Premier Donald Tusk, po nieformalnym szczycie Rady Europejskiej, zaznaczył, że wśród tematów omawianych podczas szczytu szczególnie istotne z polskiego punktu widzenia były kwestie dotyczące bezpieczeństwa. Przywódcy państw członkowskich również nawiązali kontakt z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.
Prezydent Zełenski podkreślał natychmiastową, być może rozstrzygającą losy wojny potrzebę dostarczenia Ukrainie systemów, które mogłyby zwalczać rosyjskie rakiety i drony – przekazał premier.
Olaf Scholz także apeluje
Niemcy dostarczyły Ukrainie kolejny zestaw baterii Patriot i zaapelowały do innych państw, które dysponują podobnymi zdolnościami, aby przyłączyły się do tej inicjatywy. Warto w tym miejscu wspomnieć, że po zakończeniu nieformalnego szczytu UE w Brukseli, kanclerz Olaf Scholz poinformował, że odbył wiele rozmów na temat dostaw uzbrojenia, które pomogłoby chronić ukraińską przestrzeń powietrzną. Niemcy, które tydzień temu zapowiedziały przekazanie Ukrainie trzeciego systemu Patriot, wnoszą obecnie „największy wkład” w obronę powietrzną Ukrainy.
Premier Donald Tusk podkreślił jednak, że apel Berlina nie dotyczył Polski. Wyjaśnił, że nasz kraj nie ma obecnie wystarczającej liczby systemów Patriot, aby móc się nimi podzielić. Dodał, że nikt nie oczekuje tego od Polski jako państwa przyfrontowego. Podkreślił, że wszyscy rozumieją konieczność ochrony własnego nieba, szczególnie w związku z incydentami z rosyjskimi rakietami.
Miliardy dla Ukrainy z USA
Premier zaznaczył, że sytuacja na froncie ukraińskim jest krytyczna, a nadchodzące tygodnie mogą zadecydować o wyniku wojny. Czekamy na decyzję Amerykanów w sprawie 60 miliardów dolarów dla Ukrainy. W ciągu dwóch dni powinno się to rozstrzygnąć, ale znak zapytania ciągle wisi w powietrzu – mówił Tusk.
Przypomnijmy, że impas polityczny w kwestii pomocy Stanów Zjednoczonych dla Ukrainy może niedługo dobiec końca. 20 kwietnia Izba Reprezentantów ma głosować nad trzema projektami ustaw pomocowych.
Wsparcie dla 🇺🇦 (łącznie $60,84 mld)
📌$23,2 mld na uzupełnienie zasobów USA po przekazaniu uzbrojenia Ukrainie
📌$11,3 mld na bieżące działania sił zbrojnych USA w regionie
📌$13,8 mld na transfer uzbrojenia i usług dla Ukrainy
📌$9,5 mld pomocy ekonomicznej (jako pożyczki)⬇️ /4 pic.twitter.com/PrKkTjhp7b— Mateusz M. Piotrowski (@m_m_piotrowski) April 18, 2024
Prorosyjska dezinformacja w Europie
Szef polskiego rządu poinformował, że liderzy państw członkowskich UE omawiali zagrożenie wynikające z rosyjskich prób ingerencji w wybory do Parlamentu Europejskiego. Dotyczyło to wykorzystywania dezinformacji i innych form agresji cybernetycznej podczas wyborów. Premier wskazał na przykład skandal związany z portalem Voice of Europe, który – jak ustalił czeski kontrwywiad cywilny – publikował prorosyjskie i dezinformujące treści. Czeski wywiad odkrył także, że osoby powiązane z portalem mogły opłacać polityków z kilku europejskich krajów.
Dziś nabiera to szczególnego znaczenia w kontekście informacji o aresztowaniu Polaka, który był w trakcie przygotowań zamachu na prezydenta Zełenskiego. Wiadomo o jego próbach kontaktu z rosyjskim wywiadem. Jego aresztowanie było jak najbardziej zasadne – podkreślił premier.
If all the words that were said in the last years here in Brussels about common defence, could be changed into bullets and rocket launchers, Europe would have become the strongest power in the world. And the safest place.
— Donald Tusk (@donaldtusk) April 18, 2024