R E K L A M A
R E K L A M A

Tusk zapowiada rekonstrukcję rządu. Będzie jednym z najmniejszych w Europie

Donald Tusk ogłosił na wtorkowej konferencji prasowej, że po wiosennych wyborach prezydenckich zostanie zaprezentowany projekt rekonstrukcji rządu. Jak zaznaczył, liczba ministrów zostanie ograniczona, co sprawi, że rząd stanie się jednym z najmniejszych w Europie.

Źródło: YouTube

Tusk, zapytany na konferencji prasowej o możliwą rekonstrukcję rządu po wyborach prezydenckich, stwierdził, że kilku ministrów już się tego spodziewa. Zapowiedział, że projekt zmian zostanie przedstawiony po wyborach i będzie wymagał akceptacji nowego prezydenta.

To będzie zmiana systemowa. Będziemy mieli nie jeden z największych rządów w Europie, tylko jeden z najmniejszych rządów w Europie, jeśli chodzi o strukturę rządu – oznajmił. 

Tusk podkreślił, że rekonstrukcja rządu przyniesie zmiany personalne, ale nie chce, aby było to traktowane jako kara dla ministrów – po prostu ich liczba zostanie ograniczona.

Koalicja podzielona

Wicepremier Krzysztof Gawkowski z Lewicy już wcześniej informował o planach rekonstrukcji rządu. Szymon Hołownia wyraził swoje zaskoczenie pomysłem.

Jeżeli mają być jakieś negocjacje w tej sprawie, to ja w nich jeszcze nie uczestniczyłem, więc nie wiem, jaką wiedzę ma pan wicepremier Krzysztof Gawkowski. Rozumiem, że jeżeli będą jakieś decyzje w tej sprawie podejmowane, to wszyscy będą pamiętali o tym, że to jest rząd koalicyjny – przekazał marszałek Sejmu.

Do planowanych zmian odniosła się na antenie TVN24 minister funduszy i polityki regionalnej, Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Wszystko, co się zdarzy, musi być uzgodnione koalicyjnie. Rząd jest za duży w sensie ilości osób i tu się zgadzam i daleko nie w moim ministerstwie, tylko są ministerstwa z bardzo dużą ilością wiceministrów i być może, nie chcę tutaj wskazywać palcem, ale być może rzeczywiście warto przejrzeć ten mechanizm – powiedziała Pełczyńska-Nałęcz.

Minister odniosła się także do działalności kierowanego przez nią ministerstwa. Podkreśliła, że Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej odgrywa kluczową rolę w polskich działaniach rozwojowych. Wyraziła przekonanie, że polityka regionalna nie zostanie w Polsce zlikwidowana.

Powtórka z rozrywki?

Jak przypomina PAP, ostatnia większa rekonstrukcja rządu miała miejsce w maju ubiegłego roku, gdy kilku ministrów startowało w wyborach do Parlamentu Europejskiego i uzyskało mandat. Tomasz Siemoniak objął stanowisko ministra spraw wewnętrznych i administracji, zastępując Marcina Kierwińskiego. Hanna Wróblewska przejęła resort kultury i dziedzictwa narodowego po Bartłomieju Sienkiewiczu. Nowym ministrem aktywów państwowych został Jakub Jaworowski, który zastąpił Borysa Budkę, a Krzysztofa Hetmana na stanowisku ministra rozwoju i technologii zastąpił Krzysztof Paszyk.

2025-02-05

Opr. AJS na podst. PAP, Do Rzeczy, TVN24, Radio ZET