WYBORY WE FRANCJI. Jak wynik wpłynie na globalny układ sił?

Z powodu napaści Rosji na Ukrainę uaktywniła się działalność dyplomatyczna dwóch państw, Francji i Chin, których przywódcy myślą już o tym, co będzie po wojnie, albowiem konfrontacja o charakterze zawieruchy globalnej wytwarza nowy układ sił na wierzchołku piramidy potęg i superpotęg. Francja jest siłą istotną, ale malejącą, zaś Chiny wchodzą na szczyt piramidy. Ich programy dyplomatyczne znalazły się na przeciwległych kursach.

Czy zwycięstwo partii Marine Le Pen wpłynie na globalny układ sił? (fot. Chat GPT)

Już za 30 minut poznamy wyniki przyspieszonych wyborów parlamentarnych we Francji. Tymczasem warto się zastanowić jak potencjalne zwycięstwo Zjednoczenia Narodowego może wpłynąć na globalny układ sił. Przypomnijmy, że partia Marine Le Pen jest eurosceptyczna i brała w przeszłości pieniądze od Władimira Putina. Przypominamy nasz tekst z lipca 2023 roku:

 

Interesujące jest to, co dzieje się na najwyższym piętrze władz światowych. Supermocarstwem było do niedawna państwo dysponujące bronią atomową i bronią ekonomiczną. Ta definicja nie działa wstecz, kiedy supermocarstwem była Hiszpania. Ze względu na niedostateczną siłę broni ekonomicznej przestała być supermocarstwem Rosja. Wojna z Ukrainą jeszcze bardziej Rosję osłabi. Natomiast broń ekonomiczna Chin zagraża i Stanom Zjednoczonym, i Europie, nie mówiąc już o Rosji, która staje się wasalem Chin. Trzeba skonstruować aktualną definicję supermocarstwa. Jest to państwo dysponujące bronią atomową, bronią ekonomiczną i zdolnościami wysadzenia desantu wojskowego w dowolnej chwili i w dowolnym miejscu na kuli ziemskiej. Z definicji tej wynika, że jedynym supermocarstwem są obecnie Stany Zjednoczone.

 

Subskrybuj angorę
Czytaj bez żadnych ograniczeń gdzie i kiedy chcesz.


Już od
22,00 zł/mies
2024-07-07

Krzysztof Mroziewicz