R E K L A M A
R E K L A M A

Mężczyźni częściej zapadają na choroby skracające życie

Naukowcy z Uniwersytetu Południowej Danii poinformowali o specyficznych zagrożeniach zdrowotnych dla mężczyzn. Zgodnie z nową analizą mężczyźni częściej zapadają na wiele poważnych schorzeń oraz częściej umierają z ich powodu.

Rys. Pixabay

Badacze przeanalizowali dane globalne dotyczące nadciśnienia, cukrzycy oraz zakażeń HIV i AIDS, uwzględniając różnice ze względu na płeć i wiek. Zbadali, jak często te choroby występują u mężczyzn i kobiet oraz sprawdzili, jakie różnice występują w diagnozowaniu i leczeniu. Wyniki wykazały znaczące różnice płciowe na każdym etapie choroby, począwszy od narażenia na czynniki ryzyka, aż po śmierć.

W wielu krajach mężczyźni mieli wyższą zapadalność na choroby oraz wyższe wskaźniki śmiertelności w porównaniu do kobiet. Rzadziej szukali pomocy medycznej, uzyskiwali diagnozę, a także gorzej przestrzegali zaleceń dotyczących leczenia. Ponadto częściej palili papierosy. Z kolei kobiety częściej zmagały się z otyłością i podejmowały ryzykowne zachowania seksualne.

To ważny pierwszy krok w kierunku równości zdrowotnej. Większości tych różnic nie da się wytłumaczyć wyłącznie płcią (biologią), ale wynikają z kulturowo ukształtowanej roli płci społecznej – co podkreśla znaczenie podejścia uwzględniającego sprawiedliwość płciową w redukowaniu nierówności zdrowotnych – podają autorzy pracy opublikowanej w magazynie PLOS Medicine.

Śmiercionośne choroby

W artykule opublikowanym w ubiegłym roku na łamach The Lancet przedstawiono inne zależności. Autorzy porównali liczbę utraconych lat życia z powodu chorób i przedwczesnej śmierci dla 20 najpoważniejszych schorzeń u kobiet i mężczyzn. Wykazali, że na całym świecie występują istotne różnice zdrowotne między płciami, które zaczynają się już około 10. roku życia. Jednocześnie zauważyli, że w ciągu ostatnich 30 lat postęp w zmniejszaniu tych nierówności był niewielki.

Analiza objęła 20 chorób, które stanowią największe obciążenie dla społeczeństwa. Naukowcy stwierdzili, że schorzenia niezagrażające życiu, takie jak choroby układu mięśniowo-szkieletowego czy zaburzenia psychiczne w większym stopniu dotykają kobiety. Z kolei mężczyźni częściej cierpią na choroby prowadzące do przedwczesnej śmierci. Mowa tu m.in. o takich chorobie niedokrwiennej serca, raku płuc czy przewlekłej chorobie nerek. Warto dodać, że różnice między płciami są zazwyczaj niewielkie w młodszym wieku, jednak z biegiem lat stopniowo się pogłębiają.

Mężczyźni nie interesują się profilaktyką?

Aby skutecznie odpowiedzieć na problem nierówności zdrowotnych między płciami, kluczowe są działania profilaktyczne, które uwzględniają różnice biologiczne, społeczne i behawioralne. W Polsce wprowadzono nowy program Moje Zdrowie, który mają na celu poprawę stanu zdrowia obywateli. Od 5 maja pacjenci mają możliwość wypełniania ankiety, która stanowi podstawę do wystawienia skierowań na badania diagnostyczne w ramach programu. Jak podaje Centrum e-Zdrowia, w ciągu pierwszego tygodnia działania programu – do poniedziałku 12 maja do godziny 9:00 – ankietę wypełniło już 74 581 osób.

Zdecydowaną większość osób, które wypełniły ankietę, stanowiły kobiety – aż 73 proc. wszystkich zgłoszeń. Łącznie przesłały one 54 556 ankiet, podczas gdy mężczyźni – 20 025. Wyniki te pokazują, że kobiety chętniej angażują się w działania profilaktyczne, co może wskazywać na potrzebę dodatkowych działań mobilizujących mężczyzn do dbania o zdrowie.

2025-05-13

Opr. AJS na podst. Zdrowie PAP, medicalxpress.com