Krzyże znikną z urzędów, ale nie wszystkie. Wójt postanowił się nimi zająć

Warszawski ratusz odpowiedział na petycję obywateli, stwierdzając, że każda osoba zatrudniona w urzędzie ma prawo umieszczać symbole religijne na swoim biurku. Do sprawy odniosło się Ordo Iuris.

Fot. Flickr

Ratusz w oświadczeniu przekazał, że dokumenty przyjęte przez Urząd m.st. Warszawy nie ingerują w konstytucyjne prawa do wolności sumienia i religii — ani osób pracujących w urzędzie, ani też osób korzystających z miejskich usług.

Dlatego też każda osoba pracująca w urzędzie ma prawo używać symboli religijnych zgodnie ze swoimi przekonaniami m.in. mieć symbole religijne, np. w formie medalika, tatuażu, opaski na ręce, jak również umieszczać na swoim biurku symbole religijne — czytamy w oświadczeniu.

Instytut Ordo Iuris zauważył, że w pierwotnym tekście zarządzenia prezydenta Warszawy znajdowało się stwierdzenie, że symbole religijne nie mogą być eksponowane na ścianach i na biurkach, a jedynym wyjątkiem były symbole noszone przez pracowników urzędu na użytek osobisty, np. w formie medalika, tatuażu, opaski na ręku.

Tylko na niektórych biurkach

Częściowo zdanie ratusza nie zostało zmienione. Krzyże mogą pozostać na osobistych biurkach pracowników, ale to jeden z wyjątków.

Eksponowanie symboli religijnych w pomieszczeniach przeznaczonych do podejmowania czynności władczych w urzędach administracji publicznej, ale też np. w sądach czy salach obrad ciał przedstawicielskich, może być odczytywane jako sugestywne, a to narusza zasadę bezstronności religijnej władzy publicznej. Standard 4. opisany w zarządzeniu ma więc na celu zapewnienie poczucia bezstronności urzędu, a swoim zakresem obejmuje miejsca przeznaczone do obsługi osób korzystających z usług urzędu oraz te, które są ogólnie dostępne i nie stanowią stanowisk pracy konkretnych pracownic i pracowników — czytamy dalej.

Co się stanie z krzyżami?

Oznacza to, że część krzyży zniknie z urzędów. Co się z nimi stanie? Wójt gminy Aleksandrów w powiecie biłgorajskim zwrócił się do prezydenta Rafała Trzaskowskiego z prośbą o przekazanie mu przedmiotów. 

W piśmie wójta gminy Aleksandrów, datowanym na 5 sierpnia 2024 roku, czytamy, że w związku z wprowadzeniem przez Pana Prezydenta zarządzenia Nr 822/2024 z dnia 8 maja 2024 roku, w sprawie wprowadzenia Standardów równego traktowania w Urzędzie m.st. Warszawy, w nawiązaniu do zarządzenia w brzmieniu: „Standard 4: Przestrzenie urzędu są miejscami neutralnymi religijnie”, docierają do nas informacje o usuwaniu krzyży i innych symboli religijnych z podległych Panu Urzędów, jak również docierają do nas niepokojące informacje, że w skutek działań podjętych przepisów są one niewłaściwie przechowywane i deponowane, a być może nawet dochodzi do profanacji symboli religijnych — napisał Andrzej Borowiec w wiadomości do Rafała Trzaskowskiego. W obliczu powziętych informacji wnioskuję do Pana Prezydenta o przekazanie wszystkich usuniętych symboli religijnych, krzyży, obrazów do gminy Aleksandrów oraz mieszkańców gminy Aleksandrów celem godnego ich wyeksponowania. Wszelkie usunięte symbole należy przesłać do wójta gminy Aleksandrów.

2024-08-08

Anna Jadowska-Szreder na podst. PAP, Business Insider, Bilgoraj