Syn ugandyjskiego naukowca Mahmooda Mamdaniego i indyjskiej reżyserki filmowej Miry Nair urodził się 18 października 1991 r. w Kampali. W wieku siedmiu lat wyjechał z rodzicami do USA. Studiował w Bowdoin College na kierunku Africana Studies. Po uzyskaniu licencjatu zajął się polityką. Pracował jako doradca ds. mieszkalnictwa, pomagając rodzinom zagrożonym eksmisjami, a jego hobby był rap. Występował na scenie pod pseudonimem Young Cardamom (Młody Kardamon). Obywatelstwo amerykańskie uzyskał siedem lat temu. W 2020 r. został po raz pierwszy wybrany do Zgromadzenia Stanowego, niższej izby organu ustawodawczego stanu Nowy Jork. Później zasiadał w niej jeszcze dwukrotnie. Na początku tego roku poślubił syryjską artystkę Ramę Duwaji. Poznał ją za pośrednictwem aplikacji randkowej, co ujawnił w podkaście na YouTubie.
Nie dawano mu szans na zwycięstwo
Spotkał się z oporem nawet ze strony establishmentu Partii Demokratycznej, a dziennik „The New York Times” radził wyborcom, by go nie popierali. Druga strona sceny politycznej przedstawiała go jako antysemitę, zwolennika Państwa Islamskiego, człowieka udzielającego wsparcia terroryzmowi. Powodem były poglądy na temat konfliktów na Bliskim Wschodzie. Na uczelni Mamdani należał do grona założycieli organizacji Students for Justice in Palestine (Studenci na rzecz Sprawiedliwości w Palestynie), sympatyzował z kierowanym przez Palestyńczyków ruchem mającym na celu bojkot ekonomiczny Izraela. Po 7 października 2023 r. krytykował odpowiedź militarną izraelskiego rządu na ataki Hamasu i decyzję o okupacji Strefy Gazy, wyrażał poparcie dla projektu ustawy zakazującej nowojorskim organizacjom non profit wspierania działalności osadników izraelskich. Jeszcze większe kontrowersje wywołał na tydzień przed prawyborami, odmawiając krytyki sformułowania „globalizować intifadę”, które wielu Żydów interpretuje jako wezwanie do przemocy wobec nich i ich państwa, a według propalestyńskich demonstrantów to pokojowe wezwanie do przeciwstawienia się okupacji Gazy i Zachodniego Brzegu.
Za takie wypowiedzi Mamdani został potępiony przez amerykańskie Muzeum Holokaustu i innych przywódców żydowskich. Powiedział wtedy reporterom: – Boli mnie, gdy nazywa się mnie antysemitą. Protestował też przeciwko identyfikowaniu go jako muzułmańskiego ekstremistę: – Istnieje wiele obaw opartych na moich karykaturach, które mnie oczerniają i zniesławiają, sztucznie wyolbrzymiają kolor i długość mojej brody, nazywają potworem. Mimo to popularność kontrowersyjnego kandydata rosła, zwłaszcza wśród młodszych wyborców i osób głosujących po raz pierwszy. Zaczęło go wspierać coraz więcej demokratów. Po zwycięstwie senator Bernie Sanders pogratulował mu na Twitterze: Zmierzyłeś się z politycznym, ekonomicznym i medialnym establishmentem i pokonałeś ich.
W programie Mamdaniego są między innymi: tanie mieszkania, darmowe autobusy oraz podwyższenie podatków dla korporacji i najbogatszego 1 procenta nowojorczyków. – Myślę, że wszyscy są oszołomieni i zszokowani tym zwycięstwem – mówi politolog Patrick Egan. – Wygrał, głosząc naprawdę postępowe, liberalne i lewicowe hasła, jakich prawdopodobnie nigdy nie słyszeliśmy w Nowym Jorku.