Twarde warunki
W ubiegłym tygodniu kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski zaapelował do rządu o rozpoczęcie prac nad zmianą prawa, aby świadczenia takie jak 800 plus były wypłacane Ukraińcom tylko pod warunkiem, że mieszkają, pracują i płacą podatki w Polsce. Argumentował, że taka propozycja jest rozsądna i korzystna dla kraju.
Szef MSWiA, Tomasz Siemoniak, zapytany o tę propozycję, stwierdził, że jest ona słuszna. Dodał, że od jesieni rozmawiał na ten temat w resorcie, a prace w tej sprawie rozpoczęły się w grudniu. Ponadto, podkreślił, że prezydent Trzaskowski, który zarządza miastem z największą liczbą Ukraińców w Polsce, dostrzega ten problem.
Propozycja początkowo nie zyskała poparcia wśród członków rządu Donalda Tuska i została wręcz zignorowana. Jak informowały media, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie planowało rozpoczęcia prac nad zmianami w programie Rodzina 800 plus. Ostatecznie musiał interweniować sam premier Donald Tusk.
Jak podatki, to tylko w Polsce
Siemoniak tłumaczy swoje stanowisko:
Widzimy specyfikę migrantów z Ukrainy polegającą na tym, że oni jeżdżą na Ukrainę, jeżdżą do innych krajów i myślę, że naprawdę postulat tego, żeby to były osoby, które w Polsce płacą podatki, mają ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, nie jest postulatem wygórowanym.
Siemoniak podkreślił, że państwo oferuje wsparcie dla osób, które z różnych powodów, takich jak niepełnosprawność, nie mogą znaleźć pracy. Zaznaczył, że dostępne są zasiłki dla bezrobotnych oraz możliwość poszukiwania pracy, a rząd znajdzie rozwiązanie dla tych szczególnych sytuacji. Minister zapewnił też, że propozycja Rafała Trzaskowskiego zostanie omówiona na posiedzeniu rządu. Wezwał do oddzielenia emocji od polityki, dodając, że nie powinno to stać się tematem kampanii wyborczej.
Powiedział także, iż MSWiA będzie wiodącym resortem w tej sprawie, ponieważ zajmuje się obcokrajowcami w Polsce, ale dodał, że minister rodziny i pracy ma prawo do zajmowania się kwestią polityki społecznej i programu 800 plus.
Na projekt ustawy trzeba poczekać
Minister rodziny, pracy i polityki społecznej podkreśliła, że nie ma jeszcze gotowego projektu ustawy, a program 800 plus jest skierowany do dzieci. Zaznaczyła, że od 1 września 2024 roku wszystkie dzieci z Ukrainy mieszkające w Polsce będą objęte obowiązkiem szkolnym w polskich szkołach, a rodziny mogą otrzymać świadczenia 800 plus oraz Dobry Start, jeśli dzieci uczęszczają do polskiej placówki edukacyjnej.
Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz również poparł zmiany, z wyjątkiem uczniów najwyższej klasy ukraińskiego systemu edukacji w roku szkolnym 2024/2025, którzy nie muszą chodzić do polskich szkół i mogą kontynuować naukę online. Kosiniak-Kamysz wyraził także chęć likwidacji „socjalu” dla Ukraińców, wskazując, że takie świadczenia obciążają budżet.