R E K L A M A
R E K L A M A

Jak głosowałyby 13-latki w wyborach? Konfederacja bardziej atrakcyjna niż Nowa Lewica

Setki polskich szkół wzięło udział w akcji, która jest częścią projektu „Młodzi Głosują 2023”. Akcja symulująca prawdziwe wybory odbyła się 10 października, a 16 października ogłoszono jej wyniki. Swoje głosy oddało 99 439 uczniów w wieku od 13 do 19 lat.

Fot. Pixabay

W ramach projektu “Młodzi Głosują 2023” prowadzonego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej, uczniowie mieli okazję samodzielnie kreować kampanie zachęcające do udziału w wyborach, tworzyć komisje wyborcze i zliczać głosy. Mogli również zainicjować szkolne debaty na tematy, które są dla nich istotne.

Nauczyciele, korzystając z gotowych scenariuszy dostarczonych przez Centrum Edukacji Obywatelskiej, prowadzili zajęcia angażujące uczniów w tematykę parlamentu, świadomego wyboru i znaczenia partii politycznych. Cała szkoły mogły brać udział w wyborczym święcie, podkreślając dla młodzieży wartość prawa do wyboru swoich reprezentantów. Wszystko to miało na celu rozbudzenie zainteresowania polityką i kształtowanie obywatelskich nawyków na przyszłość.

Frekwencja niższa niż w rzeczywistości

Wszyscy uczniowie w wieku od 13 do 19 lat mieli prawo głosować w szkolnych symulacjach wyborów. Szkoły miały również możliwość dopuszczenia do udziału w wyborach młodszych klas. Spośród 186 819 uczniów uprawnionych do głosowania w 576 szkołach, które podały wyniki wyborów, głos oddało 99 439 osób, co daje frekwencję na poziomie 53,2%.

Źródło: ceo.org.pl

Koalicja Obywatelska okazała się zdecydowanym zwycięzcą szkolnych wyborów, zdobywając 31,1% głosów i wyprzedzając następny komitet o 10 punktów procentowych. Drugie miejsce z wynikiem 20,6% przypadło Konfederacji. Lewica zdobyła trzecie miejsce z wynikiem 15,5%, a czwarte miejsce przypadło Prawu i Sprawiedliwości z wynikiem 11,9%. Piąte miejsce zajął Trzecia Droga z wynikiem 11%. Na końcu listy znaleźli się Bezpartyjni Samorządowcy z wynikiem 4,1%.

KO jako zamiennik Nowej Lewicy?

Zwycięstwo Koalicji Obywatelskiej wśród młodzieży było niewątpliwie zaskakujące. Wynik KO był o około 10% wyższy niż podczas szkolnych wyborów w 2019 roku. Badania opinii młodzieży, takie jak “Debiutanci 2023”, przeprowadzone wśród nieco starszej grupy niż uczestnicy projektu “Młodzi Głosują”, pokazały, że ta partia cieszy się dwukrotnie mniejszym poparciem w tej grupie wiekowej. Możliwe, że na wysoki wynik KO wpływa fakt, że partia jest postrzegana przez najmłodszych przede wszystkim jako alternatywa dla obecnie rządzącej partii. Innym istotnym czynnikiem może być prezentacja w mediach partii Donalda Tuska jako tej bardziej postępowej i będącej wręcz zamiennikiem dla Nowej Lewicy, u której w liczbie głosów zaobserwowano wyraźny spadek (z 23% w 2019 do 15,5% obecnie).

Kampania na TikToku zrobiła swoje

Konfederacja osiągnęła także wysoki wynik 20,6%, który jest prawie taki sam jak wyniki “Młodzi Głosują” z 2019 roku i jest zgodny z przedwyborczymi sondażami, które pokazują, że poparcie dla tego ugrupowania wśród młodych wyborców jest znacznie wyższe niż wśród osób starszych. Poparcie może wynikać z faktu, iż kampania Mentzena była oparta głównie na internetowych mediach (np. TikToku), które cieszą się większą popularnością wśród młodzieży.

Młodzi nie wiedzą, czym jest Trzecia Droga?

Trzecia Droga nie cieszy się zbytnią popularnością wśród dzieciaków, ponieważ jej wynik to jedynie 11%. Niechęć w tym przypadku może opierać się po prostu na braku wiedzy na temat tej koalicji, ponieważ PSL i Polska 2050 raczej nigdy nie promowały się w sposób atrakcyjny dla tak młodych odbiorców. Konfederacja czy Nowa Lewica mają pod tym względem bardziej jednoznaczne poglądy, dlatego też są bardziej atrakcyjne dla uczniów.

Staroświecki PiS

Prawo i Sprawiedliwość doświadczyło znacznego spadku poparcia wśród młodych wyborców. W 2019 roku partia ta zdobyła największe poparcie, bo 25%, ale teraz jest ono o połowę mniejsze. Dla młodzieży PiS jest obecnie partią, która “zawsze” była przy władzy, co może tłumaczyć ich zniechęcenie, biorąc pod uwagę skłonność młodzieży do buntu. Dodatkowo, partia ta jest odpowiedzialna za sytuację w szkołach oraz wiele kontrowersyjnych wydarzeń, które mogą nie podobać się młodemu pokoleniu.

2023-10-18

Anna Jadowska-Szreder na podst. Ceo.org.pl