W tym roku będzie obchodzony po raz pierwszy watykański… Dzień Dziecka

...a właściwie dwa dni, bo święto nieletnich z przedziału wiekowego od 6 do 12 lat zaplanowano na 25 i 26 maja 2024 roku. Pierwsze spotkanie, z udziałem papieża Franciszka i dzieci z całego świata, odbędzie się na Stadionie Olimpijskim w Rzymie. 

Fot. Pixabay

Papieże na przestrzeni dziejów wykazywali się pomysłowością w obchodach rozmaitych jubileuszy i w XX oraz XXI wieku dali początek wielu specjalnym dniom poświęconym ważnym grupom ludzi albo tematom. Paweł VI, z inicjatywy francuskiego intelektualisty, filantropa i orędownika trędowatych Raoula Follereau, zainicjował w 1968 roku Światowy Dzień Pokoju, przypadający 1 stycznia, a także Światowy Dzień Modlitw o Powołania. Jan Paweł II przyczynił się do ustanowienia m.in. Światowego Dnia Chorego, 11 lutego, oraz Światowego Dnia Życia Konsekrowanego – 2 lutego 2024 roku świętowano jego XXVIII edycję jako dowód wdzięczności i uznania za cenny wkład mężczyzn i kobiet, którzy zdecydowali się poświęcić swoje życie Bogu. Jednak najsilniej polski Ojciec Święty jest kojarzony ze Światowymi Dniami Młodzieży dla młodych katolików, odbywającymi się co kilka lat w wymiarze globalnym, w różnych miejscach na kuli ziemskiej, jak Rzym, Buenos Aires, Manila czy Toronto, a częściej – na szczeblu diecezjalnym. 

Nie tylko Dzień Dziecka

Franciszek też stara się zwrócić uwagę wiernych i mediów na rozmaite osoby i sprawy, poprzez inicjatywy takie, jak Światowy Dzień Ubogich, Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych, Światowy Dzień Modlitw o Ochronę Świata Stworzonego, Niedziela Słowa Bożego. Teraz w soczewce Kościoła znaleźli się najmłodsi, bo to oni są przyszłością wiary, a z każdym dniem – w coraz bardziej laicyzującej się rzeczywistości – trudniej będzie im czerpać przykład z dorosłych, którzy odchodzą od tradycji chrześcijańskiej. Separacje, rozwody, brak pracy, permanentny stres i pośpiech, konflikty, wojny i wiele innych zdarzeń płynących ze świata dorosłych, a w środowisku szkolnym problemy z samooceną, rówieśnikami, wyzwaniami, jakie niosą media i sieci społecznościowe – to wszystko sprawia, że dzieci potrzebują większego niż dotychczas wsparcia ze strony religii, wiary, duchowości.

Watykanowi zależy, by wśród pędzącej, niepewnej, skomplikowanej codzienności, dzieci znalazły się w centrum, aby się nimi zaopiekować, rozmawiać z nimi o tym, co dotyczy wartości i chrześcijańskiej tożsamości, odpowiadać na dociekliwe pytania, konsekwentnie budować dialog, szczególnie gdy różnice pokoleń wydają się nie do pokonania. Tego brakuje i to umyka, a przecież nieletni mierzą się z kwestiami większymi od nich – głodem, chorobami, karabinami, podziałami politycznymi i poglądowymi, bombardowaniami, śmiercią, opuszczeniem, uchodźstwem, przemocą, dyskryminacją – przeżywając rozterki, przerażenie i kryzys duchowy.

Przybędą dzieci z wielu krajów

Te debiutanckie dni dzieci, formalnie „światowe”, są „watykańskie” ze względu na to, że odbędą się w Rzymie, i to stąd będzie płynąć inspiracja do diecezji na świecie. W święcie wezmą udział również maluchy z krajów, w których trwają wojny, aby dzielić się marzeniami o pokoju, a dla całego grona uczestników przewidziano projekty z motywem duchowym, solidarnościowym i kulturalnym. Centralne punkty zjazdu to czuwanie z Franciszkiem, wspólna Eucharystia oraz rozmowy o dążeniach do pokoju, potrzebie ochrony środowiska naturalnego i tworzenia więzi z Jezusem. Plany są takie, aby tegoroczny, szczególny debiut Kościoła dla dzieci i z dziećmi, wpisał się na stałe do pakietu wydarzeń, których co roku nie można się doczekać. 

2024-04-09

ANS na podst.: vatican.va, vaticannews.va, famigliacristiana.it, avvenire.it, ansa.it


Wiadomości
Szpieg przesądzony. Polskę nawiedziła mania na tym punkcie
Michał Ogórek
„Zamachy były, są i będą”. Rozmowa z antyterrorystą
Krzysztof Różycki
Eurowizja 2024. Muzyka nie łagodzi obyczajów
Plotkara
Michelle Obama w Polsce. Zarezerwowano 30 pokoi w hotelu Sheraton
Maciej Woldan
Dlaczego góral bije konia? O tradycji i patologii
Henryk Martenka
Społeczeństwo
Człowiek dziwaczny i ekscentryczny… Morderca milczy na sali sądowej
Katarzyna Binkowska
Chełmno – Miasto Zakochanych. Slogan chroniony prawem
Wojciech Barczak
Dzikie Bieszczady i ich tajemnicze, opuszczone wsie
Martin Martinger
Tomasz Brzeziński po ciężkiej walce z uzależnieniem pomaga dzisiaj innym
Tomasz Gawiński
Będzie się pisało „Warszawianin”. Poprawki w ortografii
Maciej Malinowski
Świat/Peryskop
Relokacja imigrantów. Rozmowy z Janiną Ochojską i Andrzejem Zapałowskim
Krzysztof Różycki
Wieczny i wonny. Ogród na zboczach Awentynu
ANS
Hymny narodów świata: Galicja
Henryk Martenka
Moda, drogie samochody i kalifat. Kim są „pop-islamiści”?
MH na podst.: focus.de, nin.rs, ynetnews.com
Gruzini walczą o przyszłość kraju. Trwa bojkot „ruskiego prawa”
KK na podst.: BBC, Reuters, AFP, Georgia Today, The Moscow Times
Lifestyle/Zdrowie
„Seksmisja” ma już 40 lat i wraca do kin
(KGB) na podst. Radio RMF FM
Rak nie wybiera. Królewski status nie ma tutaj znaczenia
Ewa Wesołowska
Andrzej Seweryn. Doświadczony aktor, który chce uczyć się od młodych
Na podst. tekstu Karoliny Morelowskiej-Siluk
Sanatoria czekają na zmiany. Na miejsce nie będziemy już czekać tak długo?
Andrzej Marciniak
Wszystko, co powinieneś wiedzieć o zębach, aby pozostały zdrowe na lata
A.M.
Angorka