Relokacja imigrantów. Rozmowy z Janiną Ochojską i Andrzejem Zapałowskim

Rada Unii Europejskiej zatwierdziła pakt migracyjny. To kończy proces legislacyjny. Przeciwko głosowały trzy kraje: Polska, Słowacja i Węgry. Pakt ma kompleksowo regulować sprawy uchodźców w UE

Fot. Wikimedia

Nie bójmy się migrantów

Rozmowa z JANINĄ OCHOJSKĄ, europarlamentarzystką, prezesem Polskiej Akcji Humanitarnej

– Polska (Andrzej Domański, minister finansów w rządzie Donalda Tuska) głosowała w Radzie Unii Europejskiej przeciwko paktowi migracyjnemu. Czy to nie dziwne, że Tusk jest liderem ugrupowania, z którego listy weszła pani do Parlamentu Europejskiego?

– Oficjalny argument był taki, że przedstawiciele obecnego rządu nie brali udziału w negocjacjach nad tym dokumentem. Ja w Parlamencie Europejskim także głosowałam przeciwko paktowi, ale dlatego, że procedury, jakie zawiera, są sprzeczne z prawami człowieka i mogą prowadzić do negatywnych konsekwencji. Teraz pan premier mówi, że nie będziemy przyjmowali emigrantów innych niż z Białorusi i Ukrainy. Osobiście uważam, że Polskę stać na to, żeby brać udział w relokacji. Powinniśmy okazać naszą solidarność, bo na niej między innymi jest zbudowana Unia Europejska, tym bardziej że osoby relokowane to ludzie już sprawdzeni w odpowiednich systemach, którzy będą chcieli przyjąć ochronę w Polsce na stałe lub określony czas. Gdybyśmy zgodzili się na relokację w 2015 roku, kiedy Bruksela nam to proponowała, to dziś nie musielibyśmy w niektórych dziedzinach sprowadzać tylu pracowników z Azji. Te siedem tysięcy Syryjczyków, którzy mogli wówczas do nas trafić, to w znacznym stopniu byli ludzie wykształceni albo biegli w konkretnych zawodach.

– To, co się dzieje w Afryce i niektórych krajach Azji, to w znacznym stopniu spuścizna kolonialna. Skoro Polska nie miała kolonii, to niech emigrantów przyjmują Włosi, Francuzi, Belgowie, Holendrzy, Hiszpanie, Portugalczycy.

– Nie zgadzam się z takim podejściem. Nie rozumiem, jak mój kraj, który mieni się krajem solidarności, broni się rękami i nogami przed relokacją, tłumacząc się, że przyjęliśmy uchodźców z Ukrainy i nigdy nie mieliśmy kolonii. Solidarność polega na tym, że bierze się na siebie pewien ciężar odpowiedzialności, o czym mówił Jan Paweł II.

– Szkoda tylko, że o tej solidarności tak często zapominają najsilniejsi, Francja czy Niemcy, i nie mam na myśli tylko relokacji.

– Największy problem polega na tym, że PiS rozbudził ogromny lęk przed migrantami. Opowiadał bzdury, jakie niesie to zagrożenia. Czy ktoś słyszał o jakimś zagrożeniu w Polsce? Czy migranci zrobili coś, co zaszkodziło bezpieczeństwu kraju czy obywateli? Oczywiście, zawsze mogą znaleźć się jakieś jednostkowe przypadki, że ktoś z nich coś ukradł albo złamał prawo. Za to często sami stają się ofiarami, że przypomnę niedawne bestialskie morderstwo popełnione na młodej Białorusince w centrum Warszawy. Większość najcięższych przestępstw popełniają biali, katoliccy Polacy, co oczywiście wynika z prawa wielkich liczb.

 

Subskrybuj angorę
Czytaj bez żadnych ograniczeń gdzie i kiedy chcesz.


Już od
22,00 zł/mies
2024-05-20

Krzysztof Różycki


Wiadomości
O języku serca, snu i miłości. Decyzja Dudy o języku śląskim ma prawo boleć
Henryk Martenka
„Walet” tropi „Red is Bad”. Marka odzieżowa sponsorowana za nasze pieniądze
AB
Wielka improwizacja. Rozmowa z prof. RAFAŁEM CHWEDORUKIEM
Krzysztof Różycki
Społeczeństwo
Cwaniaków ci u nas dostatek. Mężczyzna oszukiwał kobiety na pieniądze
Bohdan Melka na podst. Kanał Zero, Uwodził i wyłudzał pieniądze, 31.05
O krok od wystrzału. Co się stało z polską klasą średnią?
E.W. na podst. Dawid Karpiuk. Uwaga, toniemy. Newsweek nr 23/2024
Świat/Peryskop
Kraje bałtyckie i Finlandia w gotowości. Nie chcą dać się zaskoczyć Rosji
KA na podst.: lrt.lt, news.err.ee, vz.lt, ft.com, theconversation.com, nv.ua
Wojna na Ukrainie a dzieci. Wiele z nich zginęło lub zostało rannych
AS na podst.: bbc.com, abcnews.go.com
Afrykański apetyt Rosji. Co planuje Putin na tych terenach?
(ChS) Na podst. www.sme.sk
Paryskie gołębie, miejcie się na baczności!
Piotr Czarzasty, Paryż, korty Rolanda Garrosa
Gjlilan. All inclusive dla więźnia
(ChS) na podst.: www.dnevnik.bg, www.koha.net, www.apnews.com
Lifestyle/Zdrowie
Ta terapia może pomóc wielu dzieciom w odzyskaniu słuchu
TŁ, ELEANOR HAYWARD © Times Newspaper Limited, London 2024
Szczepionka przeciw czerniakowi. To przełom w zmaganiach z rakiem
KK na podst.: BBC, Reuters, The Guardian, Der Spiegel, CNBC, The Daily Mail
Kontrowersyjne słowa Pawła Golca o koniach. Komentarze internautów
(bin) na podst. www.pudelek.pl, www.salon24.pl www.gazeta.pl
Angorka