Rewolucja październikowa 2.0. Jak długo utrzyma się koalicja?

To, co obserwujemy w Polsce, jest nierozwiązywalnym konfliktem, który może zostać zakończony, gdy jedna strona całkowicie spacyfikuje drugą.

Rys. Mirosław Stankiewicz

Jest też możliwe, że dojdzie do rozlewu krwi i wszystko wyrwie się spod kontroli. Istnieje również scenariusz optymistyczny: wyborcy wyrzucą na śmietnik historii oba zwalczające się ugrupowania, ale ten ostatni jest, niestety, najmniej realny.

Jan Paweł II nawoływał: zło dobrem zwyciężaj. Tyle że w polityce, która z samej istoty jest sztuką kłamstwa i mistyfikacji, to zupełnie nierealne. PiS podczas ośmiu lat rządów starał się podporządkować sobie państwo często metodami niezgodnymi z prawem. Starał się, ale mu nie wyszło, bo inaczej nie straciłby władzy. Ich grzechem pierworodnym była nominacja nadmiernej liczby sędziów do Trybunału Konstytucyjnego. Reszta zarzutów to publicystyka. Zreformowane wybory do Krajowej Rady Sądownictwa to był przejaw… demokratyzacji.

Tak, nie pomyliłem się. Nikomu nie przeszkadza, że nadal orzekają sędziowie mianowani przez komunistyczną Radę Państwa, a przeszkadzają ci rekomendowani przez nową KRS, gdzie nominacja zależy tylko od prezydenta. Wybory sędziów przez sędziów w połączeniu z ich praktyczną bezkarnością, czego dowodem przykłady drobnych czynów o znamionach przestępstwa, które uchodziły im płazem, to patologia i mówię to jako osoba wywodząca się z tego środowiska. Do tego fatalny poziom orzecznictwa. Te nieudolne PiS-owskie sądowe reformy nawet o włos nie ograniczyły wszechwładzy sędziów. Sędziowie powołani na wniosek KRS nie są PiS-owscy, wielu z nich należy do antypisowskich stowarzyszeń. Wbrew pozorom dziś w Polsce nie rządzi Koalicja Obywatelska, tylko sędziokracja. Że można inaczej, pokazuje przykład Niemiec.

 

Subskrybuj angorę
Czytaj bez żadnych ograniczeń gdzie i kiedy chcesz.


Już od
22,00 zł/mies
2024-02-06

K.R. i Marek Palczewski


Wiadomości
Choroba Zbigniewa Ziobry. Rokowania są bardzo złe
Angora
Społeczeństwo
Świat/Peryskop
Lifestyle/Zdrowie
Angorka