To było ostatnie tak „chłodne” lato. Drastyczne zmiany w biosferze

Sytuacja związana z globalnym ociepleniem jest trudna. Obecnie, z powodu ciągłej emisji dwutlenku węgla do atmosfery, planeta ociepla się o 0,2°C na dekadę. Średnia temperatura Ziemi jest już o około 1,25°C wyższa niż w okresie przedindustrialnym. Jednakże poza trendem ocieplenia, występuje też naturalna zmienność, co oznacza, że nie każdy rok jest cieplejszy niż poprzedni.

Rys. Katarzyna Zalepa

Czy odpowiedzialność ponoszą ludzie?

Można stwierdzić, że ludzie są odpowiedzialni za obecne ocieplenie, ponieważ całe aktualne ocieplenie z okresu 1850-1900 (1,25°C) zawdzięczamy wyłącznie sobie. Nauka jest raczej jasna i jednoznaczna w tym względzie. Próg 1,5°C zostanie trwale przekroczony między 2030 a 2035 rokiem. Jak bardzo przekroczymy ten próg, zależy wyłącznie od nas.

W lipcu tego roku temperatura odbiegała od średniej – sprzed ery powszechnego stosowania paliw kopalnych – o 1,3-1,7°C. Aby znaleźć podobne warunki na naszej planecie, musielibyśmy cofnąć się co najmniej o 115 tysięcy lat, do okresu eemskiego. Jedynym powodem, dla którego nie możemy stwierdzić z absolutną pewnością, że w lipcu tego roku było cieplej niż wtedy, jest fakt, że rozdzielczość czasowa prognostyków paleotemperaturowych jest zbyt niska.

Wpływ takiego wzrostu temperatury na ekosystemy i ludzi będzie znaczący. Ekosystemy są coraz bardziej narażone na upały i susze – przynajmniej w wielu częściach Europy Środkowej, w tym także w Polsce. Na skalę globalną różnorodność biologiczna będzie mniejsza, a wiele gatunków wymrze. Na przykład rafy koralowe – jeden z najbardziej zróżnicowanych ekosystemów na naszej planecie – nie są w stanie przystosować się do stale rosnących temperatur oceanów.

Jeśli chodzi o ludzi, co roku fale upałów będą powodować tysiące przedwczesnych zgonów. Badania wykazały, że tylko w ubiegłym roku z powodu nadmiernego upału w Europie zginęło 60 tysięcy osób. W Europie, w tym także w Polsce, sytuacja również nie jest dobra. Globalne ocieplenie o 1,2 lub 1,3°C odpowiada regionalnemu ociepleniu o 2 do 2,5°C – szczególnie w Europie Środkowej, czyli także w Polsce. Jest to jeszcze bardziej widoczne latem, kiedy wysychające gleby powodują dodatkowe dodatnie sprzężenie zwrotne prowadzące do wzrostu maksymalnych temperatur dziennych nawet o 3°C w porównaniu z czasami przedindustrialnymi.

Przeciwdziałanie i dłuższa perspektywa

Aby uniknąć negatywnych skutków zmian klimatu, musimy podjąć działania zarówno w zakresie adaptacji jak i łagodzenia. Wprowadzenie systemów ostrzegania i wsparcia może pomóc chronić osoby szczególnie narażone na skutki upałów. W perspektywie średnioterminowej ważne jest również przemyślenie sposobu zagospodarowania miast i zapewnienie większej ilości terenów zielonych. Zmniejszenie ilości asfaltu i zapewnienie cienia w postaci drzew może poprawić warunki życia w miastach.

W dłuższej perspektywie zmiany klimatu mogą stanowić zagrożenie dla naszego przetrwania, jeśli nie uda nam się ograniczyć ocieplenia do poziomów uzgodnionych w porozumieniu paryskim z 2015 roku. W takim przypadku ryzyko konfliktów, głodu i przesiedleń wzrośnie, a niektóre regiony staną się niezdatne do zamieszkania. Ostatecznie przetrwanie ludzkości zależy od poziomu empatii i solidarności, jakie okażemy tym, którzy stracą wszystko z powodu zmieniającego się klimatu.

Aby zapobiec jeszcze większemu kryzysowi, musimy działać szybko i skutecznie. Każda dziesiąta stopnia Celsjusza ocieplenia, której uda nam się uniknąć, ma kluczowe znaczenie. Wiemy, jak osiągnąć cel ograniczenia ocieplenia, ale często partykularne interesy powstrzymują nas przed dotarciem tam tak szybko, jak to możliwe. Musimy działać wspólnie i podejmować świadome decyzje, aby zapewnić lepszą przyszłość dla nas i dla przyszłych pokoleń.

Przyszłość w różowych barwach. Czy jest możliwa?

Nie ma szansy na powrót do klimatu z lat 70. i 80. ubiegłego wieku bez masowej geoinżynierii. Warto zauważyć, że jednym z powodów, dla których lata 70. były stosunkowo chłodne, była emisja zanieczyszczających środowisko aerozoli siarkowych z niefiltrowanych emisji przemysłowych. Aerozole te odbijały światło słoneczne, co prowadziło do zmniejszenia ilości energii słonecznej docierającej do powierzchni Ziemi i ogrzewającej planetę.

Mimo to, wciąż istnieje nadzieja na przyszłość. Odnawialne źródła energii są kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa finansowego i ekologicznego. Inwestycje w inne sposoby wytwarzania energii są często wspierane przez dotacje, które nakręcają spiralę kosztów dla przyszłych pokoleń. Mobilność elektryczna i miasta przyjazne dla pieszych są również ważne dla zapewnienia lepszej przyszłości.

Jednakże, aby zapewnić lepszą przyszłość, musimy unikać wyboru nieodpowiednich liderów politycznych. Na świecie obserwuje się wzrost popularności faszyzmu i skrajnie prawicowej polityki, która udaje, że nic nie trzeba zmieniać. To jest obecnie jedno z głównych zmartwień.

2023-09-08

Na podst. wywiadu Ady Michalak z Karstenem Hausteinem


Wiadomości
Skończmy z mentalnością wasali. O stanie finansów publicznych
Krzysztof Różycki
Wałęsa znowu wygrał z władzą. Ekspertka tłumaczy całą sytuację
Tomasz Zimoch
Agent Tomek zeznaje. Co skłoniło Kaczmarka do takiego kroku?
Opr. AB
267 zmian w traktatach. Jak wpłyną na Polskę niemiecko-francuskie propozycje?
Krzysztof Różycki
Właściciele psów przerażeni. Epidemia dziwnej choroby spadła na czworonogi
KK na podst.: CNN, Associated Press, The New York Times, Washington Post, The Daily Mail, USA Today
Społeczeństwo
Zagadka kryminalna. Włamanie do domu antykwariusza
Wojciech Chądzyński
Antidote Bikes. Od magisterki do poważnego biznesu
E.W. na podst. Forbes nr 10/2023
Kondycja psychiczna Polaków nie wygląda dobrze. Lęk i samotność niszczą nam życie
Andrzej Marciniak
Oświadczenia na Facebooku. Przeczytaj regulamin, nim zaprotestujesz
MAC
Przełom w sprawie zabójstwa turystów z Niemiec
Michał Fajbusiewicz
Świat/Peryskop
Albania. Bójka w parlamencie. Opozycja wyciągnęła race
PKU na podst.: Reuters, CNN, Washington Post
Rzym obchodzi 100-lecie urodzin Wisławy Szymborskiej
Agnieszka Nowak-Samengo
Laboratorium Marii Skłodowskiej-Curie skazane na zagładę. Będzie rozbiórka
MS
Podróż po Walii. Kraj pastwisk i parków
Wilhelm Karud
Hymny narodów świata: Kaszuby
Henryk Martenka
Lifestyle/Zdrowie
Motocykle wirują, chłopaki walą w bandę. Żużel okiem fotografa
Tomasz Barański
Playback wszystko załatwi. Szczera rozmowa z Marcinem Kiljanem
Tomasz Gawiński
Tyson wśród piosenkarzy. To działo się podczas rozdania nagród „Billboard”
Grzegorz Walenda
Pandemiczne patologie. Szpital odmówił pomocy choremu, który później zmarł
Krzysztof Różycki
Epidemia nadciśnienia. Nieleczone niesie ogromne zagrożenie
Andrzej Marciniak
Angorka