Konfiskata samochodów pijanych kierowców niekonstytucyjna?

Przepisy, które miały umożliwić konfiskatę samochodów pijanym kierowcom, weszły w życie w czwartek 14 marca, ale w praktyce jest to prawo martwe – powiedział Radiu Zet wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha.

Rys. Marek Mosor

Prawnicy resortu twierdzą, że uchwalone za czasów PiS przepisy i zmuszanie sędziów do obligatoryjnego zabierania aut wszystkim kierowcom, którzy mieli przynajmniej półtora promila alkoholu we krwi, może się okazać sprzeczne z Konstytucją i narazić Skarb Państwa na ogromne odszkodowania. Rząd już pracuje nad zmianą.

„Gazeta Wyborcza” przypomina, że obecnie konfiskata pojazdu może mieć miejsce, gdy kierowca:

• został zatrzymany za jazdę w stanie nietrzeźwości i ma 1,5 promila i więcej alkoholu w organizmie. Przy czym możliwe jest odstąpienie od orzeczenia konfiskaty przez Sąd w wyjątkowych uzasadnionych przypadkach;

• dopuścił się recydywy, a więc popełnił przestępstwo w postaci jazdy w stanie nietrzeźwości po raz kolejny w ciągu dwóch ostatnich lat (konfiskata bezwarunkowa);

• doprowadził do wypadku i uciekł z miejsca zdarzenia (w tym przypadku konfiskata zadziała także wtedy, gdy sprawca był trzeźwy i nie ma możliwości odstąpienia od procedury).

Resort ministra Ziobry zrobił krok w tył wobec pijanych kierowców i ich aut, a resort ministra Bodnara robi krok do przodu i nie odpuszcza pijanym kierowcom. Dobra zmiana – skomentował Jacek Nizinkiewicz (twitter.com/JNizinkiewicz).

Jest jednak pytanie o sprawiedliwe (czyt. równe) traktowanie obywateli, kiedy jednemu skonfiskują gruchota za 5 tys. złotych, a drugiemu bentleya za 2 mln – pisał Zbigniew Hołdys (twitter. com/ZbigniewHoldys).

Pijany za kierownicą to jak bandzior z bronią, broń trzeba konfiskować i tyle, nieważne, ile kosztuje. Jeśli jeden na 100 zrezygnuje z jazdy na bani, bo pomyśli, że straci auto, to już sukces – odpowiedziała mu Anka Fefczak (twitter.com/AFefczak).

Rząd zapomniał przygotować przepisy dla policji w sprawie konfiskaty. Funkcjonariusze nie wiedzą, co robić. W Ustroniu po zatrzymaniu pijanego kierowcy samochód oddali w ręce jego znajomych. I oni się z PiS śmiali… – pisał Łukasz Zboralski (twitter.com/zboral). – O ile uważam, że konfiskata aut pijanym jest słusznym narzędziem, o tyle uważam, że duński pomysł – odbieranie tym, którzy lecą ponad 200 km/godz. albo dublują dopuszczalną prędkość (przy jeździe ponad 100 km/godz.), jest rozwiązaniem jeszcze lepszym.

 Tak, oczywiście że konfiskować auta wsiadającym za kółko po pijaku. Gdyby mnie kto pytał – do tego kara bezwzględnego więzienia na rok, dwa (nie mówimy tu o spowodowaniu wypadku, tylko o dmuchnięciu przy rutynowej kontroli). Możliwość odzyskania lejc tylko po okazaniu zaświadczenia o ukończeniu rocznej terapii uzależnień – proponował Jakub Żulczyk (twitter.com/ Jakubzulczyk).

Nie, panie Jakubie. Za jazdę na cyku (nie mówimy tu o spowodowaniu wypadku, tylko o dmuchnięciu przy rutynowej kontroli) nie tylko powinno się dożywotnio konfiskować auto, ale również odpowiadać jak za usiłowanie zabójstwa. Tym właśnie jest wsiadanie za kółko po pijaku – odpisał Żulczykowi Rafał Górski (twitter.com/R_Gorskii).

– Wysoki sądzie, dlaczego nie orzekł pan o konfiskacie mercedesa GLS? – Bo to auto będące narzędziem pracy pana mecenasa, dzięki czemu może on wyżywić rodzinę. – A dlaczego orzekł pan o konfiskacie 20-letniego seata? – Bo kierowca może dojeżdżać do pracy w kebabie autobusem – inscenizował Gamuel (twitter.com/galopujacymajor).

Jakoś poczułam się lepiej, że pijany nie będzie miał już narzędzia potencjalnego mordu – skomentowała Szafirowłosa (Gazeta.pl).

Konfiskaty popieram, a jako dodatek do niej powinna być chłosta – za głupotę – pisał Obywatel RT (Wyborcza.pl). – Kara za jazdę po pijaku powinna być bardzo surowa i bezwzględna – ale dla wszystkich taka sama. Jeden straci np. 200 tys., inny 1500 zł i będzie się śmiał do rozpuku. To tak jakby karę za zabójstwo wyznaczać zależnie od tego, czy dokonano go zabytkowym japońskim mieczem, czy młotkiem z Castoramy za 17 zł. – Tych, co piszą, że konfiskata auta jest zamachem na wolność i jest sprzeczna z konstytucją, zapraszam na rozmowę z moimi sąsiadami, którym pijany kierowca śmiertelnie potrącił nastoletniego syna – pisał Nutek (Wyborcza.pl).

– Skończy się tym, że komornicy będą „sprzedawać” skonfiskowane auta zainteresowanym za 10 proc. wartości. Uważam, że bezwzględnie należy wprowadzić prawo pierwokupu przez byłego właściciela. Tylko w ten sposób unikniemy kolejnej patologii – proponował Rattus (Gazeta.pl). 

2024-03-26

Zebrał (WA)


Wiadomości
Szpieg przesądzony. Polskę nawiedziła mania na tym punkcie
Michał Ogórek
„Zamachy były, są i będą”. Rozmowa z antyterrorystą
Krzysztof Różycki
Eurowizja 2024. Muzyka nie łagodzi obyczajów
Plotkara
Michelle Obama w Polsce. Zarezerwowano 30 pokoi w hotelu Sheraton
Maciej Woldan
Dlaczego góral bije konia? O tradycji i patologii
Henryk Martenka
Społeczeństwo
Człowiek dziwaczny i ekscentryczny… Morderca milczy na sali sądowej
Katarzyna Binkowska
Chełmno – Miasto Zakochanych. Slogan chroniony prawem
Wojciech Barczak
Dzikie Bieszczady i ich tajemnicze, opuszczone wsie
Martin Martinger
Tomasz Brzeziński po ciężkiej walce z uzależnieniem pomaga dzisiaj innym
Tomasz Gawiński
Będzie się pisało „Warszawianin”. Poprawki w ortografii
Maciej Malinowski
Świat/Peryskop
Relokacja imigrantów. Rozmowy z Janiną Ochojską i Andrzejem Zapałowskim
Krzysztof Różycki
Wieczny i wonny. Ogród na zboczach Awentynu
ANS
Hymny narodów świata: Galicja
Henryk Martenka
Moda, drogie samochody i kalifat. Kim są „pop-islamiści”?
MH na podst.: focus.de, nin.rs, ynetnews.com
Gruzini walczą o przyszłość kraju. Trwa bojkot „ruskiego prawa”
KK na podst.: BBC, Reuters, AFP, Georgia Today, The Moscow Times
Lifestyle/Zdrowie
„Seksmisja” ma już 40 lat i wraca do kin
(KGB) na podst. Radio RMF FM
Rak nie wybiera. Królewski status nie ma tutaj znaczenia
Ewa Wesołowska
Andrzej Seweryn. Doświadczony aktor, który chce uczyć się od młodych
Na podst. tekstu Karoliny Morelowskiej-Siluk
Sanatoria czekają na zmiany. Na miejsce nie będziemy już czekać tak długo?
Andrzej Marciniak
Wszystko, co powinieneś wiedzieć o zębach, aby pozostały zdrowe na lata
A.M.
Angorka