R E K L A M A
R E K L A M A

Miłość hetero i homo. Stereotypy a realne różnice

Przy ocenianiu par hetero- oraz homoseksualnych bardzo łatwo powielić krzywdzące stereotypy. Czy rzeczywiście w przypadku tychże uczuć zachodzi aż tak wiele różnic?

Rys. Mirosław Stankiewicz

Krzywdzące stereotypy czy prawda?

Istnieje wiele stereotypów dotyczących relacji osób z kręgu LGBTQ+, jednak niektóre z nich mogą mieć ziarno prawdy. Na przykład, istnieje żart, że zakochane kobiety mogą zamieszkać ze sobą już po pierwszej randce, co może odzwierciedlać dynamikę takich związków. Kobiety często szybciej nawiązują głębszą więź i są bardziej otwarte na wyrażanie swoich uczuć. Jednak ta emocjonalność w parach jednopłciowych może być czasami męcząca. Mimo to, wiele par cieszy się tą dynamiką, pełną pasji i emocji.

Główna różnica między miłością hetero i homo dotyczy problemów zewnętrznych, takich jak możliwość założenia rodziny i posiadania dzieci. W Polsce jest to formalnie niemożliwe, co prowadzi do sytuacji, w której wiele par decyduje się na wyjazd za granicę. Podstawowym problemem dla par LGBTQ+ jest to, że społeczeństwo często postrzega je tylko przez pryzmat seksu, pomijając inne aspekty ich relacji, takie jak miłość, stres związany z pracą, marzenia czy lęki.

Stereotypy sugerują, że geje są ciągle aktywni w poszukiwaniu ekscytacji. W rzeczywistości, wiele związków gejowskich jest bardziej trwałych niż małżeństwa heteroseksualne. Seks między partnerami gejowskimi może być intensywny i stymulujący, a dostęp do aplikacji umożliwiających szybkie spotkania na seks w dowolnym miejscu na świecie może budzić zdziwienie, ale także podziw czy zazdrość. Osoby te mają odwagę szukać tego, czego potrzebują, i nie pozostają w miejscu, gdzie ich potrzeby nie są zaspokajane czy szanowane.

Jednak nie wszyscy geje szukają jedynie przygodnego seksu. Wielu z nich poszukuje miłości, bezpieczeństwa i spokojnego życia. Kiedy dwóch takich ludzi się odnajduje, tworzą trwały związek na wiele lat.

Orientacja a problemy intymne

A jak prezentują się intymne problemy par homo i hetero? W przypadku par homo problemy mogą być podobne do tych, które napotykają kobiety w związkach heteroseksualnych. Na przykład, mogą mieć trudności z określeniem swojej tożsamości psychoseksualnej, czyli kim są i z kim chcą być. Mogą również odkryć, że sposób wyrażania miłości przez partnerkę im nie pasuje.

W porównaniu z parami heteroseksualnymi, pary kobiet łatwiej mogą rozmawiać o tych problemach. Komunikacja między nimi jest zazwyczaj prostsza, a one same mają większe doświadczenie w mówieniu o seksie. Potrafią wyrazić swoje potrzeby i uczucia oraz przekazać partnerce, co im nie odpowiada. Dlatego też o wiele rzadziej zdarza się, że nieheteronormatywne kobiety udają przed sobą orgazm.

Kobiety heteroseksualne często poruszają także temat “orgasm gap”, czyli tego, że mężczyźni częściej i łatwiej osiągają orgazm podczas stosunku seksualnego. Problem polega na tym, że kobieta często nie wyraża swoich potrzeb. Mężczyzna może się otworzyć na coś więcej tylko wtedy, gdy dowie się o potrzebach partnerki.

Kolejną różnicą zachodzącą w komunikacji intymnej między parami heteroseksualnymi a homoseksualnymi jest to, że kobieta podczas seksu z inną kobietą jest w stanie wyraźnie zasygnalizować, że osiągnęła orgazm. W przypadku kobiet heteroseksualnych takie bezpośrednie komunikowanie się jest często nie do pomyślenia. Ta różnica jest na tyle powszechna, że stała się tematem wystąpień komediowych. Jeśli kobieta nie komunikuje swoich odczuć, mężczyzna może myśleć, że seks powinien wyglądać jak w filmie i czuje presję, że powinien być w stanie długo wytrzymać, co często mu się nie udaje. Wpływ na to może mieć oczywiście pornografia, którą chcą naśladować.

2023-08-21

Na podst. tekstu Beaty Pawłowicz


Wiadomości
Przyjemność zabijania. Rozmowa z prof. dr. hab. ANDRZEJEM ELŻANOWSKIM
Krzysztof Różycki
Ocean pełen życia na dalekiej planecie? Nowe odkrycie
(JP) Na podst.: BBC, New York Times, Reuters, The Guardian, Der Spiegel
Do Europy nadchodzą piekielne upały. „To nie jest normalna prognoza”
KK na podst.: tagesschau, de, merkur.de, Reuters, Der Spiegel, BBC, World Meteorological Organization WMO
Społeczeństwo
Dwa lata jak dla brata. Adwokat od „trumny na kółkach” skazany
Piotr Kraska
Fajbusiewicz wraca do spraw sprzed lat. Ciało pocięte piłą
Michał Fajbusiewicz
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. To już prawie 100 lat
Opr. bin
Proces po latach. Błąd medyczny sprzed dekady
Krzysztof Różycki
Świat/Peryskop
Rosjanie podpalają groby własnych żołnierzy. To wyraz bezsilności
JP na podst.: Sever.Realii, Meduza.io, Nastojaszczeje Wriemia, Newsweek.com, TASS, Nowyj Kaliningrad
Aroganckie warunki pokoju. Siergiej Naryszkin złożył oświadczenie
KK na podst.: The Moscow Times, Bloomberg, Wall Street Journal, Reuters, BBC
Białoruś. „Raj Łukaszenki” zaprasza
(CEZ) Na podst.: belsat.eu, zerkalo.io, spring96.org
Hymny narodów świata: Alaska
Henryk Martenka
Lifestyle/Zdrowie
Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak. Uzdolniona aktorka miała 74 lata
Zebrała EfKA
Pożegnalny spektakl Jana Englerta. „Być albo nie być”
Plotkara
Była przyjaciółką Marka Belki. Teraz zagra koncert w Polsce
Grzegorz Walenda
Religijność. Olga Tokarczuk i jej filozofia
Leszek Turkiewicz
UEFA. Wielkie finały coraz bliżej
Maciej Woldan
Angorka - nie tylko dla dzieci...