Cukrzyca to przewlekła choroba, która wprowadza zmiany w życiu codziennym rodziny oraz może wpłynąć na relacje dziecka z rówieśnikami. Rodzice często odczuwają stres i niepewność związane z leczeniem oraz przyszłością swojej pociechy. Choroba najmłodszego członka rodziny wymaga wprowadzenia zmian w codziennych czynnościach, takich jak wizyty u lekarza, podawanie leków, specjalna dieta.
– Każdego roku liczba przedszkolaków z cukrzycą rośnie w Polsce o 7 proc. – twierdzi Sylwia Bartczak, psycholog Centrum Medycznego ENEL-MED. – Schorzenie to wymusza restrykcje dietetyczne, konieczność przyjmowania leków oraz regularne badania krwi, co zaburza normalny rytm życia pacjenta. W efekcie codzienne obowiązki mogą prowadzić do frustracji, a niezrozumienie innych dzieci może wywoływać złość. Utrata pewności siebie i tęsknota za dniem bez trosk o cukrzycę przynoszą smutek. Dodatkowo publiczne wykonywanie czynności związanych z leczeniem może prowadzić do wstydu. Warto zrozumieć, jak choroba może wpływać na stan emocjonalny małego pacjenta oraz jak rodzice mogą pomóc w radzeniu sobie z takimi sytuacjami.
Ważne jest zaangażowanie
Zwłaszcza, że rodzice i opiekunowie odgrywają kluczową rolę w procesie akceptacji emocji przez najmłodszych. Powinni oni zgłębić wiedzę na temat typów tej choroby, ale także objawów i leczenia poprzez regularne konsultacje z lekarzem oraz pielęgniarką specjalizującą się w tej dziedzinie. Ważne jest, by prowadzić otwartą komunikację, która jest niezbędna do zrozumienia i udzielenia wsparcia.
– Dziecko z cukrzycą może prowadzić zdrowe i pełne życie, ale potrzebuje wsparcia rodziców, a także otoczenia społecznego, aby radzić sobie z chorobą i emocjami, które mogą się pojawić. Rozmawiając z dzieckiem, wspierajmy je emocjonalnie oraz przekazujmy odpowiednią wiedzę na temat cukrzycy. To może pomóc dostosować się mu do nowej rzeczywistości i prowadzić satysfakcjonujące życie rodzinne oraz społeczne – dodaje Sylwia Bartczak.
Warto przypomnieć, że w Polsce na cukrzycę choruje ok. 3 mln osób, a przewiduje się, że do roku 2030 zmagać się będzie z nią ponad 10 proc. rodaków.