Fizjoterapeuta bez uprawnień przedstawiony w TVP jako ekspert. Wpadka śniadaniówki

W jednym z odcinków programu „Pytanie na śniadanie”, wyemitowanego 29 czerwca 2024 roku, wystąpił mężczyzna określony fizjoterapeutą i chiropraktykiem. Wprowadziło to widzów w błąd.

Fot. YouTube

Ekspert bez uprawnień

Osobą tą był Tomasz Chachurski. Krajowa Izba Fizjoterapeutów jednak zakwestionowała jego kwalifikacje, twierdząc, że nie posiada on uprawnień do używania tytułu fizjoterapeuty. W programie, który dotyczył chiropraktyki i jej zastosowania, mężczyzna przeprowadzał zabieg na pacjentce na żywo.

Po emisji programu Krajowa Rada Fizjoterapeutów, reprezentowana przez prezesa dr. Tomasza Dybka, skierowała pismo do Kingi Dobrzyńskiej, szefowej „Pytania na śniadanie”, zwracając uwagę na błędy dotyczące kwalifikacji Tomasza Chachurskiego.

Rada podkreśliła, że Chachurski nie jest zarejestrowanym fizjoterapeutą i nie ma prawa do używania tego tytułu. TVP nie odpowiedziała na to pismo, co skłoniło dr. Dybka do ponowienia żądania sprostowania 16 lipca.

Telewizja Polska odpowiedziała po ponad miesiącu, odmawiając publikacji sprostowania i odwołując się do przepisów prawa prasowego. Prezes KRF nie zgadza się z tą decyzją i zapowiada podjęcie dalszych działań prawnych.

Kim jest Toony?

Tomasz Chachurski, znany również jako Toony, to postać kontrowersyjna. W przeszłości próbował swoich sił jako raper, jednak nie osiągnął większego sukcesu na scenie hip-hopowej, co skłoniło go do rezygnacji z kariery muzycznej. Na swojej oficjalnej stronie na Facebooku Toony prezentuje się jako fizjoterapeuta w Niemczech i chiropraktyk w Polsce.

Jego działalność w dziedzinie medycyny budzi na tyle silne reakcje, że na Facebooku powstała grupa „Toony – prawda, fakty, dowody, materiały – grupa prywatna”, w której internauci dzielą się negatywnymi doświadczeniami związanymi z jego praktyką.

22 lipca Toony opublikował post na swoim profilu, w którym odniósł się do krytyki, jaką otrzymuje. W swoim wpisie nazwał wszelkie zarzuty wobec siebie „fake newsami” i stwierdził, że jego sukces finansowy przewyższa popularność internetowych influencerów. W komentarzach do postu przedstawił szczegółowy opis swojego wykształcenia i doświadczenia zawodowego, w tym trzyletnie studia fizjoterapii w Niemczech, szkolenie jako masażysta i hydroterapeuta, oraz dwuletnie studia chiropraktyki w Polsce, a także dodatkowe godziny szkoleniowe jako instruktor.

2024-08-08

Sebastian Jadowski-Szreder na podst. Tysol, Goniec.pl, WirtualneMedia, Radio Zet