Sacrum śmierci a polityka
– Sacrum śmierci nie powinno być naruszane i brutalizowane przez polityków – powiedziała Barbara Nowacka (49 l.), odnosząc się do politycznych reakcji na śmierć Barbary Skrzypek, wieloletniej współpracowniczki Kaczyńskiego. „– Pewne granice nie powinny być przekraczane, a tragedia nie może być wykorzystywana jako narzędzie walki politycznej. Jej zdaniem śmierć Skrzypek stała się dla niektórych polityków okazją do eskalacji emocji i ataków. – Tak jak katastrofa smoleńska – przecież za chwilę będzie 15 lat – spowodowała, że część polityków PiS uznała ją za wspaniałe paliwo i wszyscy widzieliśmy ten cynizm, tak dzisiaj mam poczucie, że niektórzy – nie mówię, że wszyscy – bardzo chętnie używają śmierci, która zawsze jest bolesna, jako wspaniałego narzędzia do ataku. Nowacka podkreśliła, że takie podejście jest nie tylko nieetyczne, ale także krzywdzące dla bliskich zmarłej. – Tak być nie powinno, ze względu na rodzinę zmarłej i pamięć o samej zmarłej. Widzieliśmy to 15 lat temu, jak można cynicznie, dla interesu politycznego, zapomnieć o ludziach, którzy byli ważni. To, niestety, robili politycy PiS. Nowacka została również zapytana o działania prokuratury w tej sprawie. Przyznała, że nie zna szczegółów postępowania, ale jej zdaniem w polityce niezwykle ważna jest ostrożność w kwestiach wrażliwych. – Nie jestem ekspertką od spraw prokuratury i nie znam szczegółów ani postępowania, ani działania. Natomiast wydaje mi się, że w polityce bardzo ważna jest taka ostrożność, szczególnie w sprawach, które mają potencjał dużej wrażliwości (…)” – czytamy w Super Expressie.
KOWR stracił 120 mln złotych
Jak donosi dziennik Fakt, Prokuratura Regionalna w Warszawie przedstawiła byłemu ministrowi rolnictwa i rozwoju wsi Janowi Krzysztofowi Ardanowskiemu (64 l.) zarzuty przekroczenia uprawnień w celu uzyskania korzyści majątkowej i niedopełnienia obowiązków. „Przez działania Ardanowskiego Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) miał stracić około 120 milionów złotych (…). Ardanowski nie przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów i odmówił składania wyjaśnień. Śledczy zarzucają mu, że nie dopełnił obowiązków poprzez polecenie – w przypadku spółki E.SA oraz wyrażenie zgody – w przypadku spółdzielni S.M.B, na udzielenie przez KOWR gwarancji bankowych dla obu tych podmiotów. Spółka i spółdzielnia nie spłaciły kredytów, przez co ucierpiał Skarb Państwa (…)”.
Morawiecki i wybory kopertowe
„Mateusz Morawiecki (56 l.) mówił w Super Expressie, że w sprawie wyborów kopertowych, na których temat ma wkrótce zeznawać w prokuraturze, widziałby na ławie oskarżonych Borysa Budkę (47 l.), Rafała Trzaskowskiego i Małgorzatę Kidawę-Błońską. – Traktuję to w kategoriach żałosnego żartu ze strony człowieka, którego najbliżsi współpracownicy oskarżani są o przestępstwa. Przypomnę, że to szefowa biura premiera Morawieckiego została aresztowana na trzy miesiące z podejrzeniem przyjęcia wielomilionowej łapówki. Były szef RARS z czasów Morawieckiego, Michał Kuczmierowski, czeka na ekstradycję do Polski i przesiedział ostatnie miesiące w brytyjskim areszcie. Do tego Paweł Sz., słynny twórca marki Red is Bed, jak media donoszą, zdecydował się na współpracę z organami ścigania i zaczął ujawniać, w jaki sposób wyprowadzano budżetowe pieniądze pod pozorem covidowych zakupów. Co ci współpracownicy mają do wyborów kopertowych? – Mateusz Morawiecki próbuje odwracać uwagę, doskonale bowiem wie, co może się stać. Jeżeli jego najbliżsi współpracownicy zaczną sypać, jest wysoce prawdopodobne, że i on w tej sprawie stanie przed wymiarem sprawiedliwości. Czy jako świadek, czy jako oskarżony – czas pokaże (…)”.
Będzie druga tura wyborów?
Wszystko wskazuje na to, że będziemy mieć drugą turę wyborów prezydenckich. „Według najnowszych badań największe szanse na zwycięstwo ma Rafał Trzaskowski. Za plecami kandydata KO są wspierany przez PiS Karol Nawrocki i lider Konfederacji Sławomir Mentzen. Który z polityków znajdzie się w drugiej turze wyborów? Z tym pytaniem Fakt zwrócił się do lidera Kukiz’15. Czy zauważa on podobieństwo między liderem Konfederacji i sobą z wyborów prezydenckich 2015 r.? – Charakterologicznie to na pewno nie jesteśmy do siebie podobni! Mentzen jest z pewnością spokojniejszy i pragmatyczniejszy. Ja, jeżeli mówimy o moich początkach w polityce, kierowałem się zdecydowanie bardziej emocjami. Wystarczy spojrzeć na nagrania z przeszłości. Paweł Kukiz (61 l.) powiedział, że życzy Mentzenowi wszystkiego najlepszego w walce o prezydenturę. – Uważam, że ma większe szanse w starciu z Trzaskowskim niż tak zwany kandydat obywatelski Karol Nawrocki. Jeśli Mentzen trafi do drugiej tury, a mam nadzieję, że tak się stanie, to ma mój głos! – deklaruje polityk. Zauważa, że Konfederacja przypomina w pewnych aspektach Kukiz’15”. – Jednak widoczne są też zasadnicze różnice. W moim ruchu wszystko oparte było na mnie, natomiast tutaj mamy kilku liderów, którzy ciągną całą resztę za sobą. Dodatkowo oni mają pieniądze. My nie mieliśmy nic, zero! Konfederacja powinna mieć też z tyłu głowy, że wybory to jedno, ale teraz jest też czas na budowanie struktur i eksperckiego zaplecza, bo tylko tak można przebić się przez ten ustrojowy beton. Potrzebni są kompetentni i uczciwi ludzie, którzy będą umieli pociągnąć za sobą Polaków. Mniej rozgrywek wewnątrzpartyjnych, a więcej pragmatycznego patrzenia w przyszłość! – stwierdza parlamentarzysta Koła Republikanów.