Zdrowe zęby dziecka. Ten program pozwala na darmowe badanie

Do końca marca można zgłosić swoje dziecko w wieku 3 – 12 lat do programu bezpłatnych przeglądów stomatologicznych i darmowego leczenia zębów z ubytkami próchnicowymi w ramach akcji zdrowotno-edukacyjnej „Rozdajemy uśmiechy na zdrowie”. 

Źródło: YouTube

To już druga edycja programu realizowanego wspólnie przez Polskie Towarzystwo Stomatologiczne, enel-med. i Septodont. Aby wziąć udział w programie, wystarczy, że rodzic zgłosi swoje dziecko poprzez formularz dostępny na stronie www.usmiechdladziecka. pl. – Edukacja najmłodszych i ich opiekunów w zakresie higieny jamy ustnej oraz regularnych kontroli stomatologicznych jest kluczowa, co widać po zakończeniu pierwszej edycji akcji – twierdzi prof. dr hab. Marzena Dominiak, prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego. – Przed rokiem co dziesiąte zgłoszone do programu dziecko wymagało pilnego leczenia dentystycznego, a co piąte miało bardzo wysoki wskaźnik próchnicy, przekraczający potrzebę leczenia zachowawczego dla ponad 6 zębów. 

Konsekwencje w dorosłości

Niedostateczna opieka stomatologiczna we wczesnym dzieciństwie może mieć poważne konsekwencje. Opóźnione leczenie może skutkować nieprawidłowościami podczas wyrzynania się kolejnych zębów, co z kolei sprzyja powstawaniu wad zgryzu czy problemów z wymową. Również aspekt psychologiczny jest tu istotny. U najmłodszych dyskomfort w jamie ustnej zarażonej próchnicą uniemożliwia koncentrację nawet na prostych zajęciach. Dzieci odmawiają szczotkowania zębów, a nawet spożywania twardych pokarmów. 

– Próchnica dziecięca jest szczególnie istotnym problemem z uwagi na jej większą zaraźliwość oraz potrzebę szybkiego leczenia w porównaniu z próchnicą u dorosłych – przypomina Kamila Wojtulewska z firmy Septodont. – Zęby mleczne u dzieci są bardziej podatne na działanie bakterii, a ich struktura jest delikatniejsza, co sprawia, że próchnica może postępować szybciej. Odpowiednie i terminowe leczenie próchnicy u dzieci ma kluczowe znaczenie dla utrzymania zdrowych zębów oraz zapobiegania poważniejszym problemom zdrowotnym w przyszłości. 

Leczyć zęby można też za darmo

Choć większość z nas korzysta z prywatnej opieki stomatologicznej, to trzeba przypomnieć, że – niezależnie od wspomnianej akcji – z bezpłatnego leczenia zębów dzieci mogą korzystać także w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, bezpośrednio w placówkach lub w dentobusach. Niepotrzebne jest skierowanie, a leczeniem zajmują się specjaliści stomatologii dziecięcej, czyli pedodonci

Z przewodnika zamieszczonego na stronie NFZ wynika, że pierwsza wizyta powinna odbyć się już w pierwszym roku życia dziecka. Później stałą i bezpłatną opiekę stomatologiczną uczniom zapewnia szkoła. Jeśli nie ma ona gabinetu dentystycznego, powinna podpisać umowę na leczenie zębów dzieci z najbliższą przychodnią mającą kontrakt z NFZ. Uczniowie przyjmowani są w niej poza kolejnością. Dodatkowo opiekę zapewnia dzieciom dentobus, mobilny gabinet, wyposażony w sprzęt niezbędny do leczenia próchnicy u najmłodszych. Wszystkie wykonywane w ten sposób zabiegi są bezpłatne, finansowane przez NFZ. 

Dotyczy to także wszystkich koniecznych rodzajów znieczuleń: powierzchniowego (w postaci żelu lub sprayu), nasiękowego (płytkie nakłucie w okolicy zęba) i przewodowego (efektem może być m.in. drętwienie warg, brody i języka). Osobom niepełnosprawnym przysługuje leczenie w znieczuleniu ogólnym, jeśli tak zdecyduje lekarz. 

Zakres bezpłatnej opieki stomatologicznej w odniesieniu do dzieci i młodzieży w ramach NFZ jest szeroki. Obejmuje m.in.: ocenę procesu ząbkowania i jego ewentualne zaburzenia, czyszczenie zębów (skaling), leczenie zębów mlecznych i stałych (także ich usuwanie i leczenie kanałowe), diagnostykę i leczenie błony śluzowej oraz wad zgryzu. Warto podkreślić, że od 2022 roku bezpłatnie stosuje się do wypełnień wszystkich zębów tzw. białe plomby, a u osób niepełnosprawnych oraz do ubytków w zębach siecznych i kłach u dzieci do 18. roku życia – światłoutwardzalny materiał kompozytowy. 

Warto też wiedzieć, że przed rozwojem próchnicy można zabezpieczyć zęby lakierowaniem, czyli fluoryzacją i lakowaniem. Dzieci i młodzież do 18. roku życia mogą bezpłatnie lakierować zęby stałe co trzy miesiące. Lakowanie w ramach NFZ przysługuje tylko raz i obejmuje „szóstki” (do 8. roku życia) i „siódemki” (do 14. roku życia). – Profilaktyka stomatologiczna zaczyna się w domu od zabiegów higienicznych jamy ustnej i zębów, które powinny być przeprowadzane przez rodziców już od momentu pojawienia się pierwszego zęba – podkreśla lek. dent. Jolanta Ryńska. – To niezwykle ważne, bo wczesna utrata zębów mlecznych z powodu próchnicy, stanów zapalnych miazgi czy ropni prowadzi do przemieszczania się zębów stałych. Chore zęby mleczne bolą i są ogniskami bakterii przenoszonych z krwiobiegiem do różnych naczyń. 

2024-03-25

Andrzej Marciniak


Wiadomości
Trump: protofaszysta, Hitler i grabarz czy patriota i zbawca?
Krzysztof Różycki
A imię jego 47. „Wybory” w Harry’s New York Bar
Leszek Turkiewicz
Trump: konsekwencje powrotu
(AS) Na podst.: theguardian.com, vox.com
Globalny Indeks Siły Wojskowej. Te kraje są najlepiej przygotowane na wojnę
ANS na podst.: money.it, abruzzo.cityrumors.it, globalfirepower.com, esquire.com
Sikorski kontra Trzaskowski. Prawybory prezydenckie KO
momo/adso, mm na podst. tvn24
Społeczeństwo
Poligloci wokół nas. Najlepsi władają ponad 20 językami!
ANS na podst.: corriere.it, etraduzioni.it, polyglotclub.com, mlaworld.com, italofonia.info, grazia.it, italradio.org
Opatów. Lekarz jechał pod wpływem i nie poniósł konsekwencji
Wojciech Barczak na podst. "Interwencja", Polsat
Ciekawa historia kodów kreskowych. Wiele im zawdzięczamy
AS na podst.: bbc.com, cnn.com
Małżeństwo z Jezusem. W Polsce zawarto ich już 437
E.W. na podst.: Elżbieta Turlej, „Boże żony”. „Newsweek” nr 45/2024
Świat/Peryskop
Hymny narodów świata: Alagoas
Henryk Martenka
Pocztówka z Samarkandy, czyli wycieczka do Uzbekistanu
Beata Błaszczyk
Szwajcaria. Naród najemców
(LS) Na podst.: nzz.ch, nytimes.com, swissinfo.ch
Gromadzą śnieg na zapas. Nie wiadomo, czy go nie zabraknie
AS na podst.: theguardian.com, cnn.com
Nowe państwo w Europie? Mowa o „muzułmańskim Watykanie”
ChS na podst. www.aa.tr, EuroNews Albania
Lifestyle/Zdrowie
Z Hollywood do Polski. Angora na salonach
Plotkara
Wyglądać jak Brando. L&J Rypard o ubiorze motocyklistów wie wszystko
Krzysztof Różycki
Coraz więcej próchnicy. Jak jej zapobiec?
A.M.
Udar mózgu zmienia życie. U jednej na sześć osób powoduje śmierć
A.M.
Angorka