“Dziennik Gazeta Prawna” informuje, że Polska nie wywiązała się z obowiązku odbioru i zapłaty za 60 milionów szczepionek, co jest przedmiotem umowy z koncernem. W związku z tym, amerykańska firma Pfizer zdecydowała się na podjęcie działań prawnych. Pozew został złożony w sądzie w Brukseli, ponieważ umowa dotycząca szczepionek została podpisana przez Komisję Europejską i jest regulowana przez prawo belgijskie.
Fundusze przeznaczaliśmy na pomoc Ukrainie
W ubiegłym roku rząd pod przewodnictwem Mateusza Morawieckiego zdecydował się na skorzystanie z klauzuli siły wyższej. Premier poinformował Komisję Europejską i firmę Pfizer, że odmawia odbioru kolejnych dostaw szczepionek przeciwko COVID-19 oraz płatności za nie. Informacje te zostały przekazane w liście Morawieckiego do przewodniczącej Komisji, Ursuli von der Leyen, w marcu 2022 roku. W kwietniu rząd ogłosił zerwanie umowy z Pfizerem, tłumacząc to kosztami, jakie ponosimy w związku z inwazją rosyjską. Wśród wymienianych przyczyn była m.in. kwestia przyjęcia milionów uchodźców i związanych z tym obciążeń dla budżetu kraju.
„W międzyczasie próbowano z firmą negocjować, również na poziomie unijnym, jednak bez powodzenia. Pfizer czekał z wchodzeniem na drogę sądową. Zrobił to dopiero w momencie zmiany władzy w Polsce, a także kiedy wojna w Ukrainie nie jest już na pierwszych stronach gazet” — możemy przeczytać w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.
Miliony niewykorzystanych szczepionek
Jeszcze niedawno media informowały o tym, że zapasy niewykorzystanych szczepionek przeciwko COVID-19 w magazynach Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych zwiększają się z miesiąca na miesiąc, podobnie jak koszty ich przechowywania. Miesięcznie na ten cel przeznaczane jest ponad 770 tys. złotych. Zgodnie z informacjami podanymi przez “Fakt”, od momentu rozpoczęcia programu szczepień, do Polski trafiło prawie 108 mln dawek szczepionki przeciwko COVID-19. Z tej ilości, połowa została rozprowadzona do punktów szczepień. Innym państwom udało się odsprzedać około 14,7 mln szczepionek.
Polska nie ma pieniędzy na zapłatę kary
W wywiadzie dla gazety, prof. Michał Romanowski wyjaśnia, że Polska będzie zobowiązana do udowodnienia w trakcie procesu, że wojna na Ukrainie była bezpośrednią przyczyną niemożności dopełnienia umowy szczepionkowej. Kwestia kontraktu przechodzi teraz na nowy rząd. Niestety, Polska nie posiada zarezerwowanych środków na ewentualną zapłatę dla Pfizer.
6 mld zł chce od Polski koncern Pfizer. Chodzi o zamówione i nieodebrane szczepionki. To góra pieniędzy i nie da się powiedzieć, że to wina Tuska.
— Gen. armii Jaro Camaro#SilniRazem (@CamaroJaro) November 22, 2023