Urzędnicze pielgrzymki
Związkowa Alternatywa, działająca w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, opublikowała oświadczenie, w którym oskarża pracodawcę o naruszenie przepisów konstytucyjnych oraz Kodeksu postępowania administracyjnego. Z punktu widzenia strony społecznej, działanie instytucji państwowej narusza zasady „bezstronności w sprawach przekonań religijnych”.
Zarzuty dotyczą „XV Ogólnopolskiej Pielgrzymki Pracowników ZUS”, która zaplanowana jest na 8 września. Informację o wydarzeniu pracownicy ZUS otrzymali za pośrednictwem intranetu. Związkowcy twierdzą, że organizację pielgrzymki sponsoruje pracodawca. W ich opinii dowodem na to, że mają rację, jest „zobowiązanie Wydziałów Kadrowo-Płacowych do zaangażowania się w organizację pielgrzymki, w tym w zbiórkę funduszy na rzecz Kurii Metropolitalnej w Częstochowie”.
Sprawą zainteresowała się Interia Biznes, do której wspomniani związkowcy przesłali komunikat. Piszą w nim, iż zgodnie z uzyskanymi przez nich informacjami, w okresie od 2016 do 2023 roku ZUS przeznaczył na finansowanie pielgrzymek do Jasnej Góry ponad 320 tys. zł. Działo się to za kadencji prezes Gertrudy Uścińskiej.
W związku z tym Związkowa Alternatywa wystosowała pismo do minister Agnieszki Dziemanowicz-Bąk z prośbą o interwencję. Organizacja żąda, aby pracodawca zaprzestał organizacji pielgrzymki i nie angażował się w zbiórkę funduszy na rzecz częstochowskiej kurii.
ZUS uważa to za nieporozumienie
ZUS odpiera wszystkie zarzuty związkowców, tłumacząc, że chociaż wydarzenie jest przeznaczone dla pracowników, to nie organizuje go sam urząd. Rzecznik prasowy ZUS, Paweł Żebrowski zaznacza, iż:
Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie ponosi kosztów bieżących z tytułu organizacji” opisywanego wydarzenia.
Jak dalej tłumaczy Żebrowski, pracownicy ponoszą koszty dojazdu oraz parkingu na pielgrzymkę, a ZUS nie zapewnia noclegu w Częstochowie. Rzecznik wyjaśnia także, że zarzuty dotyczące wydania 320 tys. zł w poprzednich latach są wynikiem nieporozumienia co do zasad organizacji tego wydarzenia. Większość kosztów miała pochodzić z Funduszu Socjalnego.
Rzecznik tłumaczy potem, że ZUS nie jest organizatorem pielgrzymki, której inicjatorem są pracownicy z częstochowskiego oddziału Zakładu. Wydarzenie odbywa się poza godzinami pracy i jest całkowicie dobrowolne, nie wymaga delegacji służbowej.
Pielgrzymka jest jedną z imprez zaplanowanych na 2024 rok w Kalendarzu Imprez, obok takich wydarzeń jak Ogólnopolski Rajd Tatrzański Pracowników ZUS czy wycieczka do zamków i pałaców w Wielkopolsce. Informacje o wydarzeniach są przekazywane pracownikom za pośrednictwem poczty elektronicznej oraz intranetu.
Odpowiedź ministerstwa
Biuro prasowe Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej również poinformowało Interię Biznes, że według dostępnych informacji ZUS nie jest organizatorem planowanej pielgrzymki. Zdaniem ministerstwa nie ma podstaw do stwierdzenia, iż finansowanie wydarzenia pochodzi z budżetu pracodawcy.
Temat organizowania pielgrzymek podejmowany był już w kwietniu tego roku. Członkowie Związkowej Alternatywy postulują ponadto, aby zwiększyć wynagrodzenia pracowników. Związkowa Alternatywa raczej nie będzie zadowolona z odpowiedzi, jakiej udzieliło Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Jak mówi Piotr Szumlewicz:
Sama Uścińska regularnie brała udział w obchodach na Jasnej Górze, gdzie mówiła, że pielgrzymuje na Jasną Górę, by zawierzyć Bogu pracę urzędników Zakładu. Trudno powiedzieć, jak modły prezes miałyby pomóc pracownikom ZUS-u w ich pracy. Z pewnością woleliby wyższe pensje.