I Festiwal Komedii Impro „Mistrzowie riposty”. Zapraszamy też na inne atrakcje

Improwizowanymi spektaklami dla dzieci i dorosłych – bajką „Wymyślanką” oraz przedstawieniem „Impro Atak!” – zespół łódzkiego Teatru Komedii Impro zainicjował we wtorek 8 sierpnia ostatnią odsłonę I Festiwalu Komedii Impro „Mistrzowie riposty” odbywającego się od początku lipca w Wiosce Artystycznej Janowo koło Rewala.

Fot. Dagmara Hendzlik

Do tej malutkiej wsi, w której na stałe zameldowane są jedynie cztery osoby, w lipcu i sierpniu przyjechało w sumie kilkudziesięciu improwizatorów z całej Polski. Przedpołudnia to dla nich wewnętrzne spotkania warsztatowe, a popołudnia i wieczory – spektakle dla publiczności: o godz. 17 bajki, a o godz. 20.15 – komedie. 

Wszystkie improwizowane, czyli bez ustalonego wcześniej scenariusza. Tuż przed spektaklem aktorzy nie wiedzą, jakie role przyjdzie im zagrać, i wszystkiego dowiadują się od publiczności. Mieszkańcy województwa zachodniopomorskiego oraz turyści wypoczywający na Wybrzeżu Rewalskim przez całe wakacje mogą zatem nie tylko oglądać sztuki teatralne, ale także je współtworzyć poprzez podrzucanie aktorom pomysłów do realizacji na scenie. Festiwal „Mistrzowie riposty” rozpoczął się w Janowie 8 lipca. Początkowo widzów bawili aktorzy dwóch grup z Łodzi i jednej z Wrocławia: Sceny Impro Teatru Nowego w Łodzi i O! impro oraz Teatru Improwizacji „irga”.

Do końca sierpnia gospodarzami sceny w Janowie są aktorzy łódzkiego Teatru Komedii Impro.

Bardzo się cieszymy, że znowu jesteśmy w Wiosce. Przyjechaliśmy nie tylko z samymi spektaklami, ale także z nową energią! – mówi Maria Gudejko, dyrektor artystyczna Teatru Komedii Impro w Łodzi. – Pokazujemy przedstawienia, które na co dzień gramy u siebie w Łodzi, czyli na OFF Piotrkowska. To znane już tutejszej publiczności „Gang sterskie porachunki”, „Kryminał improwizowany” i „Historia pewnego zespołu”, czyli nasza komedia muzyczna, która swoją prapremierę, jeszcze pod nazwą „Disco polo, czyli historia pewnego zespołu”, miała w zeszłym roku właśnie tutaj – wylicza Gudejko.

I dodaje, że skoro wszystkie przedstawienia są improwizowane, to publiczność za każdym razem zobaczy coś nowego.

Wszystko zależy od tego, jacy widzowie do nas przyjdą, co będą chcieli zobaczyć i jakie sugestie nam dadzą – wyjaśnia. 

Nowością zaprezentowaną w Janowie przez aktorów Teatru Komedii Impro w Łodzi będzie „Komedia romantyczna”. 

Jedyne, co wiemy, to to, że rzecz wydarzy się w zakamarkach jakiegoś hotelu, którego nazwę oczywiście wymyślą nasi widzowie – mówi Maria Gudejko.

Poza tym pojawi się dużo uczuć i z pewnością będzie zabawnie, ponieważ spektakle improwizowane to przede wszystkim komedie.

My na scenie też się często śmiejemy. Moim zdaniem to największa siła spektakli improwizowanych, że wspólnie możemy się doskonale bawić – dodaje Maria Gudejko.

Zaznacza też, że aktorzy nikogo nie wyciągają na scenę na siłę.

Nie ma takich obaw. Jedyne rzeczy, których potrzebujemy od widzów, to kreatywne i często niezwiązane ze sobą fabularnie pomysły. 

Tak się dzieje także na bajkach, określanych przez łódzkich improwizatorów jako „(nie tylko) dla dzieci”. Tam milusińscy decydują o tym, co wydarzy się w spektaklu, ale również wcześniej ubierają aktorów, a w trakcie przedstawienia mogą pojawić się na scenie, aby zagrać w wymyślonej przez siebie opowieści. Pomysły bywają czasem szalone!

W jednym z ostatnich spektakli walczyliśmy z tsunami rosołu, który podtapiał nasz piękny kraj – wspomina Gudejko. 

I Festiwal Komedii Impro w Wiosce Artystycznej Janowo potrwa do 27 sierpnia, kiedy to aktorzy zaproszą na Szalony Spektakl Zamknięcia. Rzecz jasna, improwizowany. 

Anna Seniuk w „Księdze ziół” według Sándora Máraia (i nie tylko…)

14 sierpnia o godz. 20.15 w Wiosce Artystycznej Janowo pojawi się Anna Seniuk z jej w pełni autorską, swoistą wiwisekcją drogi artystycznej i doświadczeń życiowych. Aktorka zabierze publiczność w teatralną i poetycką podróż, prowadząc ją z właściwą sobie inteligencją, dowcipem i wdziękiem. W spektaklu, obok fragmentów „Księgi ziół” Sándora Máraia, znajdą się wiersze Zbigniewa Herberta, Małgorzaty Hillar, Ludmiły Marjańskiej, Tadeusza Różewicza, Wisławy Szymborskiej, Anny Świrszczyńskiej i ks. Jana Twardowskiego.

Dopełniają one tematycznie wątki poruszane przez aktorkę. Miłość, zdrowie, spokój, teatr, dobre życie – gdzie szukać odpowiedzi na tak ważkie tematy?

Gdzie są klucze do bram miasta Łodzi?

W tym roku atrakcje dla turystów odwiedzających Wioskę Artystyczną Janowo przygotowali także pracownicy Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi. Proponują komiksową wystawę opowiadającą o byłej agentce wywiadu Polskiego Państwa Podziemnego Halinie Szwarc, jak również związaną z 600-leciem Łodzi rozrywkę intelektualną w postaci pokoju zagadek.

Punktem wyjścia jest postać Ślepego Maksa, znanego kiedyś przestępcy i złodziejaszka, który rozdawał bogatym, a zabierał biednym – wyjaśnia Mateusz Jaśkiewicz z łódzkiego muzeum. – Ślepy Maks kradnie symboliczne klucze do miasta, a zadaniem uczestnika jest je odnaleźć. Tu są zagadki logiczne, a nie historyczne, więc każdy da sobie radę, nawet nie znając Łodzi i nie widząc, gdzie leży na mapie – zapewnia Jaśkiewicz. 

Pokój funkcjonuje w Wiosce Artystycznej Janowo codziennie w godz. 15 – 20. 

 

2023-08-14Wiadomości
Skończmy z mentalnością wasali. O stanie finansów publicznych
Krzysztof Różycki
Wałęsa znowu wygrał z władzą. Ekspertka tłumaczy całą sytuację
Tomasz Zimoch
Agent Tomek zeznaje. Co skłoniło Kaczmarka do takiego kroku?
Opr. AB
267 zmian w traktatach. Jak wpłyną na Polskę niemiecko-francuskie propozycje?
Krzysztof Różycki
Właściciele psów przerażeni. Epidemia dziwnej choroby spadła na czworonogi
KK na podst.: CNN, Associated Press, The New York Times, Washington Post, The Daily Mail, USA Today
Społeczeństwo
Zagadka kryminalna. Włamanie do domu antykwariusza
Wojciech Chądzyński
Antidote Bikes. Od magisterki do poważnego biznesu
E.W. na podst. Forbes nr 10/2023
Kondycja psychiczna Polaków nie wygląda dobrze. Lęk i samotność niszczą nam życie
Andrzej Marciniak
Oświadczenia na Facebooku. Przeczytaj regulamin, nim zaprotestujesz
MAC
Przełom w sprawie zabójstwa turystów z Niemiec
Michał Fajbusiewicz
Świat/Peryskop
Albania. Bójka w parlamencie. Opozycja wyciągnęła race
PKU na podst.: Reuters, CNN, Washington Post
Rzym obchodzi 100-lecie urodzin Wisławy Szymborskiej
Agnieszka Nowak-Samengo
Laboratorium Marii Skłodowskiej-Curie skazane na zagładę. Będzie rozbiórka
MS
Podróż po Walii. Kraj pastwisk i parków
Wilhelm Karud
Hymny narodów świata: Kaszuby
Henryk Martenka
Lifestyle/Zdrowie
Motocykle wirują, chłopaki walą w bandę. Żużel okiem fotografa
Tomasz Barański
Playback wszystko załatwi. Szczera rozmowa z Marcinem Kiljanem
Tomasz Gawiński
Tyson wśród piosenkarzy. To działo się podczas rozdania nagród „Billboard”
Grzegorz Walenda
Pandemiczne patologie. Szpital odmówił pomocy choremu, który później zmarł
Krzysztof Różycki
Epidemia nadciśnienia. Nieleczone niesie ogromne zagrożenie
Andrzej Marciniak
Angorka