R E K L A M A
R E K L A M A

Frankowicze wygrywają z bankami. Głos Trybunału Sprawiedliwości

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zabrał głos w sprawie spędzającej sen z powiek frankowiczom, czyli osobom spłacającym kredyt we frankach szwajcarskich. TSUE uznał, że jeśli taka umowa zostanie unieważniona w związku ze stosowaniem przez bank nieuczciwych warunków, instytucja finansowa nie może się domagać od klienta dodatkowych opłat, poza zwrotem wypłaconego kapitału oraz zapłatą ewentualnych ustawowych odsetek za zwłokę. A sądy mogą zdecydować o zawieszeniu spłaty kredytu w trakcie trwania procesu o ustalenie ewentualnego nieuczciwego charakteru warunków umowy. Trybunał zdecydował też, że prawo Unii nie stoi na przeszkodzie, aby konsument żądał od banku rekompensaty wykraczającej poza zwrot zapłaconych rat miesięcznych.

Fot. Tomasz Wilczkiewicz

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny mówił na antenie TVN24 BiS, że wyrok ten wiele zmienia w sytuacji frankowiczów. – Mogą oni skierować do sądu pozew w celu unieważnienia umowy kredytowej zawierającej abuzywne klauzule – zaznacza. Według reprezentującej kredytobiorców mec.

Magdaleny Pledziewicz, wypowiadającej się także w TVN24 BiS, wyrok jest przełomowy dla frankowiczów, ponieważ pozbawia banki straszaka, którym usiłowały powstrzymać klientów przed składaniem pozwów. I wręcz zachęca do pójścia do sądu. – Obecnie w sądach toczy się ok. 130 tys. spraw frankowych. Większość o unieważnienie umowy ze względu na klauzule niedozwolone w umowach. Tysiące nowych spraw dopiero może trafić na wokandę – zaznacza. – (…) Tego kredytu nie brali prości ludzie, tylko w większości cwaniacy, którzy potrafili się obracać w światku finansowym. Podpowiadali też swoim znajomym. Czy ja i tysiące uczciwych Polaków mamy finansować piękne domy i apartamenty frankowiczom? – na łamach Money.pl denerwuje się Celina

 

Subskrybuj angorę
Czytaj bez żadnych ograniczeń gdzie i kiedy chcesz.


Już od
22,00 zł/mies




2023-06-20

Opracował: ADO