Seksualna emerytura Polaków. Podeszły wiek wcale jej nie oznacza

Dr Beata Wróbel, seksuolożka, ginekolożka i autorka książki "Sztuka kobiecości", omawia kwestię momentu, w którym statystyczny Polak przechodzi na seksualną emeryturę.

Rys. Katarzyna Zalepa

Seks tylko dla prokreacji?

Dr Wróbel wskazuje, że najaktywniejszą seksualnie grupą w Polsce są osoby między 35. a 44. rokiem życia, podczas gdy 21% Polaków nie uprawia seksu, a największy odsetek takich osób jest wśród młodych dorosłych w wieku 18–24 lat (43%) oraz osób powyżej 65 roku życia (44%). Mimo że nauka nie określa górnej granicy wieku bezpiecznego dla seksu, wielu Polaków, szczególnie Polek, świadomie rezygnuje z tej przyjemności zbyt wcześnie.

Dr Wróbel podkreśla, że podejście do seksu w Polsce często determinuje jego długość życia seksualnego. W społeczeństwie polskim seks często traktowany jest jako narzędzie prokreacji, a nie jako źródło przyjemności. Rutyna nierzadko wkracza do życia seksualnego, szczególnie gdy dzieci już się urodzą. W przeciwieństwie do innych kultur, gdzie seks jest postrzegany jako sposób na relaks i bliskość, w Polsce może być postrzegany jako męczący, wymagający wysiłku i energii.

 

Subskrybuj angorę
Czytaj bez żadnych ograniczeń gdzie i kiedy chcesz.


Już od
22,00 zł/mies




2024-02-12

Na podst. tekstu Zdzisławy Górskiej-Nieć