Teresa Kubiak. Od śpiewaczki do profesorki

Pochodząca z klasy wokalnej prof. Olgi Olginy gwiazda Metropolitan Opera Teresa Kubiak śpiewała tam 14 sezonów. Wcześniej – w końcu lat 60. – jeździłem na jej spektakle do Łodzi, zachwycając się Elzą, Aidą, Toscą, Madamą Butterfly, Herodiadą (Tragedyja, czyli rzecz o Janie i Herodzie). 

Fot. YouTube

Przełomem w tak dobrze zaczętej karierze było koncertowe wykonanie partii tytułowej w rzadko granej operze Goldmarka Królowa Saba w nowojorskiej Carnegie Hall. Poza kontraktem w MET przyszły propozycje od największych scen amerykańskich, Covent Garden, Glyndebourne, z Wiednia, Pragi, Wenecji, Rzymu, Madrytu, Barcelony, Lizbony, Monachium i Paryża. Występowała również w Ottawie, Edmonton i Montrealu, śpiewała liczne recitale i koncerty w krajach Środkowego i Dalekiego Wschodu. 

Nie mogłem przewidzieć, wagarując na przesłuchaniach Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego w Katowicach w roku 1960 (byłem jeszcze przed maturą), że jego zwyciężczyni swym pięknym, ciemnym sopranem dramatycznym wzniesie się aż na takie wyżyny światowej kariery. Wśród ówczesnych laureatów miała silnych konkurentów: Urszulę Porwoł z zespołu Śląsk (o której słuch, niestety, zaginął), Stanisławę Marciniak (później wieloletni sopran dramatyczny Opery Śląskiej) i Paulosa Raptisa, któremu krańcowo niski wzrost nie pomógł w międzynarodowej karierze scenicznej, podobnie jak Marciniakównie nadmierna tusza, mimo pięknej twarzy i anielskiego głosu.

Wszystkie te atrybuty ogniskowały się w sylwetce i osobowości Teresy Kubiak, zarazem urodziwej, młodej i pięknie śpiewającej repertuar złożony z tak wielkich dzieł, jak: Dama pikowa, Eugeniusz Oniegin (wspaniałe nagranie pod dyr. Georga Soltiego), Jenufa, Pajace, Manon Lescaut, Bal maskowy, Latający Holender, Walkiria, Tannhäuser, Śpiewacy norymberscy, Elektra (Chryzotemis), Ariadna na Naxos, Fidelio i wiele, wiele innych.

Nigdy nie zapomniała swych stron rodzinnych, osiedliwszy się na stałe w Stanach Zjednoczonych. W latach 80. na moje wezwanie przyjechała do Łodzi, zaśpiewała i zachwycająco zagrała Toscę, a partnerowali jej debiutujący łódzcy koledzy Sylwester Kostecki (Cavaradossi) i Zbigniew Macias (Scarpia). Sukces ten powtórzyła w tej samej obsadzie we Wrocławiu na inauguracji drugiej tam mojej dyrekcji. Następnie jako Tosca pojechała ze swym niegdyś macierzystym zespołem do Heilbronnu, gdzie łódzki Teatr Wielki corocznie dawał cykle swych spektakli. W międzyczasie zdążyłem ją zawieźć do Krynicy, aby ozdobiła jury konkursu kiepurowskiego, a w drodze powrotnej wstąpiliśmy na Jasną Górę, aby dać świadectwo polskiej pobożności.

Po zakończeniu kariery scenicznej przyjęła stanowisko profesora śpiewu na Wydziale Wokalnym amerykańskiego Uniwersytetu Indiana, prowadząc również kursy mistrzowskie w wielu krajach świata. Często uczestniczy w pracach jury międzynarodowych konkursów wokalnych, wszędzie promuje muzykę polską i czeka na autora, który opisze jej wspaniałą karierę oraz – dodam od siebie – utrwali niezwykłą osobowość niegdysiejszej dziewczyny urodzonej w Ldzaniu pod Łodzią, która z gołymi rękami ruszyła w świat, aby śpiewając, zrobić karierę. A kiedy to się stało, umiała zadbać o rodzinę, zachować pamięć o Ojczyźnie i nie dostrzegać, że Polska tak mało o niej pamięta. 

 

2023-08-21

Sławomir Pietras


Wiadomości
IKONOWICZ: Niebezpieczny świat Wielkiego Brata
Piotr Ikonowicz
Cenzura a kabaret. Czy Robert Górski rzeczywiście jest ofiarą cenzury?
Na podst. tekstu Łukasza Łacheckiego
Komu ufają Polacy? Ranking zaufania obywateli do polityków
Źródło: IBRiS; autorzy: mba, MRG, OLP
Rydzyk doradza, jakie prezenty kupić. Złapane w sieci
(bin) na podst. www.02.pl, www.wp.pl, www.gazeta.pl
Społeczeństwo
Selfie w cenie życia. W ten sposób giną młodzi ludzie
TŁ, BERNARD LAGAN © Times Newspaper Ltd., 2023
Naukowe przełomy Angory. Słońce, mikrobiota i magiczne nasiona
MAŁGORZATA URBAŃSKA i Naukowy Wydział Śledczy
Świat/Peryskop
Metamorfosi. Ta grecka miejscowość przeżywa ciągłe kataklizmy
ChS na podst. www.dnevnik.bg
Rosja chce wybudować podwodny tunel. Oczekuje pomocy od Chin
AS na podst.: telegraph.co.uk, washingtonpost.com
Uratowano 41 robotników w Himalajach. Wiercili tunel
PKU na podst.: The Hindustan Times, India Today, The Indian Express, India TV News
Czeskie święto Walki o Wolność i Demokrację w tym roku było inne
ChS na podst. www.idnes.cz, www.zbraneproukrajinu.cz
Najpiękniejsze ulice świata. Wiele z nich znajdziemy w Europie
ANS na podst.: ilmessaggero.it, latitudeslife.com, travel365.it, travel.thewom.it, ad-italia.it, etienne.biellmann.free.fr
Lifestyle/Zdrowie
Sting – były członek The Police w Polsce. Będzie miał dwa przystanki
Grzegorz Walenda
Niedoścignione belcanto. 100. rocznic śmierci Marii Callas
Leszek Turkiewicz
„Raj utracony”. Dzieło wybitne, ale i nudne
Sławomir Pietras
Paxlovid. Lek tylko dla wybranych
KGB na podst. TOK FM
Angorka