Jak zauważył tygodnik HVG, w połowie marca parlament wprowadził zmiany w ustawie dotyczącej współpracy w sprawach karnych z państwami UE. Nowe przepisy umożliwiają prokuratorowi generalnemu odwołanie się od decyzji sądu o przekazaniu Marcina Romanowskiego Polsce, a następnie Kuria, czyli węgierski sąd najwyższy, mogłaby uchylić decyzję sądu niższej instancji.
Krok ten był konieczny dla uregulowania możliwości skutecznego działania przeciwko ewentualnym bezprawnym orzeczeniom sądów – czytamy w cytowanym przez HVG ministerialnym uzasadnieniu.
Sąd zmienił zdanie?
Jak podają media, policja powinna aresztować Marcina Romanowskiego i doprowadzić go do sądu, który zdecyduje o wykonaniu Europejskiego Nakazu Aresztowania. Jednak od grudnia Romanowski nie był ścigany, mimo że wiadomo, iż przebywał w Budapeszcie, spotykając się z ministrami rządu Viktora Orbána. Informację o braku pościgu ogłosił nawet Sąd Metropolitalny dla Budapesztu. HVG zauważa, że Węgry podejmują duże ryzyko, próbując obejść przepisy prawa UE w sprawie, która wywołała międzynarodowy skandal.
Przypomnijmy, że w styczniu Sąd Metropolitalny w Budapeszcie ogłosił, że proces przekazania Marcina Romanowskiego stronie polskiej może rozpocząć się dopiero po jego odnalezieniu, zatrzymaniu i doprowadzeniu przed sąd przez odpowiednie władze. 20 stycznia Ministerstwo Sprawiedliwości Węgier poinformowało Prokuraturę Krajową o przekazaniu Europejskiego Nakazu Aresztowania w sprawie poszukiwanego Marcina Romanowskiego temu organowi.
11 zarzutów
15 października 2024 roku prokurator z Zespołu Śledczego nr 2 Prokuratury Krajowej ogłosił Marcinowi Romanowskiemu postanowienie o przedstawieniu 11 zarzutów w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości. Zarzuty, dotyczące okresu, kiedy był wiceszefem Ministerstwa Sprawiedliwości w latach 2019-2023, obejmują popełnienie przestępstw związanych z udziałem w zorganizowanej grupie przestępczej, przekroczeniem uprawnień, niedopełnieniem obowiązków oraz fałszowaniem dokumentów, co doprowadziło do wyrządzenia szkody w mieniu Skarbu Państwa w celu uzyskania korzyści osobistych i majątkowych.
19 grudnia 2024 roku mec. Bartosz Lewandowski ogłosił, że rząd Węgier uwzględnił wniosek posła Marcina Romanowskiego i przyznał mu ochronę międzynarodową na podstawie ustawy o prawie azylu z 2007 roku, powołując się na działania polskiego rządu i Prokuratury Krajowej, które miały naruszać jego prawa i wolności.