Polacy czytają już więcej? Widać ewidentną poprawię w statystykach

Pomysł wywodzi się z Katalonii. To właśnie tam w 1926 roku obchodzono po raz pierwszy święto książki. Data nie była przypadkowa, bo tego dnia zmarł Miguel de Cervantes, twórca powieści „Don Kichot z La Manchy”. To także data urodzin i śmierci Szekspira. 

Rys. Piotr Rajczyk

Zgodnie z tradycją tego dnia wręczano kobietom w Hiszpanii czerwone róże – symbol krwi smoka, którego pokonał Święty Jerzy. Z czasem kobiety też zaczęły dawać podarunki i były to… książki.

W 1995 roku Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich został ustanowiony przez UNESCO w celu promowania czytelnictwa, ochrony praw autorskich oraz zachęcania ludzi do częstszych wizyt w bibliotekach i księgarniach. To bardzo ważny dzień dla autorów, ilustratorów, wydawców, księgarzy, bibliotekarzy i czytelników. Co roku wzbudza też refleksję o stanie czytelnictwa w poszczególnych krajach. W Polsce od lat nie jest z tym najlepiej, choć ostatni raport opublikowany przez Bibliotekę Narodową napawa optymizmem. Okazuje się bowiem, że odsetek Polaków sięgających po książki w 2023 roku znacznie wzrósł i osiągnął poziom, którego w tej dekadzie jeszcze nie było.

– To jest wyjątkowa sytuacja. Od dziesięciu lat tłumaczyłem, dlaczego spada czytelnictwo. Dzisiaj mogę wreszcie powiedzieć, że wzrosło – skomentował to dr Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej.

 

Subskrybuj angorę
Czytaj bez żadnych ograniczeń gdzie i kiedy chcesz.


Już od
22,00 zł/mies




2024-04-21

JB