R E K L A M A
R E K L A M A

To kobiety coraz częściej proszą o rękę. „Życie to nie bajka”

Natalia kupiła kwiaty i sygnet, przyklękła i oświadczyła się Łukaszowi. Od razu się zgodził. Był zachwycony, obfotografował dłoń z sygnetem i pochwalił się znajomym. Potem poprosił, żeby wstawiła kwiaty do wazonu w kuchni. – Gdy się odwróciłam, tym razem to on klęczał. Z pierścionkiem (...). Zwlekał, by mi go wręczyć, bo... Natalia przerywa, a jej mąż (...) dopowiada z drugiego pokoju: – Bo czekałem, aż się oświadczysz. 

Fot. Pixabay

Statystyki nie kłamią

Ich przypadek nie jest taki wyjątkowy, jak mogłoby się wydawać. Zaręczyny coraz częściej są kobiecą domeną. Dr hab. Iwona Przybył z UAM przebadała pary, które wzięły ślub między rokiem 1945 a 2014. Wśród nich w zaledwie 2,4 proc. przypadków inicjatywa leżała po stronie kobiety. Z kolei, gdy w 2023 roku centrum badawczo-rozwojowe Biostat na zlecenie marki jubilerskiej Savicki zbadało pary, które zaręczyły się w ciągu poprzednich pięciu lat, to takich przypadków było 14,3 proc.

Tradycja każe paniom oczekiwać przybycia rycerza. – A przecież wcale tak nie musi być – twierdzi Natalia. – Życie to nie bajka Disneya. Łukasz myśli dokładnie to samo. Podpuszczał ją od dłuższego czasu. Mówił, że przecież jest feministką, więc jak może bezczynnie czekać, jeśli chce ślubu. Może po prostu wziąć sprawy w swoje ręce. No to wzięła. Socjolożka Katarzyna Krzywicka-Zdunek zapytała Polaków: „Co ci daje największe poczucie mocy?”.

Chcą decydować o sobie

Odpowiedź wielu kobiet brzmiała – możliwość decydowania o sobie. – To pokazuje, że dążą one do coraz większej samodzielności i kontroli nad własnym życiem. Oświadczenie się, wybranie momentu, kiedy chcemy wejść w ten poważniejszy etap związku, może się wiązać z poczuciem kontroli. Co ciekawe, mężczyźni najczęściej odpowiadali, że moc daje im miłość partnerki. Dlatego, wbrew stereotypom, mogą entuzjastycznie reagować na oświadczyny, bo to przecież oznaka miłości i akceptacji. Już w 2017 roku, w ankiecie miesięcznika „Glamour”, 70 proc. z 500 męskich respondentów stwierdziło, że byliby zachwyceni, gdyby kobieta poprosiła ich o rękę. Zdaniem Katarzyny Krzywickiej-Zdunek, oświadczyny partnerki uwolniłyby ich od lęku przed odrzuceniem. – Kobiety mają rozbudowaną siatkę społecznego wsparcia, w przypadku mężczyzn jedyną bliską osobą jest często partnerka. Jeśli się więc jej oświadczą, a ona powie „nie”, zostaną sami i nie będą mieli nawet z kim porozmawiać o swoim smutku. 

2024-02-20

E.W. na podst.: Karolina Rogaska. Gdy ona się oświadcza. Newsweek nr 7/2024


Wiadomości
Zdobyć PAST-ę, czyli nasze DNA. Rozmowa z MARKIEM MILLEREM
Tomasz Barański
Czarno na białym. Jak powinniśmy oceniać Walusia?
Krzysztof Różycki
Andrzej Duda będzie pracować w MKOI i zajmie się sportem?
Zebrał: WA
Pokojowa Nagroda Nobla i antynuklearni wojownicy uderzają w Putina
EW na podst.: The Asahi Shimbun, The Japan Times
Sprawa TVN i Polsatu. Czy na pewno chodzi o ochronę przed rosyjskimi oligarchami?
Marek Palczewski
Społeczeństwo
Sigma. Rozmowa z ANNĄ WILECZEK
Tomasz Zimoch
Poradnik na czas wojny. To powinieneś wiedzieć
Wybrała i tłum. EW Na podst. Myndigheten för samhällsskydd och beredskap – Rządowej Agencji do Spraw Sytuacji Kryzysowych
Szkoła do wynajęcia. To odpowiedź na kryzys kadrowy
E.W. na podst.: Aleksandra Pezda. „Belfer do wzięcia”. „Newsweek” nr 50/2024
„W pustyni i w puszczy” ma już 50 lat
(KGB) na podst. Radio TOK FM
Świat/Peryskop
Bożonarodzeniowy plac Świątego Piotra i 100 szopek w Watykanie
ANS na podst. vaticannews.va, ansa.it, rainews.it, sky.it, romatoday.it, ilpost.it
Rosjanie wywożą ukraińskie dzieci i przekazują rodzinom zastępczym
CEZ na podst.: 24tv.ua, newsonline.ua, currenttime.tv
Zmiany w Syrii. Obaliliśmy reżim!
(EW) Na podst.: CNN, BBC, Al Jazeera, Komsomolskaja Prawda
Francja. François Bayrou nowym premierem
(MS) LORIS BOICHOT © Figaro Syndication 2024
Wielkie otwarcie Notre-Dame de Paris. „Organy, obudźcie się!”
Magda Sawczuk
Lifestyle/Zdrowie
Godot de Mauroy. Twórczość Samuela Becketta
Leszek Turkiewicz
Angorka