Papieże na przestrzeni dziejów wykazywali się pomysłowością w obchodach rozmaitych jubileuszy i w XX oraz XXI wieku dali początek wielu specjalnym dniom poświęconym ważnym grupom ludzi albo tematom. Paweł VI, z inicjatywy francuskiego intelektualisty, filantropa i orędownika trędowatych Raoula Follereau, zainicjował w 1968 roku Światowy Dzień Pokoju, przypadający 1 stycznia, a także Światowy Dzień Modlitw o Powołania. Jan Paweł II przyczynił się do ustanowienia m.in. Światowego Dnia Chorego, 11 lutego, oraz Światowego Dnia Życia Konsekrowanego – 2 lutego 2024 roku świętowano jego XXVIII edycję jako dowód wdzięczności i uznania za cenny wkład mężczyzn i kobiet, którzy zdecydowali się poświęcić swoje życie Bogu. Jednak najsilniej polski Ojciec Święty jest kojarzony ze Światowymi Dniami Młodzieży dla młodych katolików, odbywającymi się co kilka lat w wymiarze globalnym, w różnych miejscach na kuli ziemskiej, jak Rzym, Buenos Aires, Manila czy Toronto, a częściej – na szczeblu diecezjalnym.
Nie tylko Dzień Dziecka
Franciszek też stara się zwrócić uwagę wiernych i mediów na rozmaite osoby i sprawy, poprzez inicjatywy takie, jak Światowy Dzień Ubogich, Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych, Światowy Dzień Modlitw o Ochronę Świata Stworzonego, Niedziela Słowa Bożego. Teraz w soczewce Kościoła znaleźli się najmłodsi, bo to oni są przyszłością wiary, a z każdym dniem – w coraz bardziej laicyzującej się rzeczywistości – trudniej będzie im czerpać przykład z dorosłych, którzy odchodzą od tradycji chrześcijańskiej. Separacje, rozwody, brak pracy, permanentny stres i pośpiech, konflikty, wojny i wiele innych zdarzeń płynących ze świata dorosłych, a w środowisku szkolnym problemy z samooceną, rówieśnikami, wyzwaniami, jakie niosą media i sieci społecznościowe – to wszystko sprawia, że dzieci potrzebują większego niż dotychczas wsparcia ze strony religii, wiary, duchowości.
Watykanowi zależy, by wśród pędzącej, niepewnej, skomplikowanej codzienności, dzieci znalazły się w centrum, aby się nimi zaopiekować, rozmawiać z nimi o tym, co dotyczy wartości i chrześcijańskiej tożsamości, odpowiadać na dociekliwe pytania, konsekwentnie budować dialog, szczególnie gdy różnice pokoleń wydają się nie do pokonania. Tego brakuje i to umyka, a przecież nieletni mierzą się z kwestiami większymi od nich – głodem, chorobami, karabinami, podziałami politycznymi i poglądowymi, bombardowaniami, śmiercią, opuszczeniem, uchodźstwem, przemocą, dyskryminacją – przeżywając rozterki, przerażenie i kryzys duchowy.
Przybędą dzieci z wielu krajów
Te debiutanckie dni dzieci, formalnie „światowe”, są „watykańskie” ze względu na to, że odbędą się w Rzymie, i to stąd będzie płynąć inspiracja do diecezji na świecie. W święcie wezmą udział również maluchy z krajów, w których trwają wojny, aby dzielić się marzeniami o pokoju, a dla całego grona uczestników przewidziano projekty z motywem duchowym, solidarnościowym i kulturalnym. Centralne punkty zjazdu to czuwanie z Franciszkiem, wspólna Eucharystia oraz rozmowy o dążeniach do pokoju, potrzebie ochrony środowiska naturalnego i tworzenia więzi z Jezusem. Plany są takie, aby tegoroczny, szczególny debiut Kościoła dla dzieci i z dziećmi, wpisał się na stałe do pakietu wydarzeń, których co roku nie można się doczekać.