Hymny narodów świata: Kornwalia

W przeciwieństwie do Szkocji, Walii czy Irlandii Północnej Kornwalia, angielska ziemia wysunięta najdalej na zachód, jest tylko hrabstwem. Jest też krainą o długiej historii z głównym centrum miejskim w Truro. Zajmuje nieco powyżej 3 tys. km kw. Jest magnesem przyciągającym turystów, którzy znajdą tu malownicze wrzosowiska, łagodny klimat i zróżnicowane, atlantyckie wybrzeże. Kornwalia nie ma większego znaczenia gospodarczego w ekonomii Anglii, ma za to wyraźnie głębsze znaczenie kulturowe, kreujące opór polityczny wobec Londynu oraz żądania większej autonomii.

Fot. Pixabay

Kornwalia jest uznawana przez kornwalijskie i celtyckie grupy polityczne za jeden z sześciu narodów celtyckich, obok Bretanii, Irlandii, Wyspy Man, Szkocji i Walii. Jest reprezentowana jako naród celtycki na corocznym Festival Interceltique de Lorient, corocznym święcie kultury celtyckiej w Bretanii. Kornwalijczycy, a jest ich nieco powyżej pół miliona, uważają, że wyjątkowe dziedzictwo kulturowe i jego odrębność to główny atut tego obszaru. Postrzegają swój język, krajobraz, tożsamość celtycką, historię polityczną, wzorce osadnictwa, tradycję morską, dziedzictwo przemysłowe i tradycję nonkonformistyczną jako sekwencję cech składających się na jej unikatową kulturę. W 2002 roku język korn walijski jako język regionalny Wielkiej Brytanii umieszczono w Europejskiej Karcie Języków Regionalnych lub Mniejszościowych, a w 2014 roku Kornwalijczycy uzyskali status mniejszości na mocy europejskiej Konwencji ramowej o ochronie mniejszości narodowych. 

Nazwa Kornwalia

jest połączeniem dwóch starożytnych nazw z dwóch różnych języków: Korn- pochodzącego z protoceltyckiego karnos (róg, cypel), spokrewnionego z angielskim horn oraz –wall, pochodzącego od staroangielskiego wealh, czyli obcy, cudzoziemiec, Walijczyk. 

Subskrybuj angorę
Czytaj bez żadnych ograniczeń gdzie i kiedy chcesz.


Już od
22,00 zł/mies




2024-12-01

Henryk Martenka