Daniel Obajtek poza Polską? Najnowsze doniesienia mogą to sugerować

Poseł Koalicji Obywatelskiej Michał Szczerba poinformował w programie TVP Info, że były prezes Orlenu Daniel Obajtek na pewno nie przebywa w Polsce.

Rys. Marek Mosor

W Polsce czy gdzieś indziej?

Wypowiedź Szczerby padła w kontekście ujawniania przez media kolejnych afer dotyczących działalności koncernu pod kierownictwem polityka Prawa i Sprawiedliwości. Szczerba podkreślił, że przekazuje tę informację odpowiednim służbom i zapewnił, że Obajtek nie jest w kraju.

Szczerba ostrzegł również:

Jeśli tylko Obajtek zostanie europosłem, jego immunitet zostanie natychmiast uchylony, by były prezes Orlenu był do dyspozycji w tych wszystkich sześciu postępowaniach prokuratorskich, które się teraz toczą.

Michał Szczerba wyraził też przekonanie, że w Orlenie Obajtek miał pełną kontrolę nad wszystkim. Podkreślił, że rząd i prokuratura dysponują obecnie dokumentami na ten temat. Ostrzegł on też, że Obajtek był uprzedzany, aby nie nawiązywać relacji z Libańczykiem, który podejrzewany był o powiązania z Hezbollahem.

Pytanie dotyczące lokalizacji byłego prezesa Orlenu odnosiło się do niedawnych afer związanych z działalnością koncernu kierowanego przez polityka PiS. Tydzień wcześniej, w wywiadzie dla money.pl, Obajtek wyjaśnił, że przeprowadza rozmowę online, ponieważ znajduje się w swoim domu w Małopolsce. Zaznaczył, że od ponad dwóch miesięcy nie jest prezesem Orlenu i korzysta z wolnego czasu, nadrabiając zaległości oraz odwiedzając rodzinę mieszkającą za granicą.

Orlen i Hezbollah

Premier Donald Tusk poinformował w poniedziałek, że zwrócił się o spotkanie z prokuratorem generalnym Adamem Bodnarem i koordynatorem służb specjalnych Tomaszem Siemoniakiem w związku ze sprawą dotyczącą miliardowej straty i możliwych powiązań z Hezbollahem byłego szefa Orlenu. Daniel Obajtek odpowiedział na te zarzuty, stwierdzając, że Tusk szuka afer tam, gdzie ich nie ma, oraz zarzucił koalicji, że manipulacje medialne z ich strony są celowe.

Onet podał, że prezesem Orlen Trading Switzerland, spółki Orlenu, był pochodzący z Libanu Samer A., który podejrzewany był o kontakty z Hezbollahem. W efekcie jego działań Orlen stracił 1,6 miliarda złotych, co stało się jasne po utracie władzy przez PiS i odwołaniu Obajtka. Strata wynikała z tego, że szwajcarska spółka zależna Orlenu wydała środki na przedpłaty za ropę i produkty ropopochodne, których dostawy nie doszły do skutku. Orlen Trading Switzerland próbowała odzyskać zaliczki, lecz nie otrzymała zwrotu.

Obajtek wyraził zaufanie do swoich współpracowników. Wcześniej „Rzeczpospolita” informowała, że ABW próbowała zablokować powołanie Samera A. na stanowisko prezesa spółki z powodu podejrzeń o arabski ekstremizm.

Przeszukania u Obajtka i sześciu dyrektorów

Dzisiaj Prokurator krajowy Dariusz Korneluk poinformował, że dokonano przeszukań u byłego prezesa Orlenu oraz kilku byłych dyrektorów Orlenu. Przeszukania te związane są z trwającymi śledztwami dotyczącymi zaniżania cen oraz fuzji Orlenu z Lotosem.

Podczas konferencji prasowej prokurator krajowy wyjaśnił, że oba postępowania są w toku, a czynności obejmują przeszukania u prezesa Orlenu oraz całej kadry zarządzającej i dyrektorów. Zgromadzono wiele informacji i danych, które są starannie analizowane. Prokurator krajowy zapowiedział również przesłuchanie samego Obajtka, choć nie ustalono jeszcze w jakiej roli.

Prokurator regionalna w Warszawie Małgorzata Adamajtys poinformowała o postępowaniu dotyczącym spółki OTS. Przekazała, że Daniel Obajtek ani żaden inny członek poprzedniego zarządu Orlenu nie zostali jeszcze przesłuchani. Natomiast obecny wiceprezes Orlenu Witold Literacki złożył zeznania w ubiegłym tygodniu.

Adamajtys potwierdziła także, że biuro kontroli i bezpieczeństwa Orlenu zgłaszało nieprawidłowości związane z powstaniem spółki OTS i jej prezesem. Orlen ma przekazać prokuraturze dokumenty w tej sprawie do dnia 6 maja. Wówczas dojdzie do dalszych przesłuchań.

2024-04-30

Sebastian Jadowski-Szreder na podst. Money.pl, DoRzeczy, Onet, Rzeczpospolita, PAP