Zgłoszenie w sprawie
Były sekretarz papieża Jana Pawła II został wezwany na przesłuchanie w związku ze zgłoszeniem, które wpłynęło do komisji w 2021 roku. Zgłaszający to mieszkaniec okolic Krakowa, który twierdzi, że w dzieciństwie doznał krzywd ze strony kilku księży z Archidiecezji Krakowskiej, wśród których wymienił także kardynała Stanisława Dziwisza.
Według informacji Onetu zgłaszający w tej sprawie kontaktował się również z prokuraturą. Jednakże, z uwagi na to, że domniemane przestępstwa miały mieć miejsce w latach 70., postępowanie zostało umorzone z powodu przedawnienia.
Państwowa Komisja ds. Przeciwdziałania Pedofilii może zająć się sprawą dzięki zmianie przepisów w 2023 roku. Nowe regulacje umożliwiły wszczynanie postępowań dotyczących przedawnionych spraw. Po wyborze nowego przewodniczącego na początku 2024 roku komisja rozpoczęła takie działania. Były przewodniczący Błażej Kmieciak nie potwierdził jednak informacji o planowanym przesłuchaniu kardynała Dziwisza.
Początek sprawy sięga 2021 roku
Już w 2021 roku pokrzywdzony zgłosił do państwowego urzędu wydarzenia z połowy lat 70., twierdząc, że ksiądz Stanisław Konieczny zabrał go na spotkanie, gdzie obecni byli inni księża z Archidiecezji Krakowskiej. Na miejscu miał zostać wykorzystany seksualnie przez kilku duchownych. Po latach dowiedział się, że jednym z rzekomych sprawców mógł być ks. Stanisław Dziwisz.
W grudniu komisja poinformowała pokrzywdzonego oraz wskazanego duchownego o podjęciu sprawy. Dokumenty wskazują, że termin przesłuchań zostanie wyznaczony w najbliższym czasie, prawdopodobnie w lutym. Kardynał Dziwisz ma zostać przesłuchany w charakterze osoby wskazanej jako sprawca, jednak postępowanie prowadzone jest w sprawie, a nie przeciwko niemu. Jako strona postępowania ma prawo korzystać z pomocy pełnomocnika.
W dalszym etapie komisja może powołać biegłych w celu oceny wiarygodności oskarżeń oraz prawdziwości zeznań wskazanej osoby. Po zakończeniu tych czynności zdecyduje o ewentualnym wpisie do rejestru.