Jak głosować w referendum? Poczta Polska roznosi specjalne broszury

Poczta Polska zaczęła rozsyłać broszury, które informują o nadchodzącym referendum. Gazetka zatytułowana “Twój Głos Referendalny”, instruująca “jak prawidłowo oddać głos” w referendum, wywołuje wiele dyskusji, głównie ze względu na to, że została wydana przez fundację powiązaną z mediami Tomasza Sakiewicza.

Fot. broszura PiS

Zawartość ulotki

Na okładce gazetki znajduje się duże zdjęcie imigrantów z Afryki płynących na pontonie z podpisem “To już inwazja! Oni tutaj płyną. Powiedz NIE napływowi nielegalnych imigrantów do Polski”. Poniżej możemy przeczytać zapowiedzi dotyczące innych pytań referendalnych: “ujawniamy plany Tuska”, “prywatyzacja była procesem okradania Polaków” i “miałam pracować aż do śmierci – aż trudno uwierzyć, że ktoś urządził takie piekło dla polskich kobiet”.

Warto przypomnieć, że referendum stanowi inicjatywę PiS i odbędzie się równocześnie z wyborami 15 października. Pytania będą dotyczyć wyprzedaży majątku państwowego, podniesienia wieku emerytalnego, likwidacji bariery na granicy z Białorusią i przyjęcia nielegalnych imigrantów. Są one jednak sformułowane w taki sposób, że nie da się na nie jednoznacznie odpowiedzieć.

Następne strony gazetki, która sukcesywnie dociera do skrzynek pocztowych Polaków, zawierają instrukcje wyjaśniające, że na wszystkie pytania należy odpowiedzieć “Nie”. W wielu miejscach pojawiają się też opowieści “przeciętnych Polaków”. Przykładowo, pan Zbigniew (który na sto procent jest postacią rzeczywistą, nie zaś wymyśloną) uważa, że jego miejsce pracy zostało sprywatyzowane, on stracił etat, a jego dzieci musiały wyjechać do Anglii do pracy na zmywaku. Pani Agnieszka mówi natomiast, że nie chce, aby polskie ulice wyglądały tak jak w Szwecji za sprawą napływu imigrantów.

Poczta Polska przyczynia się do propagandy

Internauci informują, że to Poczta Polska roznosi nietypową “instrukcję” dotyczącą referendum. Nie kryją przy tym swego oburzenia. Onet dowiedział się, że broszury dotarły już do skrzynek pocztowych m.in. w Kielcach czy Białymstoku. Jeden z kieleckich listonoszy przekazał Onetowi, że padło polecenie, aby dostarczać te gazetki od poniedziałki. Pracownicy mają zabrać ze sobą tyle sztuk, ile widnieje na ich liście prywatnych adresów. Poczta Polska oczywiście nie zamierza tej sprawy komentować.

Wielkie poruszenie budzi również fakt, że gazetkę wydała fundacja Niezależne Media związana z mediami Tomasza Sakiewicza, która w kwietniu dostała rządową dotację w wysokości 5,7 mln zł. Choć Onet wysłał zapytanie o zaistniałą sytuację również i do wspomnianej fundacji, nie ustosunkowano się do całego zajścia.

Co możemy zrobić z gazetką?

Niestety, broszury już powstały, na skutek czego jakieś drzewa musiały się poświęcić. Zresztą, Lasy Państwowe pewnie jakoś zbytnio się tym nie przejęły. Skoro zatem mleko się rozlało, można w jakiś kreatywny sposób wykorzystać wspomnianą gazetkę, a zastosowań jest naprawdę wiele.

Jeżeli planujecie wykorzystać ostatnie ciepłe dni i zrobić grilla, gazetka nada się jak ulał w roli podpałki. Jeśli natomiast lubicie origami, myślę, że także można zrobić z niej użytek. A może malujecie mieszkanie i nie chcecie, aby farba zabrudziła wam coś wartościowego? Możecie spokojnie użyć PiS-owskiej broszury, bo jej wartość do wysokich nie należy.

2023-10-04

Sebastian Jadowski-Szreder