Czy Trump zniszczy media? Bądźmy dobrej myśli

Donald Trump od dawna grozi wolnym mediom. Czy po zwycięskich dla niego wyborach spełni swoje groźby? Trump w czasie kampanii wyborczej wielokrotnie atakował dziennikarzy, nazywając ich „wrogami ludu”, „potworami”, „okropnymi, nieuczciwymi ludźmi”. Nie miał nic przeciwko temu, żeby do nich strzelać.

Fot. Leszek Turkiewicz

 Ostatnim prezydentem, który tak mocno zadarł z mediami, był Richard Nixon. To powinno być memento dla Trumpa: pamięć o tym, że z prasą w USA nie wygrał żaden prezydent, a rząd przegranych jest długi. Ale czy na pewno nie zmienił się klimat polityczno-medialny w USA i czy na pewno pod rządami Trumpa Stany Zjednoczone pozostaną krajem demokratycznym?

Przed Trumpem ostrzegają takie organizacje, jak Reporterzy bez Granic, Fundacja Wolności Prasy (Freedom of the Press Foundation) czy Komitet Ochrony Dziennikarzy (CPJ). Pierwsza z nich oświadczyła, że: „Jego wybór na drugą kadencję oznacza niebezpieczny moment dla amerykańskiego dziennikarstwa i globalnej wolności prasy”. Dowodów ingerencji w pracę dziennikarzy przez Trumpa jest aż nadto. To on odmawiał prawa do udziału i zadawania pytań w czasie swoich konferencji prasowych m.in. dziennikarzom CNN, Politico i CBS, rugał reporterki, nazywał dziennikarzy fake newsami, cofał akredytacje, groził procesami i odebraniem licencji stacjom telewizyjnym, które mu nie sprzyjały (np. stacji CBS News po wywiadzie z Kamalą Harris w programie 60 Minutes), a ostatnio pod jego wpływem redakcje poważnych gazet (Los Angeles Times i Washington Post) zmieniły przyjętą od lat politykę wyrażania opinii o kandydatach w wyborach prezydenckich, by nie drażnić Trumpa swoim poparciem dla Kamali Harris (nie przestraszyła się redakcja New York Timesa, która zadeklarowała poparcie dla kandydatki demokratów). Trumpowi bardzo pomogła także propaganda na platformie X, której właścicielem jest jego przyjaciel, a teraz pewnie przyszły członek jego gabinetu – multimiliarder Elon Musk.

Według Washington Post Trump w czasie swojej kadencji skłamał ponad 30 tysięcy razy. W ciągu niecałych dwóch miesięcy (od 1 września do końca października br.) obraził dziennikarzy – według Reporterów bez Granic – co najmniej 108 razy, nie licząc wpisów w mediach społecznościowych. Wielokrotnie on i jego współpracownicy kierowali przeciwko dziennikarzom pozwy o zniesławienie. Trump zapowiedział też ściganie dziennikarzy, którzy „pomogli Joe Bidenowi sfałszować wybory prezydenckie”. Dziś jest prezydentem najpotężniejszego kraju świata. Po tych wyborach będzie miał wsparcie Senatu, Izby Reprezentantów, legislatury, Departamentu Sprawiedliwości – i władzę niemal dyktatorską.

Komentatorzy obawiają się zemsty Trumpa na mediach. Bądźmy jednak dobrej myśli, bo tradycja amerykańskiej prasy od Benjamina Harrisa, pierwszego dziennikarza śledczego (1690 rok), poprzez erę tzw. muckrakerów po aferę Watergate i jej przedłużone dziedzictwo w książkach Boba Woodwarda pokazuje, że etos watchdoga, buntu i patrzenia władzy na ręce przetrwał ponad 330 lat i żaden prezydent nie był w stanie go zniszczyć. W 1971 roku, kiedy gazety New York Times i Washington Post zostały zaatakowane przez administrację Nixona z powodu publikacji tzw. Pentagon Papers (tajnych dokumentów o polityce amerykańskiej), to solidarne wsparcie udzielone im przez ogół mediów w USA sprawiło, że prasa wygrała batalię przeciwko cenzurze w imię prawa do wolności publikacji. Pierwsza poprawka do konstytucji USA, niepozwalająca na jakiekolwiek ograniczenie wolności mediów, jest świętością w Ameryce i dotąd nikt jej nie sprofanował. Trump musi to wiedzieć, że zamach na I poprawkę może oznaczać koniec jego politycznej kariery. 

2024-11-13

Marek Palczewski


Wiadomości
Trump: protofaszysta, Hitler i grabarz czy patriota i zbawca?
Krzysztof Różycki
A imię jego 47. „Wybory” w Harry’s New York Bar
Leszek Turkiewicz
Trump: konsekwencje powrotu
(AS) Na podst.: theguardian.com, vox.com
Globalny Indeks Siły Wojskowej. Te kraje są najlepiej przygotowane na wojnę
ANS na podst.: money.it, abruzzo.cityrumors.it, globalfirepower.com, esquire.com
Sikorski kontra Trzaskowski. Prawybory prezydenckie KO
momo/adso, mm na podst. tvn24
Społeczeństwo
Poligloci wokół nas. Najlepsi władają ponad 20 językami!
ANS na podst.: corriere.it, etraduzioni.it, polyglotclub.com, mlaworld.com, italofonia.info, grazia.it, italradio.org
Opatów. Lekarz jechał pod wpływem i nie poniósł konsekwencji
Wojciech Barczak na podst. "Interwencja", Polsat
Ciekawa historia kodów kreskowych. Wiele im zawdzięczamy
AS na podst.: bbc.com, cnn.com
Małżeństwo z Jezusem. W Polsce zawarto ich już 437
E.W. na podst.: Elżbieta Turlej, „Boże żony”. „Newsweek” nr 45/2024
Świat/Peryskop
Hymny narodów świata: Alagoas
Henryk Martenka
Pocztówka z Samarkandy, czyli wycieczka do Uzbekistanu
Beata Błaszczyk
Szwajcaria. Naród najemców
(LS) Na podst.: nzz.ch, nytimes.com, swissinfo.ch
Gromadzą śnieg na zapas. Nie wiadomo, czy go nie zabraknie
AS na podst.: theguardian.com, cnn.com
Nowe państwo w Europie? Mowa o „muzułmańskim Watykanie”
ChS na podst. www.aa.tr, EuroNews Albania
Lifestyle/Zdrowie
Z Hollywood do Polski. Angora na salonach
Plotkara
Wyglądać jak Brando. L&J Rypard o ubiorze motocyklistów wie wszystko
Krzysztof Różycki
Coraz więcej próchnicy. Jak jej zapobiec?
A.M.
Udar mózgu zmienia życie. U jednej na sześć osób powoduje śmierć
A.M.
Angorka