Treść oświadczenia
W oświadczeniu podkreślono, że choć podejmowane obecnie działania nie są w stanie zredukować tragicznych wydarzeń związanych z tą historią, to stacja pragnie wyrazić swoje głębokie ubolewanie.
Redakcja Radia Szczecin poinformowała, że przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Maciej Świrski, podjął decyzję o niekaraniu radia w związku z ujawnieniem danych ofiary pedofila, co miało miejsce 19 stycznia 2024 roku. Niemniej jednak, mimo braku sankcji ze strony instytucji nadzorującej, rozgłośnia postanowiła przeprosić za swoje wcześniejsze działania.
W oświadczeniu możemy przeczytać:
W świetle ostatnich doniesień medialnych dotyczących potencjalnego wpływu Radia Szczecin na tragedię, która dotknęła Panią Posłankę Magdalenę Filiks i jej rodzinę, pomimo informacji przekazanej medialnie przez rzeczniczkę KRRiT, co do podjęcia decyzji o nieukaraniu Radia Szczecin za audycję i publikację z grudnia 2022 roku, przepraszamy Panią Posłankę Magdalenę Filiks i jej rodzinę, wyrażając jednocześnie głębokie ubolewanie nad nieszczęściem, jakie ich spotkało.
Radio Szczecin przeprasza. A powinni @Szafarowicz2001@TDuklanowski @SamPereira_ @DariuszMatecki . pic.twitter.com/SkEKOITwWo
— TW Wolfgang (@tw_wolfgang) January 22, 2024
Odpowiedzialność ze strony pracowników
Radio Szczecin podkreśliło, że decyzję o ustaleniu, czy pracownicy stacji w jakikolwiek sposób przyczynili się do śmierci syna posłanki Filiks, należy powierzyć specjalistycznym organom powołanym do tego celu. W oświadczeniu zaznaczono też, że mimo podejmowanych obecnie działań nie ma możliwości zmniejszenia tragicznych wydarzeń związanych z tą historią ani przywrócenia życia młodemu i niewinnemu człowiekowi.
Radio ogłosiło także planowane zmiany w swoim funkcjonowaniu, zaznaczając zakończenie jednostronnej narracji, która była zauważalna przez słuchaczy w ostatnich latach. Stacja wyraziła zamiar zbliżenia się do zasad obiektywizmu dziennikarskiego oraz promowania pluralizmu politycznego na antenie.
Radio Szczecin zaznaczyło, że przywrócenie pozytywnego wizerunku będzie stanowić bardzo trudne zadanie. Mimo to podjęte zostaną wszelkie wysiłki, aby treści publikowane przez stację w jak najlepszy sposób realizowały powierzoną jej misję publiczną w radiofonii. Oświadczenie o tym brzmieniu zostało podpisane przez likwidatora spółki Roberta Murawskiego.
Przypomnienie sprawy
Przypomnijmy, na czym polegał incydent związany z Radiem Szczecin. Pod koniec grudnia 2022 roku rozgłośnia ta zamieściła na swojej stronie internetowej komunikat opracowany przez ówczesnego redaktora naczelnego stacji Tomasza Duklanowskiego. Artykuł dotyczył byłego pracownika urzędu marszałkowskiego w zachodniopomorskim, który został skazany za pedofilię, a publikacja ujawniła informacje dotyczące ofiary tego przestępstwa.
Radio Szczecin przeprasza poseł Magdalenę Filiks i jej rodzinę https://t.co/985KR3MIBy
— Roman Giertych (@GiertychRoman) January 22, 2024
Przestępstwo to miało miejsce w 2020 roku, a w chwili opublikowania informacji na stronie radia skazany odbywał karę więzienia. Poszkodowany syn Magdaleny Filiks. mający wtedy 15 lat, popełnił samobójstwo. Śledztwo związane ze śmiercią syna posłanki jest prowadzone przez Prokuraturę Okręgową w Szczecinie.
Komentujący sprawę Jan Grabiec, rzecznik Platformy Obywatelskiej, stwierdził wówczas, że akta zawierające wykorzystane dane wrażliwe mogły wyciec wyłącznie z prokuratury. Wskazuje to na udział w procederze między innymi takich osób jak Zbigniew Ziobro.