julianna Margulies, znana z głównej roli w serialu „Żona idealna”, potępiła antysemityzm, który jej zdaniem ogarnął Hollywood, i napiętnowała koleżanki i kolegów, którzy nie zabrali głosu w sprawie ataku Hamasu: „Nie rozumiem tego. To wstrząsające… Naprawdę nie wiem, czego oni się boją? Może tego, że utracą obserwujących (w mediach społecznościowych). Dla mnie to jest chore”. Margulies opowiedziała, że występując w programie „The Morning Show”, miała na szyi krzyżyk chrześcijański, a przecież mogła nosić gwiazdę Dawida. 

Wybitny reżyser i aktor Quentin Tarantino, żonaty z izraelską modelką Daniellą Pick, na znak solidarności udał się do państwa żydowskiego i spotkał się z żołnierzami tego kraju. 

Wzywają do zawarcia rozejmu

Za to dwa tysiące artystów, celebrytów, muzyków, scenarzystów prominentów z Hollywood podpisało list oskarżający Izrael, że wymierza w Strefie Gazy „kolektywną karę na niewyobrażalną skalę” i wzywający do zawarcia rozejmu. 

Maha Dakhil zrezygnowała z pracy w zarządzie Creative Artists Agency, po tym jak na Instagramie udostępniła post: „Teraz dowiadujesz się, kto popiera ludobójstwo”. Dodała też włas ny komentarz: „Jesteśmy świadkami zaprzeczania, że ludobójstwo ma miejsce” (chodziło o bezwzględne działania armii izraelskiej w Strefie Gazy). Oskarżana o antysemityzm uderzyła się w piersi: „Jestem bardzo wdzięczna żydowskim przyjaciołom i kolegom, którzy zwrócili mi uwagę i dalej mnie edukowali. Natychmiast skasowałam ten post. Przepraszam za ból, który spowodowałam”. Po tym akcie skruchy pozwolono pani Dakhil na pracę w agencji na niższym stanowisku. W obronie swojej agentki stanął zresztą sam Tom Cruise

Propalestyńska demonstracja

77-letnia Susan Sarandon, laureatka Oscara za rolę w filmie „Przed egzekucją”, 17 listopada uczestniczyła w propalestyńskiej demonstracji w Nowym Jorku. Znana ze swej politycznej aktywności gwiazda wznosiła hasło: „Wolna Palestyna od rzeki (Jordan) aż do morza”. Niektórzy odczytują je jako wezwanie do zniszczenia Izraela. Susan Sarandon oświadczyła: „Wiele osób boi się być Żydem w obecnych czasach i teraz doświadcza, jak to jest w tym kraju (USA) być muzułmaninem, tak często doświadczającym przemocy”. Słowa te uznano za nieprzyjazne wobec Żydów, lekceważące ich cierpienia. 21 listopada United Talent Agency, jedna z najważniejszych w Hollywood, ogłosiła, że kończy współpracę z aktorką. 

33-letnia Melissa Barrera, gwiazda z Meksyku, miała wystąpić w siódmej już części kultowego horroru „Krzyk”. Do tego jednak nie dojdzie. Jej wpisy w mediach społecznościowych zostały uznane za antysemickie. Aktorka określiła Izrael jako „skolonizowaną ziemię” i stwierdziła, że „zachodnie media pokazują tylko (izraelską) stronę. Dlaczego to robią, wywnioskujcie sami”. Oskarżyła państwo żydowskie o „ludobójstwo i czystki etniczne”. Producent Spyglass Media Group usunął celebrytkę, która wystąpiła już w „Krzyku” 5 i 6, i zarzucił jej „mowę nienawiści”. 

2023-11-28

KK na podst.: Fox News, Daily Mail, Variety, Times of Israel, New York Times, The Independent


Wiadomości
Zdobyć PAST-ę, czyli nasze DNA. Rozmowa z MARKIEM MILLEREM
Tomasz Barański
Czarno na białym. Jak powinniśmy oceniać Walusia?
Krzysztof Różycki
Andrzej Duda będzie pracować w MKOI i zajmie się sportem?
Zebrał: WA
Pokojowa Nagroda Nobla i antynuklearni wojownicy uderzają w Putina
EW na podst.: The Asahi Shimbun, The Japan Times
Sprawa TVN i Polsatu. Czy na pewno chodzi o ochronę przed rosyjskimi oligarchami?
Marek Palczewski
Społeczeństwo
Sigma. Rozmowa z ANNĄ WILECZEK
Tomasz Zimoch
Poradnik na czas wojny. To powinieneś wiedzieć
Wybrała i tłum. EW Na podst. Myndigheten för samhällsskydd och beredskap – Rządowej Agencji do Spraw Sytuacji Kryzysowych
Szkoła do wynajęcia. To odpowiedź na kryzys kadrowy
E.W. na podst.: Aleksandra Pezda. „Belfer do wzięcia”. „Newsweek” nr 50/2024
„W pustyni i w puszczy” ma już 50 lat
(KGB) na podst. Radio TOK FM
Świat/Peryskop
Bożonarodzeniowy plac Świątego Piotra i 100 szopek w Watykanie
ANS na podst. vaticannews.va, ansa.it, rainews.it, sky.it, romatoday.it, ilpost.it
Rosjanie wywożą ukraińskie dzieci i przekazują rodzinom zastępczym
CEZ na podst.: 24tv.ua, newsonline.ua, currenttime.tv
Zmiany w Syrii. Obaliliśmy reżim!
(EW) Na podst.: CNN, BBC, Al Jazeera, Komsomolskaja Prawda
Francja. François Bayrou nowym premierem
(MS) LORIS BOICHOT © Figaro Syndication 2024
Wielkie otwarcie Notre-Dame de Paris. „Organy, obudźcie się!”
Magda Sawczuk
Lifestyle/Zdrowie
Godot de Mauroy. Twórczość Samuela Becketta
Leszek Turkiewicz
Angorka