Kaya Szulczewska. Jak influencerka odeszła od ezoteryki?

Kaya Szulczewska opowiada o swojej dawnej fascynacji skrajną ezoteryką i dietetyką, z której zrezygnowała.

Fot. Instagram

Szulczewska opowiada o swoim zainteresowaniu ezoteryką. Niektórzy ludzie wierzą, że można zmienić płeć lub rzeczywistość samymi słowami. Ona wierzyła, że można się oczyszczać specjalnymi dietami, jak witarianizm. Myślała o założeniu kanału na YouTubie, żeby dzielić się swoją „wiedzą” ezoteryczną. Ale coś ją powstrzymywało.

Nie była pewna, czy ma wystarczającą wiedzę i czy te wszystkie „nauki” są prawdziwe. Uczyła się w szkole ezoterycznej, która miała być naukowa. Chciała dowiedzieć się, czy istnieje telepatia i przewidywanie przyszłości. Ale szkoła uczyła też psychologii i terapii behawioralnych. To był ciekawy miks. Założyciele szkoły chcieli, żeby ich uczniowie, którzy będą wróżyć z tarota, znali też ludzką psychikę i umieli pomagać ludziom.

Influencerka opowiada o swojej fascynacji bioenergoterapią, która zaczęła się od tego, że w wieku 16 lat pozbyła się migren dzięki sesjom z bioenergoterapeutką. Jednak teraz uważa, że to mogło być spowodowane przez rozmowy z matką, która ją tam zabierała, lub przez naturalne zmiany w organizmie. Mimo to, zapisała się do szkoły ezoterycznej, gdzie uczyła się uzdrawiać ludzi za pomocą myśli i energii.

Na początku była pod wrażeniem swoich umiejętności, np. czytania w myślach czy widzenia chorób w ciele. Raz nawet odkryła, że jej znajoma poroniła. Ta uznała to za dowód jej daru i zachęcała ją do dalszej praktyki. Kobieta jednak z czasem zaczęła wątpić w skuteczność bioenergoterapii i tłumaczyła sobie swoje sukcesy jako przypadki lub skojarzenia. Twierdzi, że bioenergoterapia działała tylko na poziomie emocjonalnym, dając poczucie wsparcia i relaksu zarówno osobie leczonej, jak i leczącej.

Autorka opuściła szkołę ezoteryczną na trzecim roku, kiedy jej brat zaczął studiować psychologię i pokazał jej, że jej nauki nie mają podstaw naukowych. Zrozumiała, że jej umysł dobierał fakty tak, aby potwierdzić jej przekonania. Potem stała się gorliwą przeciwniczką ezoteryki, odrzucając wszystko z nią związane i próbując przekonać innych, że to bzdury. Teraz jednak patrzy na to inaczej.

Influencerka opowiada o swojej drodze od radykalnej ezoteryki do radykalnej dietetyki, a potem do umiarkowania i akceptacji. Zmieniła swoje poglądy na temat odżywiania, gdy zobaczyła, że nie każdy może być weganinem i że żywienie jest skomplikowaną sprawą. Zauważyła też, że na Instagramie dominował wizerunek idealnego ciała i fitnessu, co wpływało negatywnie na ludzi z problemami z nadwagą lub zaburzeniami odżywiania.

Dlatego stworzyła projekt fotograficzny „Ciałopozytyw”, który miał pokazać prawdziwe i różnorodne ciała ludzi. Chciała pomóc ludziom zaakceptować siebie i nie odchudzać się w sposób szkodliwy dla zdrowia i psychiki. Uważa, że odchudzanie nie może być formą samookaleczania się, jak to bywa u niektórych ludzi z anoreksją czy bulimią.

2023-11-03

Na podst. tekstu Michała Płocińskiego


Wiadomości
Nie słychać w Moskwie kurantów [REPORTAŻ ANGORY]
Wojciech Barczak
Albo my ich, albo oni nas. Rozmowa z prof. RYSZARDEM PIOTROWSKIM
Krzysztof Różycki
Ta uczelnia współpracowała z Collegium Humanum. Obiecuje „Doktorat w 100 dni”.
Beata Dżon-Ozimek
Społeczeństwo
Fajbusiewicz wraca do spraw sprzed lat. Śmierć z narkotykami w tle
Michał Fajbusiewicz
Dziennikarstwo a sztuczna inteligencja. Czy mamy się czego obawiać?
Marek Palczewski
Tata bez zobowiązań. Na niektórych alimenciarzy nie ma sposobu
E.W. na podst.: Małgorzata Święchowicz, „Zadłużeni u dzieci”, „Newsweek” nr 35
Igrzyska paralimpijskie. Zachwycające otwarcie i wielkie nadzieje
MS, FLORENCE VIERRON LÉNA LUTAUD ARIANE BAVELIER © Figaro Syndication 2024
Świat/Peryskop
Nieustępliwa irańska opozycja działa od ponad dekady w okolicach Tirany
PKU, MATTHIAS RÜB © FAZ 2024
Gwinea Równikowa. Syn prezydenta prowadzi skandalicznie luksusowe życie
MS, TANGUY BERTHEMET © Figaro Syndication 2024
5 najbardziej zagrożonych miejsc z listy światowego dziedzictwa UNESCO
AS na podst.: dailymail.co.uk, geographical.co.uk
Hymny narodów świata: Baleary
Henryk Martenka
To musisz zobaczyć na Sycylii. Przyroda, zabytki i kuchnia
Wojciech Nawrocki
Lifestyle/Zdrowie
Wcale nie „z niczego”. Miłość a ludzki mózg
Na podst. tekstu Dominiki Tworek
81. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji. Gwiazdy i słoń na plakacie
ANS
„Harry Potter”, czyli Książka, która zmieniła oblicze literatury
(MS) ALICE DEVELEY MADELEINE METEYER
Angorka