Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, został ogłoszony kandydatem na prezydenta z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. Jego wybór miał być poprzedzony badaniami sprawdzającymi szanse kandydata na zwycięstwo w drugiej turze wyborów.
Kandydat (nie)obywatelski
Pierwszy ciekawy sondaż na temat Nawrockiego stworzyła pracownia IBRiS dla Radia Zet. Został on przeprowadzony w dniach 6 i 7 grudnia na próbie 1071 osób. Wynika z niego m.in., że 69,7% ankietowanych uznaje prezesa IPN za kandydata PiS, natomiast 16,6% uważa, że jest on kandydatem obywatelskim. Wśród zwolenników partii tworzących obecną koalicję rządową nikt nie zaznaczył odpowiedzi, że Karol Nawrocki jest „kandydatem obywatelskim”. Aż 92% z nich uważa, że ubiegający się o urząd prezydenta Polski prezes IPN to kandydat PiS, a 8% wybrało opcję „nie wiem / trudno powiedzieć”.
Także wśród wyborców Prawa i Sprawiedliwości brak jednomyślności co do obywatelskiego charakteru kandydatury Karola Nawrockiego. Według 42% z nich Nawrocki jest kandydatem obywatelskim, jednak 47% uważa go za kandydata PiS.
PiS zrezygnuje z Nawrockiego?
Inny ciekawy sondaż przeprowadziła agencja SW Research dla Rzeczpospolitej w dniach 3 i 4 grudnia. Według niego 34,1% respondentów uważa, że PiS nie wycofa poparcia dla Nawrockiego, podczas gdy 39,6% wskazuje na taką możliwość.
11,2% badanych wskazało Mateusza Morawieckiego jako potencjalnego zastępcę, a 8,1% widzi w tej roli Przemysława Czarnka. Mariusz Błaszczak (4,7%) i Tobiasz Bocheński (4,2%) również zostali wymienieni jako możliwi kandydaci. 11,4% osób wskazało odpowiedź „inna osoba”, a 26,2% badanych nie miało zdania w tej sprawie.
Program wyborczy kandydata PiS
Pod koniec listopada dziennikarze próbowali poznać stanowisko Karola Nawrockiego w różnych kwestiach, w tym w sprawie aborcji i traktatu ottawskiego. Jednak Nawrocki odmówił wtedy ujawnienia swoich poglądów, informując, że niedługo zostanie ogłoszony program wyborczy, a pozostałe postulaty będą z całą pewnością tematem osobnych wystąpień.
Nawrocki uczestniczył w ostatnią niedzielę w zorganizowanym, porannym biegu w Ogrodzie Saskim w Lublinie. Na pytanie o termin ogłoszenia swojego programu wyborczego odpowiedział, że ze względów formalnych przedstawi go po rozpoczęciu oficjalnej kampanii wyborczej. Zapytany, czy program zostanie zaprezentowany jeszcze w styczniu, stwierdził, że szczegółowy program wyborczy będzie ogłoszony po 15 stycznia. Pierwsze wyborcze postulaty mają pojawić się na jego spotkaniach z obywatelami, a sam program, jak określił, jest spisywany wspólnie z obywatelami.