Światowe Forum Ekonomiczne. Elity same powodują problemy?

15 stycznia po raz 54. na coroczne spotkanie Światowego Forum Ekonomicznego zjechali do Davos politycy, miliarderzy, biznesmeni, eksperci i uczeni, organizacje międzynarodowe i media, by zbiorowo debatować nad kondycją świata oraz jej uzdrowieniem, a także by nawiązywać nowe kontakty i wymieniać się informacjami w rozmowach w cztery oczy. ŚFE, założone w 1971 roku przez niemieckiego inżyniera i ekonomistę Klausa Martina Schwaba, miało być globalną kuźnią świeżej myśli. Po ponad pół wieku istnienia jest coraz bardziej krytykowane jako raut najbardziej wpływowych ludzi roszczących sobie pretensje do wytyczania dróg rozwoju, którymi nie zamierzają podążać. Przykład? Od pewnego czasu w porządku obrad widnieje problem kryzysu klimatycznego, tymczasem wielu uczestników szczytu lata do Szwajcarii prywatnymi odrzutowcami. Peter Goodman, korespondent „New York Timesa”, w książce „Człowiek z Davos” pyta: – Jak elity mają rozwiązywać problemy, skoro same te problemy powodują? 

Źródło: YouTube

Z okazji spotkania – odgrzewany kotlet, czyli bogaci po raz kolejny żądają nałożenia na nich podatków od majątku, które pomogą sfinansować usługi publiczne. 

Krezusi chcą płacić 

250 miliarderów i milionerów, w tym spadkobierczyni Disneya – Abigail Disney, dziedziczka najsłynniejszej dynastii na świecie – Valerie Rockefeller i szkocki aktor filmowy Brian Denis Cox, w liście otwartym do polityków piszą: Prosimy o opodatkowanie nas, najbogatszych w społeczeństwie. Nie zmieni to zasadniczo naszego standardu życia, nie zuboży naszych dzieci ani nie zaszkodzi wzrostowi gospodarczemu naszych narodów. Ale zamieni ekstremalne i bezproduktywne bogactwo prywatne w inwestycję na rzecz naszej wspólnej demokratycznej przyszłości (…). Jesteśmy także ludźmi, którzy czerpią korzyści ze status quo. Jednak nierówności osiągnęły punkt krytyczny, a ich koszt dla stabilności gospodarczej, społecznej i ekologicznej jest poważny i rośnie z każdym dniem. Każda chwila opóźnienia utrwala niebezpieczne status quo gospodarcze, zagraża naszym normom demokratycznym i przenosi ciężar na nasze dzieci i wnuki.

Subskrybuj angorę
Czytaj bez żadnych ograniczeń gdzie i kiedy chcesz.


Już od
22,00 zł/mies
2024-01-27

EW na podst.: Politico, CNBC, Buenos Aires Times, Euronews


Wiadomości
Choroba Zbigniewa Ziobry. Rokowania są bardzo złe
Angora
Społeczeństwo
Świat/Peryskop
Lifestyle/Zdrowie
Angorka