Protest Kurdów. Obrady Parlamentu Europejskiego przerwane

15 lutego posiedzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie Europejskiego Zielonego Ładu zostało przerwane przez Kurdów. Prostujący domagali się uwolnienia Abdullaha Ocalana. Dzięki szybkiej interwencji ochrony udało się pokojowo rozwiązać sytuację.

Protestujący Kurdowie żądali uwolnienia Abdullaha Ocalana / fot. PAP

15 lutego posiedzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie Europejskiego Zielonego Ładu zostało przerwane za pośrednictwem protestujących Kurdów. Sytuacja była na tyle napięta, że interweniować musiały służby. Uczestnicy protestu zaczęli rzucać kartkami podczas wystąpienia, niektórzy z nich nawet przedostali się przez barierkę na galerii. Europosłowie zostali szybko ewakuowani z pomieszczenia, zaś na miejsce wezwano policję, pogotowie oraz straż pożarną. Nie jest to pierwszy taki protest ze strony Kurdów.

Jak uważa europoseł PiS Ryszard Czarnecki, grupa musiała zostać zaproszona przez któregoś z członków europarlamentu. Transmisję na żywo całego posiedzeniazawieszono, zaś na ekranach w budynku wyświetlono flagę Unii Europejskiej. Polityk przyznaje jednak, że takie wystąpienie Kurdów w porównaniu z poprzednimi jawiło się mimo wszystko jako bardziej pokojowe. Poprzednim razem protestującym udało się przedostać do innych budynków, a szef ochrony został przez nich dotkliwie pobity. Wczorajsze posiedzenie Parlamentu Europejskiego zostało wznowione po godzinie 15.00. Nikt nie ucierpiał.

Kim jest Abdullah Ocalan?

Protestujący wnosili okrzyki „Wolność dla Ocalana”. Abdullah Ocalan jest liderem separatystycznej Partii Pracujących Kurdystanu. Od 1999 roku odsiaduje on wyrok w zakładzie karnym znajdującym się na wyspie Imrali na morzu Marmara. Kiedy przywódca partii został ujęty, duża część jego zwolenników oskarżyła Izrael oraz Stany Zjednoczone o udział w schwytaniu kontrowersyjnego polityka. Początkowo turecki sąd skazał Ocalana na karę śmierci, jednak w 2002 roku wyrok ten zmieniono na dożywotnie pozbawienie wolności. Abdullah Ocalan podczas odbywania swojej kary opracował ideologię zwaną demokratycznym konfederalizmem. Określa się go jako „otwarty na inne ugrupowania polityczne i frakcje” oraz jako „elastyczny, wielokulturowy, antymonopolistyczny i zorientowany na konsensus”. Warto jednak zaznaczyć, że dopiero w więzieniu poglądy Abdullaha uległy zmianie na bardziej pokojowe, co nasuwa pytanie, czy jego intencje można uznać za szczere, czy może metamorfoza stanowi jedynie pretekst do realizacji szerszego planu politycznego.

Zobacz także:

Joe Biden w Polsce. Prognozy wizyty prezydenta USA

Przywódca Chin wygłosi przemówienie dotyczące inwazji na Ukrainę

2023-02-16

Angora